Connect with us

Son Dakika

Köpek Eğitimi 2 (Silmeyin ve yayımlamayın)

Published

on

İzmir Köpek Eğitimi hakkında tüm merak ettiğiniz konuları sizler için bu yazımızda derliyoruz.Evde bir hayvanı minik bir dostu olsun isteyen kişiler genellikle köpek tercih ederler.Ancak bu tarz bir girişim yapmadan önce bunun sorumluluğunu alıp alamayacağınızı kesinlikle önceden tartıp biçmelisiniz. Sahiplenmiş olduğunuz sevimli dostunuzla sorunsuz bir şekilde yaşamaya devam edebilmek için köpeğinizin disiplinini ve köpeğiniz üzerindeki yumuşak otoritenizi ona aşılamalısınız.Bu nedenle köpeğiniz daha evinize girdiği an eğitime başlamalı ve köpeğinize geldiği evin size ait bir ev olduğunu ilk başta aşılamalısınız. Çünkü köpek eğitim almadan alışırsa bu size kötü sonuçlar doğuracaktır.

Köpek eğitimi; Köpeklere bir takım komutlar verilerek örneğin otur,kalk,bekle vb gibi ve doğru yapıldığı taktirde köpeğin ödüllendirildiği bir eğitimdir.Köpek eğitimi sırasında köpeğinize bir komutu öğrenmesi ve bunu uygulamasını istediğinizde bu komutları sadece diliniz ile değil el hareketleriniz ilede desteklemelisiniz. Hareketleriniz ile desteklenen komutlarınız köpeğiniz için daha kolay anlaşılacaktır.  Bu komutların ve hareketlerin köpeğinizin zihnine yerleşmesi için bıkmadan usanmadan ve fedakarlıkla  tekrar etmelisiniz. Köpeğinize eğitim süresinde asla kızmamalı ve şiddet gibi davranışlar kesinlikle uygulamamalısınız.

Çünkü bu gibi hareketler minik dostumuz ve sizin aranızda bir güven eksikliği yaşatacak köpeğiniz aldığı eğitimden hemen sıkılacaktır. Tıpkı küçük bir çocuk gibi onu severek öğretmelisiniz. Köpek yetiştirmekte tıpkı küçük cocuklarımızı sevgi ve saygı içinde eğitmeye benzer. Ancak köpek eğitimi daha zordur çünkü köpekler asla bir insan zekasına sahip değildir ve aslada öyle olmayacaktır. Tüm köpek ırklarında bu durum aslında aynı akılsız köpek yoktur hepsi akıllıdır. Ancak nasıl uygulayacaklarını bilmezler. Bu nokta’da ise köpek eğitimi devreye girmektedir. Köpek eğitmek zorlu bir süreçtir ve gerçekten sabır ister.

istanbul köpek eğitimcisi

İzmir Köpek Eğitimi

Köpek Eğitimi Nedir?

Köpek eğitimi, kısaca köpeğinizin sizin isteminiz dışında yerde bulduğu şeyleri yememesi,zehirli olabilecek türden şeyleri ağzına almaması, sokakta gördüğü başka insanların peşine takılıp gitmemesi, başka insanların ona uzattığı şeyi yememesi, insanlara karşı çok sevecen davranması veya yeri ve zamanı geldiğinde çok sert ve korkutucu olması gibi, ve daha bir çok özelliği köpeğinize aşılamak ve bunları öğretmektir. Köpeğinizi eğitirken söylediğiniz komutları yerine getiriyorsa onu her zaman ödüllendirmelisiniz. Örneği otur eğitimine başladınız ve köpeğiniz artık otur dediğinde oturmayı başarıyorsa her oturduğunda ona ödül vermeyi unutmayın.Çünkü köpeğiniz ödül aldığında sizin mutlu olduğunuzu görecek ve sizi nasıl mutlu etmiş olduğunu öğrenecektir. Yani minik dostunuz otur dediğinizde oturduğu zaman sizin mutlu olduğunuzu anlayacaktır. Sizde mutlu olduğunuz için ona ödül vereceksiniz. Resmen karşılıklı güzel bir alışveriş gibi. Ödüller sadece mama olarka değil çeşitli şekillerde’de verilebilir.

