Connect with us

Marka

Kordon Kanı Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Published

on

Kök Hücre, Kordon Kanı Saklama İşlemi, kan bankası, kordon kanı kan bankası, kordon kanı, Kordon Kanı Nedir, Kordon kanı ne işe yarar

Kordon Kanı Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Bebeğinizin kordon kanını saklamanız halinde ileride hem bebeğinizin başına gelebilicek olası rahatsızlıkların tedavi edilmesinde hem de uyum gösteren başka insanların tedavi edilmesinde bu kan kullanılabilir.

Kordon kanı saklanmasında kordon kanı bankası tercih görmektedir. Kordon kanı bankalarından hizmet almanız dahilinden sizlere ait olan kordon dokusu istenilen süre boyunca güvenli bir biçimde saklanabilmektedir. Kordon kanı bankası kapsamında sizlere en iyi hizmeti sunacak olan bankalardan bir tanesi olan Babylife kordon kanı bankası tam sizler için uygun bir banka konumunda yer almaktadır.

Kordon Kanı Tanımadığınız İnsanların Bile Hayatını Kurtarabilir

Kordon kanı, bebeğiniz doğduktan sonra plasenta tarafında kalan kandır. Kordon kanı, bebek doğduktan sonra kesilen kordon’dan alınır. Bu kan, alınamdığı zaman plasenta ile beraber atılır. Kordon ve kordon kanının alınması normal doğum prosedürü ve bebeği etkilemez. Kordon ve kordon kanı toplama işlemi, doğumu yaptıran hekim tarafından yapılır. Hem normal yolla hem de sezaryen doğumlarda kordon kanının toplanabilir.

Alınan kordon ve kan 36 saat içerisinde laboratuvara götürülür . Laboratuvarda özel yöntemler ile işlenir, uygun şartlarda dondurulur ve ardından buharlı azot tankı içerisinde koyularak saklanır. Dondurulmuş olan bu değerli kök hücreler, gerektiği zaman çözülerek tedavi için kullanılır.

Kök hücre kaynağının ilk sırasında kemik iliği bulunuyor. İkinci sırada ise periferik kan yer alıyor. Nakiller, kök hücre ve periferik kök hücre nakli olmak üzere ikiye bölünüyor. Ancak 1989’dan bu güne dünyada giderek artan yoğunlukla, kordon kanında bulunan kök hücreler kullanılmaktadır. Daha öncelerde çöpe atılan ve halk arasında ‘eş’ olarak bilinen plasenta kök hücre yönünden çok zengindir.

Kök Hücre, Kordon Kanı Saklama İşlemi, kan bankası, kordon kanı kan bankası, kordon kanı, Kordon Kanı Nedir, Kordon kanı ne işe yarar

Kordon Kanı Kök Hücre Nakli İçin Kullanılır Mı ?

Bu özel kan, kök hücre nakli gerektiren kişiler için çok büyük önem taşımaktadır. Doğumsal olan tüm sorunlarda, doğumsal metabolik hastalığı bulunan kişilerde, edinsel yada doğumsal kalıtsal kan hastalığı bulunan kişilerde, bağışıklık sisteminin doğumsal hastalıklarında ve kök hücre nakillerinde kordon kanı kullanılmaktadır. Ancak çocuktan alınan kordon kanı, yine aynı çocuk için her hastalıkta kullanılamayabilir. Kordon kanı, ihtiyaç olursa diğer kardeşlerde olabilecek hastalıklarda kullanılır. Bu noktada, ihtiyacı olan herkesin kök hücreye ulaşabilmesi açısından ailelerin bağış yapmaya özendirilmesi gerekiyor.

