Connect with us

Son Dakika

30 domuz Bodrum’da sokak sokak dolaştı

Published

on

Güncel

Son dakika: Çanakkale’de yolcu otobüsü devrildi! Yaralılar var

Published

on

By

Çanakkale’nin Biga ilçesinde yolcu otobüsü elektrik direğine çarparak yan yatarken, bir kişi hayatını kaybetti. İlk bilgilere göre çok sayıda yaralı olduğu öğrenildi.

Çanakkale’nin Biga ilçesinde bir yolcu otobüsünün devrilmesi sonucu ilk belirlemelere göre çok sayıda kişi yaralandı. Sürücüsünün kimliği henüz belirlenemeyen 34 BTV 699 plakalı bir seyahat firmasına ait otobüs, Çanakkale-Bursa kara yolunun Karabiga beldesi yol ayrımı Kaldırımbaşı Kavşağı mevkisinde aşırı yağıştan kayganlaşan yolda kontrolden çıkarak refüje devrildi.

Çanakkale’nin Biga ilçesinde yolcu otobüsü elektrik direğine çarparak yan yatarken, bir kişi hayatını kaybetti. İlk bilgilere göre çok sayıda yaralı olduğu öğrenildi.

İlk belirlemelere göre çok sayıda kişinin yaralandığı kaza yerine itfaiye, polis ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Bölgede ekiplerin çalışmaları sürüyor. Kazanın, yolcu otobüsünün Çanakkale-İstanbul seferini yapmak üzere yola çıktığı sırada meydana geldiği öğrenildi.

Kaynak: https://site-backlink.com/6PxiR

Okumaya devam et

Güncel

Sigaranın asgari maktu vergi tutarı artırıldı

Published

on

By

umhurbaşkanı kararı ile, sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı, 0,2895 TL’den 0,3899 TL’ye çıktı. Paket başına asgari maktu vergi tutarı 7.8 TL oldu.

Bir paket sigara içindeki her bir dal sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı, 4 Temmuz’da 0,2679 TL’den 0,2895 TL’ye çıkmıştı. Böylece bir paket sigaradan alınan asgari maktu vergi tutarı 5.35 liradan 5.79 liraya yükselmişti.

Asgari maktu vergi tutarı 0,3899 TL olunca paket başına asgari maktu vergi tutarı 7.8 TL oldu.

Sigaranın vergi oranı yüzde 67, maktu vergi tutarı ise 0,4539 TL olarak korundu.

sigaranin-asgari-maktu-vergi-tutari-artirildi-612810-1.

ASGARİ MAKTU VERGİ TUTARI NEDİR?

Asgari maktu vergi tutarı, sigaranın düşük fiyatla satılmasını engellemeye yönelik bir unsurdur. Sigarının perakende satış fiyatı ile vergi oranı çarpılır, bulunan rakam asgari maktu vergi tutarından büyükse çarpım sonucu bulunan nispi vergi; düşük ise asgari maktu vergi tutarı esas alınır.

Kaynak: https://site-backlink.com/r3mgD

Okumaya devam et

Güncel

Sözleşmeli öğretmenlik atama sonuçları açıklandı!

Published

on

By

Milli Eğitim Bakanlığınca atamaları yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmenlik için tercihler 30 Temmuz ve 5 Ağustos tarihleri aralığında yapıldı.

Adaylar heyecanla sonuç açıklamasını beklemeye başladılar. MEB öğretmen atamaları sonuçlarını bugün saat 10.00’dan itibaren erişime açıldı. 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımıyla, MEB Başöğretmen Salonunda düzenlenen törenle bugün gerçekleştirildi.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK ATAMA SONUÇLARI NASIL SORGULANACAK?

5 Ağustos tarihlerinde tercih işlemini tamamlayan öğretmen adayları şimdi atama sonuçları ve göreve başlama tarihini bekliyor. Sözleşmeli öğretmen atama sonuçları https://personel.meb.gov.tr/ adresi üzerinden duyurulacak, adaylar sonuçları http://atama.meb.gov.tr/ adresinden görüntüleyebilecek.

Kaynak: https://site-backlink.com/1leLf

Okumaya devam et

İzmir Haber

SON DAKİKA İzmir’de deprem

Published

on

By

4 gün önce depremle sarsılan İzmir, bu gün saat 11.39 sularında bir kez daha şiddetli bir depremle sarsıldı.