Köpeğiniz her komutunuzu uyguladığında sürekli mama vermeyin ödül olarak ona sarılın sevin kafasını okşayın öpün buda onun sizi mutlu görmesi anlamına gelir ve yaptığı hareketin yine sizi mutlu ettiğine inanır.Köpeğinizle o kadar eğitim yapıyorsunuz ancak hala komutlara uymuyor ve sizi dinlemiyorsa bu gibi durumlarda ufak bir takım cezalar uygulanabilir. Örneğin bir komutunuzu uygulamadığı zaman ona ‘Hayır’ kelimesini biraz yüksek ancak çokta bağırmış gibi değil hafif bir tonda söyleyerek başlayın köpeğiniz sizden bir tepki geldiğini anlasın. İkinci olarak köpeğinizi verebileceğiniz diğer ceza ise tasmasını çekmektir. Çok sert ve canını yakacak şekilde olmasada hafiften tasmasını kendinize doğru çekin ve onun sizi dinlemesi gerektiğini anlasın.

Köpek Eğitimi Neden İhtiyaçtır?

Eğer bir köpek sahiplendiniz ve sizinle yaşamasınızı istiyorsunuz. Uyum içinde güzel ve sakin bir ilişki istiyorsanız kesinlikle sahiplendiğiniz minik dostumuzun eğitilmesi gerek. Sahipleneceğiniz köpek eğer yavru ise bu doğru bir zamandır çünkü yavruluktan gelen komutlar ve eğitimler daha hızlı ve alışlılmış bir durum olur. Ancak biraz daha yaşı geçmiş yavruluktan hemen hemen çıkmış köpekleri alırsanız biraz daha zaman alabilir. Ancak bu şu demek değil yaşlı köpekler eğitilemez. Tam tersine yaşı geçmiş köpeklerde tıpkı yavru bir köpek gibi hızlıca öğrenmek için çabalar. Sahiplenmiş olduğunuz köpeğinizin eğitilmesini sağlamazsanız siz ve köpeğiniz uyumlu bir şekilde yaşayamaz ve mutsuz olursunuz.

köpek eğitim hakkında

köpek eğitimi nasıl yapılır? istanbul köpek eğitimi merkezi

Köpek Eğitimi Nasıl Yapılır?

Köpek eğitimi sistemi tamamen ödül ve ceza şeklinde bir sisteme sahiptir. Bu eğitimler itaat eğitimi, sosyalleştirme eğitimi ve tuvalet eğitimleridir. İtaat eğitimi köpeğin genel olarak uyması gereken komutlar belirlenerek verilir. Köpeğin oturması, yatması, kalkması gibi söz dinleme eğitimidir.İtaat eğitimine başlandığında köpeğinizin mutlaka bir tasması olmalıdır. Otur komutunu öğrettiğiniz sırada oturmadığı zaman tasmasından hafif yumuşak bir sertlikte çekmelisiniz bu onun cezası olacaktır.

Bu şekilde cezalandırılarak köpek eğitilmiş olur. İtaat eğitiminde öğretilen ek komutlar ve kurallar ise köpeğin yabancılardan yemek yememesi ve yabancıların peşine takılarak gitmemesi sağlanır. İtaat eğitimleri hem sizin komutlarınıza uymasını ve köpeğinizin olası tehlikelerden korunmasını sağlamak amacı ile yapılır. Sosyalleşme eğitimi ise, köpeğiniz ile birlikte dışarıya çıktığınızda köpeğinizin diğer insanlara, çocuklara ve canlılara saldırmalarını önlemek amacı ile verilir. Sosyalleştirme eğitimi ile köpeğinizin ruhsal sağlığı korunuyor ve insandan farklı olan ruh hali insanlara alışmaya başlıyor. Tuvalet eğitimi köpeğinizin her yere ve özellikle evinizin içine tuvaletini yapmaması amacı ile verilen eğitimdir.

Köpek Eğitiminde Önemli Hususlar Nelerdir?

