Connect with us

Avrupa

Dolar güne yükselişle başladı! İşte son hali

Published

on

Dolar , TL, Türkiye, ABD

Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından 5,76’dan satılıyor. Aynı dakikalarda euro 6,35’ten, sterlin ise 7,42’den işlem görüyor.

Dolar , TL, Türkiye, ABD

Dolar güne yükselişle başladı!

Dün uluslararası piyasalarda dolara olan talebin artmasıyla 5,78 sınırına kadar çıkan dolar/TLTürkiye ile ABD arasındaki diplomatik ve ticari ilişkiler konusundaki iyimserliğin artması ve sanayi üretimi endeksinin pozitif bölgeye geçmesiyle inişe geçti ve günü önceki kapanışa göre yüzde 0,19 artışla 5,7491’den tamamladı. Dolar/TL, bugüne yükselişle başlamasının ardından saat 11.40 itibarıyla önceki kapanışın yaklaşık yüzde 0,3 üzerinde, 5,7650’den alıcı buluyor.

Dolar , TL, Türkiye, ABD

İşte son hali

EURO VE STERLİN NE KADAR?

Aynı dakikalarda euro/TL yüzde 0,2 artışla 6,35’den, sterlin/TL yüzde 0,2 yükselişle 7,42’den işlem görüyor.

Dolar , TL, Türkiye, ABD

EURO VE STERLİN NE KADAR?

‘DOLARDA 5,79 DİRENÇ KONUMUNDA’

Analistler, bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının beklenti anketi, yurt dışında ise ABD’de sanayi üretimi başta olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini söyledi. Teknik açıdan dolar/TL’de 5,73’ün altına düşmesi durumunda 5,70 seviyelerinin gündeme gelebileceğini aktaran analistler, 5,79’un direnç konumunda bulunduğunu söylediler.

Kaynak:https://site-backlink.com/VBsxO

Okumaya devam et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avrupa

Nantes’teki yangınla ilgili gözaltına alınan şüpheli serbest

Published

on

Nantes’teki Saint-Pierre Katedrali’nde Cumartesi günü çıkan yangınla ilgili olarak gözaltına alınan şüpheli serbest bırakıldı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Fransa’nın Nantes kentinde bulunan tarihi Saint-Pierre Katedrali’nde Cumartesi günü çıkan ve büyük hasara neden olan yangınla ilgili gözaltına alınan kişi serbest bırakıldı. Nantes Savcısı Pierre Sennes Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamada, kilisede gönüllü olarak çalışan bu kişinin,  Cuma günü katedralin kapılarının kilitlenmesinden sorumlu olduğunu söyledi. Savcı şüpheli henüz serbest bırakılmadan önce yaptığı açıklamada, katedraldeki yangınla ilgisi olup olmadığını söylemek için “erken” ifadesini kullanmıştı. Serbest bırakılan kişi hakkında dava açılmayacağını söyleyen savcı, katedraldeki yangınla ilgili olarak uzmanların olay yerinde incelemelerde bulunduğunu kaydetti.

Cumartesi günü çıkan yangın katedralin farklı bölümlerine zarar vermişti. Savcılık, yangının üç ayrı yerden çıktığının saptandığını açıklayarak, kundaklama ihtimali üzerinde durulduğunu duyurmuştu. Yüzden fazla itfaiye görevlisinin müdahale ettiği yangın, Fransa toplumunda akıllara 2019 yılındaki Notre-Dame Katedrali yangınını getirmişti.

Nantes’daki Saint-Pierre Katedrali’nin çatısı 1972 yılında çıkan bir yangında büyük hasar görmüş ve söz konusu katedralde onarım çalışmaları 13 yıl sürmüştü.

 

 

KAYNAK: DW

Okumaya devam et

Avrupa

AB Koronavirüste ‘Güvenli Ülkeler’ Listesini Açıkladı: Türkiye Yine Yok

Published

on

Avrupa Birliği’nin 15 günde bir yenilediği “güvenli ülkeler” listesini paylaştı. Türkiye vaka sayısı fazla olduğu gerekçesiyle, önceki listede olduğu gibi bu listede de yer almadı.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, Türkiye hala, “zorunlu haller dışında gidilmemesi gereken ülkeleri” simgeleyen turuncu listede yer alıyor.