İzmir’de deprem. İzmir, 4 Ağustosta merkez üssü Bayraklı olan 3.2’lik depremden 4 gün sonra bir kez daha deprem ile sarsıldı. Depremin şiddeti henüz açıklanmadı.

Kandilli rasathanesi’nden aktarılan bilgiye göre, depremin merkez üssü Ege Denizi olarak açıklandı. Depremin derinliği 5 km, şiddeti ise 5.1 olarak açıklandı. 4.8 olarak güncellendi.

Kaynak: https://site-backlink.com/Kvyp8

Okumaya devam et

Son Dakika

İlber Ortaylı’dan Bakanlığa Kaz Dağları Tepkisi!

Published

on

By

Kaz Dağları, İlber Ortaylı,

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kaz Dağları’nda yürütülen maden arama çalışmalarına tepki göstererek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının verdiği rakamları “gülünç” olarak nitelendirdi.

Kanadalı bir şirketin altın arama çalışmaları yürüttüğü Kaz Dağları ile ilgili açıklama yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına tepki gösteren Prof. Dr. İlber Ortaylı,”Verdiği rakamlar gülünç, ikna edici değil” dedi.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Vatanımıza sahip çıkalım” başlığıyla yayımlanan yazısında Kaz Dağları’nda yapılan maden arama çalışmalarına tepki gösterdi.

Ortaylı yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Bakanlığın verdiği rakamlar gülünç, ikna edici değil. Bunları denetleyecek bir muhalefet de memlekette mevcut değil. 13 bin küsur ağaç kesilmiş, 14 bin dikilmişmiş. Ağaç dikilecek yerde maden araması ve çıkarma faaliyeti yapılamaz. Altın siyanür kullanılarak elde edilir. Yaptıkları açıklamanın hiçbir gerçekçi yönü yok. Başka yöntemler bulmuşlarsa kendilerine bilim ödülü verelim. Lise çocukları bile altının ayracının siyanür olduğunu bilir (Tabii kastettiğim 30 sene önceki liselerdir). Ayrıca altın araması için harcanan sudan açıklamalarda hiç bahsedilmiyor.”

Kaynak: https://site-backlink.com/ALvAP

Okumaya devam et

İzmir Haber

Her Bölge İçin Uyarı Geldi: Kavurucu Sıcaklar Geliyor!

Published

on

By

Meteoroloji, Adil Tek, sıcak hava

Daha çok Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve Ege’de sıcaklık değerlerinin 40 derecelerin üzerine çıkacağını söylendi

İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, “Kuzey’den bir serin hava dalgası gelirse ki gözüküyor, Ağustos ayında Karadeniz ve Marmara’da kuvvetli yağışlar, süper hücre oluşumu, kuvvetli dolu yağışı oluşumu, hortum oluşumu riskleri bulunuyor” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, “Kuzey’den bir serin hava dalgası gelirse ki gözüküyor, Ağustos ayında Karadeniz ve Marmara’da kuvvetli yağışlar, süper hücre oluşumu, kuvvetli dolu yağışı oluşumu, hortum oluşumu riskleri bulunuyor” dedi.

Adil Tek, “Avrupa böyle sıcak hava dalgalarıyla çok sık karşılaşmıyor. Özellikle Avrupa’nın batı kesimlerinde yani Portekiz, İspanya, İtalya, İngiltere, Fransa ,Almanya’ya kadar uzandı bu sistem. Lüksemburg , Hollanda ve Belçika da yine bu sistemin etkisinde kaldı. Özellikle alçak basınç ve yüksek basınç alanlarının yerleri bu durumu belirliyor.

Sıcak hava dalgasının ne tarafa doğru transfer olacağını bize gösteriyor. Bu sıcak hava dalgası geçtiğimiz haftadan bugünlere doğru etkisini kaybetti. Avrupa için biraz daha mevsim normallerine dönmüş durumda diyebiliriz. Önümüzdeki haftadan itibaren de, bu haftayla birlikte bizim ülkemizde sıcak hava dalgası etkisini gösteriyor.” dedi.

Kaynak: https://site-backlink.com/sQpIx

Okumaya devam et

Son Trend'ler