Köpeğinizi eğitirken bazı önemli noktalar vardır bunlara sizinde uymanız gereklidir bu hususlar şunlardır ;

  • Eğitim süreleri köpeğinizin dikkat süresine göre ayarlanmalıdır. Köpeğiniz anlamamaya başladığında eğitim sonlandırılmalıdır.
  • Köpeğinizin öğrenmesini istediğiniz komutu tekrarlamalısınız. Tekrarlayarak yaptığınız eğitim köpeğiniz için daha faydalı olacaktır.
  • Köpeğe bir komut verildiğinde komut her tekrarda aynı ses tonu ve ciddiyetle verilmelidir. Aksi halde köpek verilen komutu algılamakta güçlük yaşayabilir.
  • Köpek eğitimi sırasında köpeğe verilen ödüller köpekte teşvik olarak algılanmalıdır. Ödülleri rüşvet olarak algılamasına izin vermemelisiniz. Köpek aldığı ödülü rüşvet olarak algılamaya başlarsa eğitimde disiplinsizlik olur.
  • Köpek eğitimi her köpek için uygun değildir. Bütün köpekler eğitilemeyebilir. Bu nedenle sahiplenmiş olduğunuz köpeğin eğitilebilir bir köpek olduğuna emin olmalısınız.
  • Köpek eğitimi ne kadar küçük yaşta başlasa o kadar başarılı olur. Bu nedenle köpek eğitimleri özellikle bebeklik çağında başlanmalıdır.
  • İzmir köpek eğitimi sözlü ve fiziksel cezalarda tedbirli olunmalıdır. Sözlü cezalarda çok sert bir şekilde olmamalı sadece köpeğe hoşnutsuzluk anlatılmalıdır. Fiziksel cezalarda ise kesinlikle şiddete başvurulmamalıdır. Eğitimde ceza en son başvurulması gereken olgudur.
  • Eğitim verdikten sonra köpeğin diğer eğitimi beklemesini sağlamalısınız.

Köpek Eğitimi ve Bakım Merkezi Seçiminin Önemi

Köpek eğitim merkezini doğru seçmek çok önemlidir. Köpeğinizi eğitecek olan merkez tercihi yanlış ise köpeğinizin ruhsal durumu bozulabilir. Köpek eğitim merkezi köpeğinize çok geniş kapsamlı bir eğitim vermelidir. Seçmiş olduğunuz köpek eğitimi İstanbul  merkezinin tuvalet eğitimi, itaat eğitimi ve sosyalleştirme eğitimlerini kapsaması gerekir. Köpek eğitim merkezleri eğitilmesini istediğiniz köpeğinizi adresinizden alarak yine adresinize bırakmalıdır.

Eğitim merkezinin köpeğiniz için planlamış olduğu cezalar ve ödüller köpeğinizin saldırgan ya da disiplinsiz olmasını önlemelidir. Köpek eğitimi merkezinde eğitimi veren kişiler işinde profesyonel, hayvanları seven ve hayvan haklarına karşı saygılı kişiler olmalıdırlar.  İstanbul köpek eğitimi merkezi olarak köpeğinizin davranışlarını ve ruh halini koruyarak onlar için en sağlıklı olan eğitimi veriyor.

Köpek Eğitim Merkezi Özellikleri

İstanbul köpek eğitimi merkezlerinin belirli özellikleri taşıması gerekiyor. Bu özellikler köpek eğitiminde uzman ve profesyonel olan eğitmelerin olması, hayvan haklarına karşı saygılı olmaları, hayvan sever olmaları, sabırlı olmaları, geniş kapsamlı bir eğitim sistemlerinin olması, köpeklerin eğitimlerini iç mekan ve dış mekan olarak hazırlamaları, köpeğe eğitim verirken köpeğiniz de bulunan herhangi bir ruhsal bozukluğu göz önüne alarak rehabilite edebilmeleri gerekir. İstanbul köpek eğitimi merkezi saymış olduğumuz tüm bu kriterlere sahip ise iyi bir köpek eğitim merkezidir. İstanbul köpek eğitimi merkezi olarak önceliğimiz köpeğinizin en sağlıklı şekilde eğitilmelerini sağlamaktır.

eğitim alan köpekler

hangi köpekler köpek eğitimine katılabilir?

Hangi Köpekler Köpek Eğitimine Katılabilir?

