Connect with us

Gaziemir

Kordon Kanı Saklama Hakkında

Published

on

Kök Hücre Nedir ?

Kök hücre kemik iliği, kordon kanı ve diğer bazı dokularda bulunan ve değişerek vücudun diğer dokularını yenileme yeteneğine sahip bir grup hücredir. Günümüzde kök hücreler özellikle kemoterapi ve radyoterapi gören kanser hastalarının kan ve bağışıklık sistemini yeniden canlandırmak için veya bazı kalıtsal kan problemlerinin tedavileri için kullanılmaktadır.
Kök hücrelerinin gelecekte felç, parkinson, alzheimer, omurilik zedelenmeleri, kalp ve birçok genetik sebepli hastalıkların tedavisinde hatta yaşlanmanın geciktirilmesi amacıyla kullanılması için araştırmalar devam her geçen gün etmektedir.

Kordon Kanı Hayat Kurtarır

Kordon Kanı kök hücreler açısından en zenginidir. Kök hücreler  günümüzde pek çok ciddi hastalıkların değerli bir tedavi yönteminin başında gelmektedir. Bu yüzden saklanması yalnız sizin değil toplum için önemli yararlar sağlamaktadır. Kordon kanı yok edilmemeli mümkünse saklanmalıdır. Ailenizde kök hücre tedavisine ihtiyacı tıbbi olarak saptanmış birisi varsa bebeğinizin kordon kanını saklatmak amacıyla mutlaka uzman bir doktordan tavsiye almanızda yarar vardır.
Bebeğinizin kordon kanını kendisi için veya ailenizden bir başkası için yada ihtiyacı olan herhangi bir hasta için ileride kullanılması amacıylada özel olarak saklatabilirsiniz. Ancak bir kişinin kök hücre nakline ihtiyaç duyulan bir hastalığa yakalanma ihtimali yaklaşık 1/20.000 arası olarak hesaplanmaktadır. Oysa kök hücre nakli için uygun özellikte hücre bekleyen çok sayıda hasta mevcuttur.
Bu nedenle Babylife bebeğinizin kordon kanını yalnız özel olarak kendisi için saklatmak yerine, ihtiyacı olan hastalarda da kullanım iznini vermenizi tavsiye eder. Aynı şekilde sizinin ihtiyacınız olduğunda benzer imkanlar size de sağlanmaktadır.

Kordon Kanı Bankası Nedir?

Kordon kanı içinde bulunan kök hücrelerinin ayıklandıktan sonra, saklanması sürecine kordon kanı bankacılığı denir. Kordon kanı bankacılığı günümüzde 3 ayrı tipte uygulanmaktadır.
  • Allojenik Bankacılık: Bu bankacılıkta aile kordon kanından vaz geçer ve sadece topluma yönelik kan saklatır. Herhangi bir hastanın yararlanması amacıyla.
  • Otolog Bankacılık :Aile kordon kanını sadece kendisi için saklatmaktadır.
  • Karma bankacılık: Aile kordon kanının bir kısmını sadece kendisi için saklatırken bir kısmını toplumun kullanımına açmakta bunun karşılığında allojenik bankadan çocuğunun ihtiyaç duyabileceği bir başkasına ait kordon kanını kullanım hakkı elde eder.

Neden Kordon Kanı Bankası ?

Kordon kanının saklanmasındaki temel amaç, içersinde bulunan iki önemli kök hücrenin bulunmasıdır. Bu kök hücreler :
  • Kan (hematopoetik) olan kök hücreleri
  • Bağ doku (mezenkimal) olan kök hücreleri.
İşte bu iki kök hücre kordon kanı bankacılığının peşinde olduğu hücrelerdir. Bu günkü teknolojide Kan kök hücrelerinin çoğaltılabilmesi henüz mümkün değildir ve bu hücreler özellikle bazı kanserlerin(lösemi gibi) ve genetik hastalıkların(Akdeniz anemisi gibi) tedavisinde aktif olarak kullanılmaktadır. Ancak burada bilinmesi gereken kanser tedavisinde allojenik, yani bir başkasına ait kök hücreler, otolog yani kendi kök hücrelerimizden çok daha etkilidirler. Kordon kanında bulunan ikinci grup kök hücre ise organ yenilenme çalışmalarının en popüler hücresi olup, bu hücreler kan kök hücrelerinin aksine bugünkü teknoloji ile çoğaltılabilmektedir. Daha önemliside otolog mezenkimal kök hücrelerin, allojenik-başkasına ait kök hücrelerden farklı olarak güvenli olmasıdır.
Bu duruma göre Bir aile için yapılaması gereken en doğru karar kanserle tedavi için gerekli olan kan kök hücrelerini başkasından sağlamak, ancak organ yenileme çalışmalarının popüler hücresi için iyi bir kaynak olan kendine ait kordon kanını ise yine kendisi için saklatmasıdır.
Yasal olarak saklanılabilir bir kordon kanında bulunması gereken kan kök hücre sayısı 2x 106  olarak belirlenmiştir. Ancak bu alt sınırdır ve çoğu durumda bu kadar hücrede yeterli olmayabilir. Yetersiz kalınan durumda uygun doku gruplu farklı kişilerden kan kök hücreleri toplanarak tedavinin etkinliği artırılmaya çalışılmaktadır.

Kordon kanı bankası ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için www.babylife.com.tr/iletisim adresine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okumaya devam et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gaziemir

İzmir’de Feci Kaza!

