Connect with us

Ekonomi

Banka borcu olanlara müjde!

Published

on

Bankalardan düşük bedellerle tahsil edilemeyen alacakları satın alan varlık yönetim şirketleri, borçlulara indirim ve uzun vadeli taksitler gibi esneklikler sağlayarak ödeme koşullarını iyileştiriyor. 2019’un ilk 9 ayında alacak satışı yapan bankalar İş Bankası, Garanti, Finans ve Yapı Kredi’den oluşuyor. Satışların tutarı 5 milyara yaklaştı.

Uzun süreli alacaklarını tahsil edemeyen bankaların son yıllarda sıklıkla başvurduğu yöntem satış oluyor. İşin alıcı tarafında ise çok sayıda varlık yönetim şirketi yer alıyor. Satışa çıkarılan alacaklar genellikle tahsilatı 2-3 yıl gecikmiş düşük meblağlı borçları kapsıyor.

Bu yöntem sayesinde bankalar yasal takip, mahkeme ve icra gibi süreçlerden tek seferde kurtulmuş olurken, bankanın alacağı ile satışından elde ettiği rakam arasındaki fark zarar olarak kayıtlara geçiyor.

Bankanın kurtuluş olarak gördüğü seçenek satışa konu olan borcun sahiplerine ise ciddi pazarlık imkanı sağlayan sürecin kapısını aralıyor.

Kaynak : https://site-backlink.com/ZTdrQ

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Merkez Bankasın’dan bir faiz hareketi daha!

Published

on

By

 

Merkez Bankası  TL zorunlu karşılıklara uygulanan faiz nema oranını 4 Ekim’den geçerli olmak üzere yüzde 13’den yüzde 8’e indirdi. Böylece piyasada daha fazla Türk Lirası olması sağlanacak.

Merkez Bankasının İnternet sitesinde yer alan bilgiye göre söz konusu değişiklik ile TL kredilerinin yıllık büyümesi referans değerler olan yüzde 10 ile yüzde 20 aralığı içinde olan bankalara yüzde 10, dışında olan bankalara ise yüzde 0 faiz/nema uygulanacağı açıklandı.

Merkez Bankası 19 Ağustos’ta yaptığı açıklamada zorunlu karşılık ZK oranlarını ve ZK ödenen faizleri  TL kredilerin yıllık büyüme oranı ile ilişkilendirilmişti.

‘Eylül 2018’den beri %13 seviyesi sabitti’

Son durumda TL cinsi tesis edilen ZK uygulanan yüzde 13 faiz oranı  kredi büyümesi referans değerler arasında gerçekleşen bankalar için yüzde 15 diğer bankalar için yüzde 5 olarak uygulanmaktaydıç

Konuya yakın bir bankacılık kaynağı, son dönemde Merkez Bankasının politika faiz oranını 750 baz puan indirdiğini hatırlatarak, “TL zorunlu karşılıklara ödenen faiz oranı Eylül 2018’den beri yüzde 13 seviyesindeydi. Bu indirim Merkez Bankasının politika faiz oranının 5 puanlık kısmının zorunlu karşılık faiz oranlarına yansıtılması” dedi.

Zorunlu Karşılık Tanımı

Zorunlu karşılık oranı ya da munzam karşılığı mevduatları kabul eden bankalar bu mevduatlara karşılık olarak Merkez Bankasında bulundurmak zorunda oldukları mevduatların oranına denmektedir. Bu oran Merkez Bankası tarafından belirtilmektedir.

Kaynak : https://site-backlink.com/dRDgP

Okumaya devam et

Ekonomi

Published

on

By

Ağustos ayında konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,1 artarak 110 bin 538 oldu.

Son Dakika: Ağustos'ta konut satışları yüzde 5,1 arttı, System.String[]

Türkiye genelinde konut satışları 2019 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,1 oranındaartarak 110 538 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 15 881 konut satışı ve yüzde 14,4 ile en yüksek payasahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 10 707 konut satışı ve yüzde 9,7 pay ile Ankara, 6 025 konut satışı ve yüzde 5,5 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 18 konut ile Hakkari, 28 konut ile Ardahan ve 59 konut ile Şırnak oldu.

İPOTEKLİ KONUT SATIŞLARI AĞUSTOS’TA 34 BİN 148 OLARAK GERÇEKLEŞTİ

Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 168 oranında artış göstererek 34 148 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 30,9 olarak gerçekleşti. İpotekli satışlarda İstanbul 4 382 konut satışı ve yüzde 12,8 pay ile ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 43,8 ile Bilecik oldu.

DİĞER SATIŞ TÜRLERİ SONUCUNDA 76 BİN 390 KONUT EL DEĞİŞTİRDİ

Diğer konut satışları Türkiye genelinde bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,3 oranında azalarak 76 390 oldu. Diğer konut satışlarında İstanbul 11 499 konut satışı ve yüzde 15,1 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde diğer satışların payı yüzde 72,4 oldu. Ankara 6 488 diğer konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara’yı 3 802 konut satışı ile İzmir izledi. Diğer konut satışının en az olduğu il 15 konut ile Hakkari oldu.