Köpeklerin eğitilmesi her zaman mümkün olmayabilir. Köpek cinsleri arasında bilinen bazı cins köpekler özellikle zeka seviyeleri ile bilinir ve en fazla beş tekrardan sonra komutlara alışarak kolay bir şekilde eğitilebilirler. En kolay şekilde eğitilebilen köpek cinslerini sıralayacak olursak;

Border Colie: Border colie en zeki köpek cinslerinde ilk sırada yer alır. Border colie cinsi köpekler komutları bir defa duyunca hemen algılayabilen köpek cinslerindendir.

Kaniş: Kaniş cinsi köpekler özellikle evde yaşamaya en uygun cins olan köpeklerdir. Bebekliğinde alınan havlama eğitimine rahatlıkla uyum sağlayabilir.

Alman Çoban Köpeği: Alman çoban köpekleri çok kolay eğitilmelerinin yanında insanlar için en iyi dost olarak bilinirler.

En Hızlı Eğitilen Köpekler

Golden Retriever: Kolay eğitilebilen köpek cinleri arasındadır. Evde beslemek için en uygun cins köpeklerden bir tanesidir.

Doberman: Bu cins köpekler zeka sıralamasında beşinci sırada yer almaktadır. Yüzündeki korkunç ifadeye rağmen kolay eğitilirler ve evde beslemek için uygundur.

Labrador: Labrador cinsi köpekler tüysüz golden olarak da bilinirler. Bu köpekler zeka seviyeleri açısından oldukça ileri seviyededirler. Labrador cinsi köpekler golden cinsi köpeklere göre daha fazla koruma iç güdücü taşırlar.

Profesyonel Köpek Eğitimi Uzmanı; Murat Güngör

Köpek eğitimi konusunda 2010 yılından bu günlere kadar aktif olarak binlerce kez köpek eğitimi veren ve bu konuda hafızalara yer etmiş olan köpek eğitmeni Murat Güngör, ülkemizde bilinen en iyi köpek eğiticilerden eğitim almış, onlarla birlikte pek çok köpek eğitimi programına katılarak köpek eğitimleri hakkında genç yaşta büyük bilgiler öğrenmiştir. Pek çok ünlü ismin köpek eğitimi için başvurduğu bir isim olan Murat Güngör bugün tüm İstanbul Köpek Eğitimi konusunda destek vermek için çalışmalarına devam etmektedir. 2010 yılından bu yana kadar bin’in üzerinde köpeğe ayrı ayrı eğitim veren Murat Güngör işinde profesyonelliğin kitabını yazacak kadar bilgi ve tecrübe sahibi bir köpek eğitim uzmanıdır.

Köpek Eğitiminde Önemli Unsurlar

Köpek eğitimlerinde öncelik olarak köpeklerin insanlar gibi farklı karaktere sahip olduğunun farkına varmalıyız. eğitime başlamadan önce köpekle aramızda bir iletişim kurmalı ve karakterini beklentilerini anlayarak eğitim öncesi tanışma sürecine geçmeliyiz.

Köpek Eğitiminde; Disiplinli Olmalıyız
Köpek eğitimlerin en önemli konulardan biri disiplindir. Sadece köpeğe eğitim veren kişi değil köpekle birlikte yaşayan herkes köpek eğitimi sırasında disiplinli ve eğitim sürecine saygılı bir şekilde yaklaşım göstermelidir.

Köpek Eğitiminde; Sabırlı Olmalıyız.
Köpek eğitimi sürecine başlamadan önce şunu kabul etmeliyiz ki köpekler bizimle aynı algılara sahip olan hayvanlar değil zaten öyle olsa onların yanında huzur bulamayız veya onlarla stresimizi atamayız, köpekler bizim gibi düşünmüyor eğitim sürecinde pek çok kez hata yapabilirler.

Köpek Eğitiminde; İstikrar Ve Düzen
En önemli konulardan biri İstikrar ve düzendir, düzenli olarak ve tempo kaybetmeden sürekli köpek eğitimi süreçlerini tekrar etmeliyiz. komutlarınızı yada öğrenmesi gereken konuyu 10’da 10 yapana kadar bu devam etmelidir daha sonra eğitimleri yavaş yavaş azaltabilirsiniz.

Köpek eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi almak içi bizimle iletişime geçebilir ve aklınızda ki sorulara en net cevapları alabilirsiniz.