Kordon Kanı Saklama İşlemi

Laboratuvar ortamında kök hücrelerin, alınan kan içerisinden ayıklanıp sayılmasının ardından doku tiplemesi yapılır. Alınan materyalin sağlıklı olup olmadığı, mikrobiyolojik açıdan herhangi bir bulaşma olup olmadığı kontrol edilir. Yeteri kadar ve kalitede kök hücre elde edilmiş ise bu hücreler saklanır. Çünkü bazı durumlarda yetersiz hücre sayısı, mikrobiyolojik bulaşma (kontaminasyon) veya pıhtılaşma gibi birçok sebepten dolayı kök hücreler saklamanmaz. Bütün bunlardan aile bilgilendirilir. Saklanmaya uyumlu ise ve aile de onay verdiyse kök hücreler saklanır. Burada üzerinde durulması gereken başka bir konu ise onay formlarında kök hücrelerin ihtiyacı olan herhangi bir kişinin kullanımına açık olduğunun belirtilmesidir. Yani aile bunu kabul ederse, kordon kanı kan bankasında 5-10 yıl boyunca saklanabilir. Babylife kordon kanı bankası bu kapsamda aradığınız bir cinsten banka olarak sizlere hizmet sunmaktadır.

Kök Hücre, Kordon Kanı Saklama İşlemi, kan bankası, kordon kanı kan bankası, kordon kanı, Kordon Kanı Nedir, Kordon kanı ne işe yarar

Kordon Ve Kordon Kanı Hayat Kurtarır Mı?

Kordon Kanında İki Tip Kök Hücre Yer Alıyor

Kan kök hücreleri: Kan kanserleri, bazı genetik hastalıkların ve kemik iliği yetmezliklerinin tedavisinde hayati öneme sahip olan hücrelerdir. Kişinin kendine ait olan doku, organ veya hücresel ürünü kullanması “otolog”, başkasına ait olanı kullanması ise “allojenik” olarak tanımlanmaktadır.

Otolog kullanımın kanser ve genetik hastalıklarda başarısının az olduğu için, kullanım alanı tartışmalı ve kısıtlıdır. Bu nedenle kankök hücreleri, allojenik veya aile içi kullanıma daha yatkındır.

Mezenkimal kök hücreler: Organ yenileme yeteneğine sahip olan bu hücreler kordon kanında bulunmakla beraber sayıları çok azdır. Ancak kordonda (göbek bağında) bol miktarda bulunmaktadır. Bu hücrelere genetik hastalıklar dışında organ hasarlarının tedavisinde geleceğin tedavisi gözüyle bakılıyor. Bu hücrelerin otolog kullanımı tavsiye ediliyor.

Kordon Ve Kordon Kanı Hayat Kurtarır Mı?

Yapılan araştırmalara göre, kök hücrelerin tıpta uygulama alanlarının artması ile beraber kök hücre kaynaklarına duyulan ihtiyaç, tüm dünyada kordon ve kan saklama uygulamasının yaygınlaşmasına sebep olmuştur.

Kordon kanı, kök hücreler açısından oldukça zengindir ve halen pek çok ciddi hastalıkta değerli bir tedavi seçeneği olarak kullanılır. Bu sebeple saklanması yalnızca sizin için değil, toplum sağlığı için de önemlidir.

Bebeğinizin kordon kanı ileride kendisi için ya da ailede bir başkasının kullanımı amacıyla özel olarak saklanmaktadır. Ancak bir kişinin kendi kök hücrelerine gereksinim gösterecek bir hastalığa yakalanma oranı yaklaşık 1/20.000’dir. Oysa bebeğinizin bir başka insana ait kök hücre nakline gereksinim gösterecek bir hastalığa yakalanma oranı 1/7000’dir.

Okumaya devam et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Marka

Dış Dekorasyon’un Önemi Nedir?

Published

on

By

Dış Dekorasyon Nedir?

Dekorasyon denince her kafada başka şeyler oluşmaktadır. Evin şekli, kullanılan eşyalar, hangi eşya hangi renkte, ne; ne ile uyumlu… Gibi. Tabii bunlar daha çok iç dekorasyon ile ilgili olsa da bunun yanı sıra Dış Dekorasyon  da oldukça önemlidir. Sonuçta bir evin kalitesini öncelikle dışını inceleyerek karar veriyoruz. Dışı kötü içi lüks olan evler kalitesini yarı yarıya gibi görünse de değerini daha çok olumsuz yönde etkilemektedir. Çünkü bir evin önce dışına bakarız ve ona göre bir düşünce şekillenir kafamızda. Aklımızda bir şekil çizer ve bizler o şekli kafamızda defalarca canlandırarak harekete geçeriz. Bu biraz ön yargı gibi görünse de insanın yapı itibariyle doğasında vardır.