Avrupa makamları, tatil ya da aile ziyaretinin zorunluluk olmadığına işaret ederek, bu nedenlerle Türkiye’ye gidilmemesi uyarısında bulunuyor.

 

Türkiye’nin vaka ortalaması belirlenen sınırın üstünde

AB tarafından 1 Temmuz’da açıklanan güvenli ülkeler listesinde, vaka sayılarının yüksek olduğu gerekçesiyle Türkiye yer almamıştı. Koronavirüs vaka sayısı 100 bin kişide 16 ve aşağısı olan ülkeleri güvenli sayan AB, Türkiye’de bu rakamın 23,5 olduğunu bildirmişti.

Brüksel yönetimi, vaka sayılarının azalması durumunda 15 Temmuz’da yapılacak güncellemede, Türkiye’nin güvenli ülkeler arasına alınabileceğini açıklamıştı.

Ancak son yapılan değerlendirmelerde, Türkiye’de koronavirüs vakalarının hala 100 bin kişi başına 20 civarında olduğu belirtildi. Bu nedenle de Türkiye, zorunlu haller dışında gidilmemesi gereken ülkeler arasında yer aldı.

 

“Turuncu listede” olanlara dönüşte 14 günlük karantina

Türkiye gibi turuncu listede yer alan ülkelere seyahat edenler, dönüşlerinde 14 günlük zorunlu karantina uygulamasına tabi tutulacak. Avrupa’daki sigorta şirketleri de, zorunlu haller dışında gidilmemesi istenen ülkeleri, güvence kapsamından çıkardı.

Türkiye’den dönüşlerinde 2 hafta karantinaya tabi tutulanlar, bu süreyi yıllık izinlerinden düşemeyecek. Bunun da, çalıştıkları iş yerleri ile zorun yaşamalarına neden olacağı belirtiliyor.

AB, 1 Temmuz’da güvenli ülke ilan ettiği Sırbistan ve Karadağ’ı da, son dönemde koronavirüs vakası sayılarındaki artış nedeniyle yeniden turuncu listeye aldı.

AB üyesi Bulgaristan da, vaka sayılarının hızla arttığı gerekçesiyle Avusturya ve Hollanda tarafından turuncu listeye alındı.

 

Transit geçiş problemi

Kara yoluyla anavatanlarına giden Avrupa’daki Türkiye kökenli göçmenlerin yolu üzerinde bulunan Bulgaristan ve Sırbistan’ın karantina kapsamına alınmasının, dönüş yolunda sıkıntı yaratabileceği belirtiliyor.

Avusturya hükumeti, Bulgaristan, Romanya ve Moldovya’dan gelenlere zorunlu karantina uygulayacak. Bu ülkelerden transit geçiş yapanlar ise, son 48 saat içinde yaptırdıkların testin sonuçlarının negatif olduğunu gösteren raporu Avusturya makamlarına iletmeleri durumunda karantinadan muaf tutulacaklar.

Ancak, Türkiye’de test yaptırıp yola çıkan kişilerin, gümrük kapılarındaki yığılma ve yol boyunca yaşanacak olası aksaklıklar nedeniyle 48 saatlik süreyi aşabilecekleri, bu durumda da, 14 gün zorunlu karantinaya tabi tutulacakları belirtiliyor.

 

 

 

KAYNAK: Onedio

 

Okumaya devam et

Avrupa

Borsa İstanbul, pozitif ayrışıyor

Published

on

Çin’den gelen beklentileri aşan büyüme verisine rağmen, tırmanan ABD-Çin gerilimi ve salgında artan vaka sayıları piyasaları baskılıyor. Asya ve ABD vadelileri ekside seyrederken Borsa İstanbul, dünya borsalarından pozitif ayrışmayı sürdürüyor.