 

İstanbul Köpek Eğitimi

İstanbul 15 milyon kayıtlı nüfusu ile dünya’nın metropol şehirlerinden biri haline geldi artık o eskisi gibi sıcak insanların şehri değil artık herkesin acelesi olan ve kimsenin birbirini tanımadığı bir ortam mevcut. Bundan dolayı İstanbul’da pek çok hayvan sever artık stres atmak ve dostluk kurmak için köpek sahipleniyor. Bugün İstanbul en çok evcil hayvan yaşayan 10 dünya şehrinden biri. Bundan dolayı pek çok İstanbullu köpek sahibi, İstanbul köpek eğitimi ve İstanbul köpek oteli gibi hizmetler aramaktadır. Bizde köpek severler olarak elimizde ki imkanlarla  İstanbul’un en iyi köpek eğitimi tesisini kurmaya karar verdik. Bu güne kadar pek çok köpek sahibinin eğitim ihtiyacını tam anlamıyla karşıladık ve pek çok mutlu müşteriye sahip olduk. Köpek eğitmeni Murat Güngör bugün ülkenin en çok bilinen ve sayılan köpek eğitmenleri arasında görülmektedir. 10 seneyi aşkın süredir köpek eğitimi hizmeti veren Murat Güngör hizmet süresinin büyük bir bölümünü İstanbul’da vermiştir. Daha öncesinde Samsunda bir süre hizmet vermiştir.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim

Artık İzmir’de öğrenciler ‘Dijital Sınıf’ta da eğitim görebilecek

Published

on

Dijital Sınıf, Bornova Belediyesi, öğrenci, Eğitim

Bornova’da uygulamaya konulan projede, 6 ve 12’nci sınıflarda okuyan 60 bine yakın öğrenci uzaktan erişimle dersleri izleyip soru çözebilecek.

Dijital Sınıf, Bornova Belediyesi, öğrenci, Eğitim

Artık İzmir’de öğrenciler ‘Dijital Sınıf’ta da eğitim görebilecek

İzmir’in Bornova ilçesinde yaklaşık 60 bin ortaokul ve lise öğrencisinin dersleri izleyip alıştırma sorularını çözebileceği ‘Dijital Sınıf’ projesi yürürlüğe girdi. Bornova Belediyesi’nin 2003’te kurduğu Gençlik ve Eğitim Merkezi, uzmanlar tarafından geliştirilen uygulamayla uzaktan eğitim dönemine geçildi. İnternet üzerinden eğitim olanağı sunulan çalışmada, ilçede eğitim gören 60 bine yakın öğrenci, günün istediği saatinde dersleri izleyebilecek ve soru çözümü yapabilecek. Ayrıca 8 ve 12’nci sınıflara özel canlı yayınlar yapılacak. Öğrenciler canlı yayınlarda öğretmenlere soru yöneltebilecek ve veliler çocuklarının başarı grafiğini uygulama üzerinden takip edebilecek. Öte yandan 3 bin 700 saatlik eğitim videosu, işitme engelli öğrencilerin yararlanması için işaret diline çevrilecek.

Dijital Sınıf, Bornova Belediyesi, öğrenci, Eğitim

EĞİTİM GÖNÜLLÜSÜ VATANDAŞLARIMIZIN DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ

‘EĞİTİM GÖNÜLLÜSÜ VATANDAŞLARIMIZIN DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ’
Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, belediye kültür merkezinde düzenlenen projenin açılış programında öğrencilerin internet üzerinden eğitim almaları için yapay zekalı bu programı hayata geçirdiklerini dile getirdi. İduğ, “Eğitimde fırsat eşitliğine katkı sağlayacak çok önemli bir çalışmaya imza atıyoruz. ‘Dijital Sınıf’ aynı zamanda eğitimdeki engelleri de kaldıracak. Projemizin daha çok çocuğumuza ulaşması için eğitim gönüllüsü tüm vatandaşlarımızın desteğini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak:https://site-backlink.com/Iz858

Okumaya devam et

Gaziemir

İzmir’in Gaziemir ilçesinde, bir binanın çatı katında çıkan yangın korku dolu anlar yaşattı

Published

on

İzmir, Gaziemir,itfaiye ekipleri,

İzmir‘in Gaziemir ilçesinde izolasyon çalışması sırasında 5 katlı binanın çatısında yangın meydana geldi. Çevredeki vatandaşların yangını fark etmesi sonucu ekiplere ihbarda bulunuldu. Çıkan yangında can kaybı yaşanmazken maddi hasar meydana geldi. Korku dolu anlar yaşatan yangın, ekipler tarafından uzun uğraşlar sonrasında kontrol altına alınabildi.