Dekorasyonun önemi

Yaşama biçimimiz ve kültürümüz de dekorasyonu şekillendirmektedir. Örneğin; Mısır, Roma ve Osmanlı Medeniyetinin kendine özgü mimarisi ve dekorasyonları insanı kendine hayran bırakmaktadır. Bu mimarilere, Mısır Piramitleri, Selimiye Cami ve Kolezyum’u örnek gösterebiliriz. Şu ise asla unutulmamalıdır mimari, tasarım ve dekorasyonu aynı şey değildir. Birbirleri ile bağlantılı ama üçü de farklı işler yapılmaktadır. Dış Dekorasyon Nedir? Mimari, örneğin bir evin belirli malzemelerle hangi cephesinde ne olacağı, nasıl olacağı ve ne kadar alan kaplayacağı gibi hesaplamaların yapılmasıdır. Tasarım ise daha çok bir şeyin biçimini şeklini belirlemektir. Dekorasyon, zevkler ve kültür düzeyi içerisinde yaşadığımız ya da zaman geçirdiğimiz bir yeri daha rahat yaşamak, süslemek, güzelleştirmek amacı ile yapılan bir iştir.

Dış dekorasyon

Bir evin dış görüntüsü dış dekorasyona girmektedir. örnek vericek olursak; bir eve balkon yapılacak. Onun şekli, dekoratif özellikleri, katılan değişik hava vb. işlevlere dış dekorasyon alalına girmektedir. Unutmayın! En başta da dediğimiz gibi. Bir yerin ilk görünümü her zaman için daha önemli bir yer tutmaktadır kafamızda. O yüzden dış dekorasyonu ne kadar iyi yaparsak bu da göz zevkini çok daha olumlu düzeyde etkilemektedir.

kozaprestige.com‘dan dış derkorasyon hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Okumaya devam et

İzmir Haber

Neden Bir Avukata Danışılmalıdır?

Published

on

By

Neden Bir Avukata Danışılmalıdır?

Bir Avukat Deniz Kekik danışmak, bir anlamda önleyici hekimliğe benzeyen bir durumdur. Çünkü çoğu insan, hukuken haklarının tamamen bilincinde değildir, girişeceği işlerdeki hukuki riskleri tam olarak bilmediği için çok fazla hata yapabilir. Uygulamada her hukuk bürosu, hukuki danışma bağlamında hizmet vermektedir.

Avukatlar, hukuki konulardaki müvekkilinin bilmediği konuları anlatarak birçok riskli durumun, birçok hatanın yapılmasının engeller.

Bu bağlamda, izmir avukatlara danışmak hukuki sorunlar daha doğmadan önüne geçmektedir. Birçok durumda da, doğabilecek riskleri değerlendirerek, buna ilişkin hukuki tedbirlerin alınmasına neden olur.

Birçok izmir avukat, meslek hayatı boyunca birçok kez müvekkillerinin dava aşamasında şu şekilde yakındığına şahit olmuştur: “Ah! Keşke önceden size danışabilseydim bu hataları yapmazdım!” Birçok konuda, izmir avukata danışmak suretiyle daha baştan gerekli hukuki tedbirler alınsaydı, Mahkemelerin iş yükü dahi ciddi bir şekilde azalır ve ihtilaflar daha doğmadan bitmiş olur.

Bir Avukata Danışırsanız Nelerin Önüne Geçersiniz

Çünkü bir sözleşme akdederken şartları iyi seçmek ve bir izmir avukata danışarak, avukatın tecrübesinden yararlanarak hareket etmek gereklidir. Zira bir sözleşmede aleyhimize tek bir maddenin yer alması sizlere ciddi hukuki sıkıntı yaratabilir. Evlenirken dahi mal rejimini belirlemek, bunu bir avukata danışarak, hukukun öngördüğü resmi şekil şartına uygun bir sözleşme akdederek yapmak, birçok hukuki sorunun doğmasını işin en başında engeller. Bir kimse kuralları başta iyi şekilde koyarsa, girişeceği işin risklerini doğru bir şekilde analiz ederse, her türlü süreci daha yolun başında doğru bir yöne kanalize etmiş olur ve hukuka uygun hareket edilmesini sağlar. Bu nedenle, izmir avukata danışmak bir anlamda önleyici hekimliğe benzer bir durumdur.