KONUT SATIŞLARINDA 40 BİN 634 KONUT İLK DEFA SATILDI

Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,7 azalarak 40 634 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 36,8 oldu. İlk satışlarda İstanbul 6 001 konut satışı ve yüzde 14,8 ile en yüksek paya sahip olurken, İstanbul’u 3 107 konut satışı ile Ankara ve 1 994 konut satışı ile İzmir izledi.

Son Dakika: Ağustos'ta konut satışları yüzde 5,1 arttı, System.String[]

İKİNCİ EL KONUT SATIŞLARINDA 69 BİN 904 KONUT EL DEĞİŞTİRDİ

Türkiye genelinde ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,3 artış göstererek 69 904 oldu. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 9 880 konut satışı ve yüzde 14,1 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı yüzde 62,2 oldu. Ankara 7 600 konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara’yı 4 031 konut satışı ile İzmir izledi.

YABANCILARA AĞUSTOS’TA 3 BİN 604 KONUT SATIŞI GERÇEKLEŞTİ

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,8 azalarak 3 604 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Ağustos 2019’da ilk sırayı 1 549 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 656 konut satışı ile Antalya, 228 konut satışı ile Bursa, 213 konut satışı ile Ankara ve 169 konut satışı ile Yalova izledi.

ÜLKE UYRUKLARINA GÖRE EN ÇOK KONUT SATIŞI IRAK VATANDAŞLARINA YAPILDI

Ağustos ayında Irak vatandaşları Türkiye’den 675 konut satın aldı. Irak’ı sırasıyla, 469 konut ile İran, 212 konut ile Rusya Federasyonu, 159 konut ile Kuveyt ve 149 konut ile Almanya izledi.

Kaynak : https://site-backlink.com/SdHkZ

Okumaya devam et

Avrupa

Volkswagen’in türkiye’ye yapacağı yatırım için geri sayım başladı!

Published

on

By

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Volkswagen’in 1,3 milyar euroluk yatırımı Türkiye’de yapacağını açıkladı. Türkiye’de 22 yıl sonra ilk kez gerçekleşecek bu otomobil fabrikası yatırımı ile Volkswagen bünyesindeki Skoda ve Seat üretilecek.

Alman otomobil devi Volkswagen’in (VW) 1,3 milyar euroluk yatırımı için geri sayım başladı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan dev firmanın yatırımı Türkiye’ye yapacağını açıkladı. Alman Ticaret Bakanlığı’ndan bu yatırım için Türkiye lehine kararın alındığı bilgisini aldığını söyleyen Pekcan, kararın resmi olarak açıklanmasını heyecanla beklediğini dile getirdi.

BÖLGE NETLEŞTİ

Ticaret Bakanı Pekcan, katıldığı televizyon programında Volkswagen’in yatırım sürecine ilişkin müjdeyi verdi. Pekcan, “Alman Ticaret Bakanı finale yaklaşıldığını söylüyor. Bakanlar lehimize karar verdiğini söylüyor. Fabrikanın yeri belli” dedi. Bakan Pekcan, fabrika yatırımının yapılacağı bölgenin netleştiğini belirtirken, yılbaşından bu yana Bulgaristan ile Türkiye arasında kalan şirketin Manisa’ya yatırım yapması bekleniyor.

SKODA VE SEAT ÜRETİLECEK

VW’nin aldığı kararla Türkiye’ye 22 yıl aranın ardından ilk kez bir otomobil fabrikası yatırımı gelmiş olacak. Türkiye, 1990 Opel, 1994 Toyota, 1995’te Hyundai ve 1996’da Honda yatırım yapmıştı. VW Türkiye fabrikasında, grup bünyesindeki markalardan Skoda ve Seat içinde üretim yapacak. VW’nin Türkiye’yi tercih etmesinde ekonomide son dönemde sergilenen başarılı performansın da etkili olduğu belirtiliyor.

Volkswagen'in Türkiye'ye yapacağı 1,3 milyar euroluk yatırım için geri sayım başladı, System.String[]

9,3 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Türkiye’de 7 binden fazla Alman firmanın 9.3 milyar dolar yatırımı bulunuyor. Türkiye-Almanya arasında geçen yıl ilk kez Türkiye-Almanya Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) anlaşması imzalandı. Alman devleri Türkiye’de özellikle enerji, enerji verimliliği projeleri, ulaştırma alanında altyapı projeleriyle ilgileniyor.

TÜRKİYE YATIRIM ÜSSÜ

Türkiye son beş yılda otomotiv sektörünün yatırım üssü oldu. Beş yılda otomotiv sektörüne verilen teşvik belgesi 715’e ulaşırken, yatırımlara 28 milyar lira destek verildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, proje bazlı teşvik sistemi kapsamında yeni nesil hibrit araçlar için Bursa’da temeli atılan Türkiye’nin ilk alüminyum enjeksiyon fabrikası projesinin cari açığın azaltılmasına 2,3 milyar dolar katkı sağlayacağını söyledi. Varank, sektörün yıllık 1,5 milyonun üzerinde üretim yaptığını söyledi.

Kaynak : https://site-backlink.com/Vfmgk

Okumaya devam et

Son Trend'ler