İzmir, Gaziemir,itfaiye ekipleri,

İzmir’in Gaziemir ilçesinde, bir binanın çatı katında çıkan yangın korku dolu anlar yaşattı

İzmir’in Gaziemir ilçesinde saat 08.30 sıralarında izolasyon çalışmaları sırasında 5 katlı binanın çatısında nedeni bilinemeyen bir sebepten dolayı yangın çıktı. Meydana gelen yangını çatıda çalışan işçilerin fark etmesi sonucu itfaiye ekiplerine ihbarda bulunuldu.

İzmir, Gaziemir,itfaiye ekipleri,

YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ

YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ
Olay yerine gelen itfaiye ekipleri, yaklaşık 2 saatlik çalışma sonucu yangını söndürmeyi başardı. Yangın maddi hasara neden oldu.

APARTMAN SAKİNİ KONUŞTU
Yangında yaşadıkları paniği dile getiren apartman sakinlerinden Ümit Çark (27), “Sabah uyuyorduk. Apartman yöneticisi bizi uyandırdı. Bir anda büyümüş zaten alevler ve her yeri sardı. İtfaiyeler yetişti çok şükür. Herkes dışarı çıktı biz de ne olduğunu şaşırdık. Çok şükür can kaybı olmadı” şeklinde konuştu. Yangın ile ilgili soruşturma sürdürülüyor.

 

Kaynak:https://site-backlink.com/AQ5YG

Okumaya devam et

Güncel

İzmir merkezli 9 ilde FETÖ operasyonu

Published

on

İzmir merkezli 9 ilde Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) hücre evlerine yönelik düzenlenen operasyonda 36 şüpheli gözaltına alındı.

İzmir, Cumhuriyet Başsavcılığı, İl Emniyet Müdürlüğü

İzmir merkezli 9 ilde FETÖ operasyonu

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, haklarında yakalama kararı bulunan firari örgüt mensuplarının, örgütün vermiş olduğu talimatlar doğrultusunda sık sık ev değiştirerek “temiz” olarak adlandırdıkları örgütsel kaydı bulunmayan kişiler üzerine kiralanan hücre evlerinde barındıkları ve örgütsel eylemlere bu evlerde devam ettikleri belirlendi.

Bu kapsamda, aralarında meslekten ihraç edilen öğretmen, araştırma görevlisi, esnaf, dershane, yurt çalışanı ve muhasebeci gibi çeşitli meslek gruplarından hakkında yakalama kararı bulunan 28 şüpheliye yönelik gözaltı kararı verildi.

İzmir, Cumhuriyet Başsavcılığı, İl Emniyet Müdürlüğü

düzenlenen operasyonda 36 şüpheli gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince İzmir başta olmak üzere Mardin, Ankara, Antalya, Manisa, Muğla, Kütahya, Artvin ve Konya’da 39 adrese eş zamanlı operasyon yapıldı.

Operasyonda, 21 şüpheli gözaltına alındı.

Bu arada, hücre evlerinde örgüt üyesi olmak suçundan aranan 12 şüpheli ile örgütün şifreli gizli haberleşme programı “ByLock” kullanıcısı olduğu tespit edilen 3 kişi daha tutuklandı.

Hücre evlerinde yapılan aramalarda ise, 452 bin 800 lira, 11 bin 850 euro, 223 bin 850 dolar, 55 cep telefonu ve çok sayıda sim kart, 20 taşınabilir wifi, 4 sahte kimlik, 1 ruhsatsız tabanca, 1 şarjör, 120 mermi, çok sayıda örgütsel doküman ve dijital materyaller bulundu .

Kaynak:https://site-backlink.com/hMePs

Okumaya devam et

Son Trend'ler