Published

on

İzmir, Gaziemir, Gündem, SonDakika, Sağlık, Aydın

İzmir’in Gaziemir ilçesinde tırın ilaçlama yapan kamyonetin arkasındaki işaret levhasına çarpması sonucu bir kişi öldü, bir kişi yaralandı.

İzmir, Gaziemir, Gündem, SonDakika, Sağlık, Aydın

İzmir’de Feci Kaza!

İzmir’in Gaziemir ilçesinde tırın ilaçlama yapan kamyonetin arkasındaki işaret levhasına çarpması sonucu bir kişi öldü, bir kişi yaralandı.

Salih Özen’in kullandığı 34 FF 1979 plakalı tır, İzmir-Aydın otoyolunda Karayollarına ait ilaçlama yapan kamyonetin arkasındaki işaret levhasına çarptı.

Çarpmanın etkisiyle savrulan tır bariyerlere vurdu. Kaza yerine polis, jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Tır sürücüsü kaza yerinde yaşamını yitirdi, ağır yaralanan Karayolları görevlisi E.S. hastaneye kaldırıldı.

Özen’in cenazesi, otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumuna gönderildi.

Kaynak:https://www.hurriyet.com.tr/gundem/izmirde-feci-kaza-1-olu-1-yarali-41473359

Okumaya devam et

Ekonomi

Gaziemir, taşeronu kaldırdı!

Published

on

By

Gaziemir Belediye Başkanı, İzmir, Buca, Halil Arda, Gaziemir

Gaziemir Belediyesi’nin 6.3 milyonluk yatırımla aldığı temizlik araçları hizmet vermeye başladı. Başkan Arda “Yeni araçlarımızla belediyemize özvarlık kazandırdık. Taşeronu kaldırdık, tasarruf sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Gaziemir Belediye Başkanı, İzmir, Buca, Halil Arda, Gaziemir

Gaziemir, taşeronu kaldırdı!

Göreve geldiği günden itibaren belediyenin mali yapısını kontrol altına almak ve giderleri azaltmak için bir dizi tasarruf tedbiri hayata geçiren Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, taşeron araçları aracılığıyla yürütülen çöp toplama işleri belediye bütçesine büyük yük getirince dikkat çeken bir karar verdi.

Başkan Halil Arda, belediyeye her yıl 6 milyonun üzerinde yük bindiren Temizlik İşleri ve Araç Temini İhalesi’ni kaldırdı. Alınan karara göre özel şirketlerden çöp kamyonu kiralama yöntemine son verildi. 6 milyon 300 bin liralık yatırımla Devlet Malzeme Ofisi’nden çöp ve temizlik araçları satın alındı. 17 araçlık yeni temizlik filosunun 6 çöp kamyonundan oluşan birinci grubu, üretimleri tamamlandıktan sonra ilçeye getirildi. Yeni araçlar Gaziemirlilerin görmeleri için bir süre kentin tarihi meydanı Abdullah Arda Meydanı’nda sergilendikten sonra yeni yılla birlikte ilçenin sokaklarında hizmet vermeye başladı. Üretiminde sona yaklaşılan diğer 11 aracın da yakın zamanda hizmete alınmasıyla daha da güçlenecek belediyenin temizlik filosuyla vatandaşlara daha kaliteli ve hızlı hizmet verilecek.

Gaziemir Belediye Başkanı, İzmir, Buca, Halil Arda, Gaziemir

Daha hızlı hizmet

‘Daha hızlı hizmet’

Belediyenin mali disiplinini sağlamak için tasarruf tedbirleri hayata geçirdiğini dile getiren Belediye Başkanı Halil Arda, bu kapsamda temizlik araçları kiralama sistemine son verdiklerini belirtti, “Devlet Malzeme Ofisi’nden 6 milyon 300 bin liralık bedelle satın aldığımız araçlarla, yeni yıldan itibaren bu hizmeti tamamen kendi bünyemizde, kendi araçlarımız ve personelimizle yürütmeye başladık” şeklinde açıklama yaptı.

Buca’da yoğun çalışma!

İzmir’in en soğuk günlerini yaşadığı bugünlerde Buca’da temizlik mesaisi aralıksız olarak sürüyor. Belediye Başkanı Erhan Kılıç, “Temizlik konusunda tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz. Büyükşehir’in de desteğiyle konteyner eksiğimizi kapattık. Çalışmalarımız yeni yılda da sürecek” ifadelerine yer verdi.

Kaynak:https://site-backlink.com/2PzyV

Okumaya devam et

Dünya

Beşiktaş kaybetti, Babel’in paylaşımına kimse anlam veremedi

Published

on

By

Galatasaray’ın Hollandalı yıldızı Ryan Babel’in Beşiktaş’ın Malatyaspor’a mağlup olduğu maçın hemen ardından yaptığı paylaşım dikkatleri çekti.

Yeni Malatyaspor’un Beşiktaş’ı deplasmanda 2-0 mağlup ettiği maçın ardından Ryan Babel’den dikkat çeken bir paylaşım geldi.

Hollandalı oyuncu, karşılaşmanın son düdüğünün ardından Twitter hesabından sıcak kahve emojisi paylaştı.

Taraftarların birçoğu bu paylaşımın anlamını çözemezken, Hollandalı oyuncu kısa sürede gündeme yerleşti.

Kaynak : https://site-backlink.com/bPiI2

Okumaya devam et

Son Trend'ler