Connect with us

Dünya

Açık artırmaya çıkan ‘Gülün Ruhu’ isimli pembe elmas, 26 milyon dolara satıldı

Published

on

Rusya’da bulunan oldukça nadir bulunan ‘Gülün Ruhu’ isimli 14,8 karatlık pembe elmas, 26,6 milyon dolara satıldı. Söz konusu taş, dünyada satılan en büyük pembe elmas oldu.

Dünyanın en değerli taşlarından olan elmasın pembe ya da mor görünüme sahip olanları oldukça nadir bulunuyor.

İÇ YAPISI KUSURSUZ

Rusya’da bulunan ve nadir bir şekilde pembe/mor görünüme sahip olan bir elmas 26,6 milyon dolara satıldı. İsviçre’de satılan 14,8 karatlık “Gülün Ruhu” adlı taş, satılan en büyük pembe elmas oldu.

Pembe elmasların yüzde 99’u 10 karatın altındaki büyüklüklerde oluyor. Elmasın pembe renginin yanı sıra kusursuz iç yapısının da bu rekor fiyata ulaşılmasında etkili olduğu belirtiliyor.

EN PAHALISI ‘PEMBE YILDIZ’

Elmas 2017’de Rusya’da bulunmuştu. Bugüne kadar en yüksek fiyata satılan pembe elmas ise 59 karatlık CTF Pembe Yıldız adlı taş.

Söz konusu elmas 2017’de Hong Kong’da 71 milyon dolara satılmıştı.

Rekor kıran renkli taşlar:

  • Mayıs 2016: Oppenheimer Mavisi adlı büyü
  • 14,62 karatlık taş, Cenevre’de 20 dakika süren telefon üzerinden açık artırma ile sahibini buldu. Taşın alıcısı bilinmiyor.
  • Kasım 2015: Mavi Ay adlı 12,03 karatlık mavi elmas, Hong Kong’lu milyarder Joseph Lau tarafından 48,4 milyon dolara alındı. Lau, elması yedi yaşındaki kızına aldığını açıkladı ve adını Josephine’in Mavi Ayı olarak değiştirdi.
  • Mayıs 2015: Anonim bir alıcı, Gündoğumu Yakutu adlı 25,59 karatlık taşı 30 milyon dolara satın alarak rekor kırdı. Bu taş, o tarihte elmaslar haricinde satın alınan en pahalı taş oldu.
  • Kasım 2013: Dünyanın en pahalı turuncu elması 35 milyon dolara satıldı. Karat başına en pahalı taş unvanını alan taşın karatı 2,4 milyon dolara denk düşüyor.
  • Kasım 2010: O güne kadar bulunan en büyük pembe elmaslardan biri olarak nitelenen Graff Pink adlı 24,78 karatlık taş, 46,2 milyon dolara satıldı.

Kaynak:sondakika

Okumaya devam et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Kuş gribi salgını Japonya’da yayılıyor

Published

on

By

Japonya’da bu ay başından beri tespit edilen toplu kuş gribi vakalarının onuncusu bu kez Hyogo Eyaleti’ndeki bir tavuk çiftliğinde görüldü.

Japonya’da bu ay başından beri tespit edilen toplu kuş gribi vakalarının onuncusu bu kez Hyogo Eyaleti’ndeki bir tavuk çiftliğinde görüldü. Yaklaşık 146 bin tavuğun itlaf edileceği bildirildi.

Ocak 2018’den bu yana toplu kuş gribi vakalarının ilk olarak bu ay başında yeniden görüldüğü Japonya’dan bir kötü haber daha geldi. Daha önce Kagawa’da 8, Fukuoka’da 1 çiftlikte doğrulanan salgının bu kez Hyogo Eyaleti’ndeki bir tesise sıçradığı açıklandı. Ülkede bu yıl doğrulanan onuncu salgın olarak kayıtlara geçen gelişmenin ardından yaklaşık 146 bin tavuğun tedbir amacıyla itlaf edileceği bildirilirken, Awaji şehrindeki çalışmalara Japonya Öz Savunma Kuvvetleri (SDF) personelinin de destek vereceği öğrenildi.

Japonya’da ilk olarak 5 Kasım’da Kagawa Eyaleti’ndeki bir tavuk çiftliğinden rapor edilen toplu kuş gribi vakalarının Ocak 2018’den bu yana ilk olduğu kaydedilmiş, aynı bölgedeki 8 tesisin ardından salgın son olarak Fukuoka’ya sıçramıştı. Hyogo Eyaleti’ndeki son vakalarla birlikte bu yıl tespit edilen toplu kuş gribi vakalarının sayısı 10’a, salgından etkilenen eyaletlerin sayısı ise 3’e yükselmiş oldu.

Kaynak: İHA

Okumaya devam et

Son Trendler