Bu konuda daha fazla bilgi almak için web sitemiz olan avukatdeniz.com dan bize ulaşabilirsiniz.

 

Okumaya devam et

Marka

Büyük Beden Abiye Giyenler Nelere Dikkat Etmelidir

Published

on

Büyük Beden Abiye Giyenler Nelere Dikkat Etmelidir

Bir kadın, kim olursa olsun onun inanılmaz şık görünmek ister, herkesin dikkatini ona sabit olması için onun daha ince ve zayıf nasıl görüneceğini bilmesi gereklidir. Bu yüzden vücudunu iyi tanımalı ve kusurlu bölgeleri saklayan, çekici bölgelerini vurgulayan büyük beden abiyeler ve kıyafetleri tercih etmelidir.

Artı boyutun güzellikleri olduğu gibi, her zaman büyük beden abiye seçimlerinde işler iyi gitmeye biliyor ve bazı giysi kombinasyonları oluştururken odaklanmak için bilinmesi gereken bazı huhuslar vardır.

Büyük beden giyenler için büyük beden abiye modelleri ve büyük beden abiye seçimi konusunda sizler için harika bir yazı hazırladık.Şimdi konuşmak için gidiyoruz hangi büyük beden abiyler size yakışır ve bu büyük beden abiyeleri doğru şekilde almak gerekir, şık büyük beden abiye nasıl seçilir ?

Bunlar büyük beden ve zayıf gösteren abiyeler aralığından özel bir şey olmalı. Sizinde ihtiyacınız olan ve sadece bilmeniz gereken güzellik temelleri vardır biz lilasxxl olarak sizler için bu kuraların hepsini hazırladık.

Büyük Beden Giyenler Nasıl Abiye Seçmelidir

büyük beden abiye giymek zorunda olan bayanlar çok sık kalın ve ağır kumaşlar altında vücutlarının kusurlarını gizlemeye çalışırlar.Ama kesinlikle boşuna, bu tür kumaşlar ve tasarım detayları mutlaka herhangi boşluk bırakarak daha kötü görüntü oluşmasını sağlar.

Düz ve ince vücut görünümü için her şeyi gizleyebileceğiniz elastikiyeti yüksek, likralı ve ince kumaşları olan büyük beden abiye ve kıyafetler tarcih etmelisiniz. Bu tür vücut tipleri için ağırlıksız kumaşlar ve elastik ayrıntılar özellikle ultra-rahat şekillerle ve şık çeşitleri ile geliyor,bu kumaşlara sahip büyük beden abiyeler kesinle büyük beden giyen bayanlar için uygundur.

Eğer kilolu ve büyük göğüslü bir vücutunuz varsa, bunu gizlemek yok! Bunun yerine, sadece güzel ve etkileyici dekolte ile göğüsleri ön plana çıkartmalısınız. Bunun için V yaka ve kare veya oval şekilleri olan üstler ve büyük beden abiyeleri tercih edebilirsiniz.

Sen en iyisi bisiklet yaka ve boğazlı elbiselerden uzak durmalısınız. Her şeyi gizlemek için değil, yaklaşık doğru olduğunu ve estetik olan her şeyi vurgulan kıyafetleri tercih etmelisiniz.

Kilolu bayanlar için büyük beden abiye seçmek gerektiğinde sınırlarını korumak son derece zor ve önemli bir iştir.

Bu sınırlar için özellikle elbiselerin ayrıntılarına iyi bakmalısınız. Hepsi sadece görsel olarak sizi daha ince yapmalı, basit tasarımlar akşam yemeği için daha iyi, dışarı çıkacağınız şık bir gece elbisesi bile olsa, sizin görünümünüzü etkileyen dekolteli büyük beden abiyeler olmalı.

Minimalist her zaman klasiktir ve moda trendleri ve yaklaşımları en çok etkileyici abiyelerden biri olmuştur.

Okumaya devam et

Son Trend'ler