Küresel piyasalar, beklentilerin üzerinde gelen Çin büyüme verisi ve COVID-19 tedavisine ilişkin olumlu haber akışına rağmen güne satış ağırlıklı başladı. Piyasalardaki satış baskısında ABD ve Çin ilişkilerinin kötüleşmesi ve yeniden baş gösteren koronavirüs salgınının ekonomiye olan maliyeti konusundaki kaygılar etkili oluyor. Özellikle Çin borsalarında kayıplar yüzde 5’e yaklaşırken Japonya’nın Nikkei endeksi yüzde 0,80 civarı ekside. S&P 500 vadelileri ise yüzde 0,50 civarı düşüş kaydetti.

Borsa İstanbul ise dünya borsalarından pozitif ayrışmaya devam ediyor. Açılışın ardından borsada kazançlar yüzde 1’i aşarken saat 10:25 itibarıyla BİST 100 Endeksi, yüzde 1,24 primle 119 bin 150 puandan  işlemlere devam ediliyordu.  Dolar/TL güne 6,85’ten euro/TL 7,82’den el değiştiriyor.

Çin’den gelen büyüme düşüşlere engel olamıyor

Çin ekonomisi ikinci çeyrekte beklentileri aşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.2 büyüdü. Çin ekonomisinin ikinci çeyrekte beklenenden daha fazla büyümesi de Asya borsalarının düşüşüne mani olamadı.  Bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararının yanı sıra Euro Bölgesi ve ABD’de açıklanacak yoğun veri gündemi takip edilecek.

Brent petrol 43 doların üzerinde
Petrol fiyatları, OPEC ve Rusya’nın da dahil olduğu müttefik ülkelerin rekor seviyedeki arz
kısıntısını Ağustos ayından itibaren hafifletme üzerinde anlaşmaları sonrası geriledi.Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı yüzde 0.6 düşüşle 43.52 dolar seviyesine
inerken, ABD hafif ham petrolü ise yüzde 0.8 gerilemeyle 40.88 dolara düştü.
OPEC+, Mayıs ayından beri küresel petrol arzının yüzde 10’una tekabül eden, günde 9.7 milyon
varillik kesinti yapıyordu. Ancak Ağustos’tan Aralık’a kadar arz kesintileri resmi olarak günde
7.7 milyon varile çekilecek.

Altın 9 yılın zirvesinde yatay

Altın fiyatları, artan koronavirüs vakaları ve gerilen ABD-Çin ilişkileri konusundaki
endişelerin Çin’in ekonomik büyüme verilerini gölgelemesiyle dokuz yıllık zirvesine yakın yatay
seyretti.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 0.1 düşüşle 1.808 dolar seviyesinde işlem
görürken, ABD altın vadelileri ise 1.814 dolar seviyesinde yatay seyretti.

ABD-Çin gerilimi tırmanıyor

ABD ile Çin arasında gerilimi artıran karşılıklı hamleler de gelmeye devam ediyor. ABD yönetimi dün, Çin yönetiminin Sincan Uygur Özerk Bölgesindeki insan hakları ihlallerine “materyal sağladığını” iddia ettiği Çinli teknoloji firması Huawei’nin bazı çalışanlarına vize kısıtlaması getirdi. Kararın ardından Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada da ABD Başkanı Donald Trump’ın, bu hafta alınan önlemlere ilave olarak üst düzey Çinli yetkililere daha fazla yaptırım uygulamayı göz ardı etmediği bildirildi.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

10.00 Türkiye, hanehalkı 2019 tüketim harcaması

12.00 Avro Bölgesi, mayıs ayı dış ticaret dengesi

14.45 ECB faiz kararı

15.30 ABD, haziran ayı perakende satışlar

15.30 ABD, temmuz ayı Philadelphia Fed İş Dünyası Görünümü

15.30 ABD, haftalık işsizlik maaşı başvuruları

17.00 ABD, mayıs ayı işletme stokları

17.00 ABD, temmuz ayı NAHB Konut Piyasası Endeksi

KAYNAK: NTV

Okumaya devam et

Son Trend'ler