Connect with us

İzmir Haber

Metrodaki ölüme ihmal soruşturması

Published

on

Metro inşaatında ölen Şaban Ölmez’in raylara sıkışmadığı, dinlenmek üzere raylara oturduğu sırada vincin altında kaldığı ortaya çıktı. Savcılık, olayla ilgili ihmal soruşturması başlattı

CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Narlıdere’de devam eden metro inşaatında işçi Şaban Ölmez’in ölümünün açılandığı gibi raylara sıkışarak olmadığı ortaya çıktı. Geçtiğimiz akşa meydana gelen olayda CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi Banliyö ve Raylı Sistem Yatırımları Dairesi Başkanlığı tarafından Fahrettin Altay – Narlıdere Kaymakamlık Hattı için yapılan metro inşaatında çalışan 44 yaşındaki Şaban Ölmez, dinlenmek için vincin ilerlediği raylara oturdu. Bu sırada, raylarda çalışma yapan vincin operatörü, Ölmez’i fark etmeyerek üzerinden geçti. İş arkadaşlarının durumu bildirmesi üzerine, olay yerine sağlık ekipleri sevk edildi. Ağır yaralanan Ölmez ambulansa alınarak Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi. Ancak Ölmez, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

‘ŞİKAYETÇİ OLURUZ’
Ölmez’in hayatını kaybettiği olayda bir ihmal olup olmadığının belirlenmesi için savcılık soruşturma başlattı. Gözaltına alınan vincin operatörü ifadesinde, “Çalışma sırasında Şaban Ölmez’in raylarda olduğunu fark edemedim. Üzerinden geçtim. Böyle olsun istemezdim. Çok üzgünüm” dedi. Şaban Ölmez memleketi Samsun’un Çarşamba ilçesi Dalbahçe Mahallesi’ndeki Hasırcılar Cami dün ikindi namazına müteakiben kılınan cenaze namazının ardından gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı. Egeli Sabah’a konuşan Şaban Ölmez’in amcasının oğlu Ferhat Ölmez, “Evli iki çocuk babasıydı. Ailesi Samsun Çarşmaba’da yaşıyor. 3-4 yıl önce çalışmak için İzmir’e gitti. Alt taşeron Derin Alt Yapı firmasında işçi olarak çalışıyordu. Ailesi 100 yıllık eski bir evde oturuyor. Hayali yeni bir ev sahibi olmaktı. Ama kısmet olmadı” dedi. Kuzeni Şaban Ölmez’in olay sırasında raylar üzerinde dinlenmek için oturduğunu anlatan Ferhat Ölmez, “Kuzenimin kolu raylara sıkışmadı. Dinlenmek için raylara oturmuş. Bu sırada vinç operatörü kuzenimi fark edemeyerek üzerinden geçiyor. Soruşturma başlatıldı. Hukuki süreç devam ediyor” dedi.

Narlıdere’dekıi metro şantiyesindeki feci kazadan yaklaşık 2 gün önce 27 Ağustos’ta EGELİ SABAH, “Metro bu kafaya emanet” başlığı ile onaysız alt taşeron çalıştırıldığını gözler önüne sermişti. CHP’li Büyükşehir’in skandalının ortaya çıkarıldığı haberde, 7.2 kilometre uzunluğundaki Narlıdere Metrosu’nda onaysız alt taşeron çalıştırıldığını tespit eden Uluslararası Birleşmiş Müşavirler Müşavirlik Hizmetleri A.Ş., ana yüklenici firma Gülermak’a 28 Mart 2019’da onaysız taşeron çalıştırma işlemine bir an önce son verilmesini istedi ve “Aksi takdirde onaysız taşeron çalıştırmak nedeniyle yaşanacak her türlü sıkıntıdan sorumlu olursunuz” yazısını göndermişti.

Kaynak: https://site-backlink.com/ItBs9

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İzmir Haber

Tarifeye Uymayan Servis Ücretine İtiraz

Published

on

Aylin İncesu, İzmir, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Servis,

İZMİR’de yaşayan 3 çocuk annesi Aylin İncesu, okul servis ücretlerine itiraz etmek için İl Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdu. Servis firmalarının devlet tarafından il bazında belirlenen kilometre başına servis ücretlerine uymadığını iddia eden İncesu, kardeş sayısı indiriminden de faydalanamadığını söyleyerek “Tüketici hakem heyeti haklı olduğumu gördü. Şirketten parayı ödemesini talep ettik. Benim gibi birçok veli servis ücretleri nedeniyle mağduriyet yaşıyor. Belirlenen servis ücretlerinin üzerinde bedel ödüyorlarsa haklarını arasınlar” diye konuştu.

İzmir’de Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Şube Müdürlüğü’nün (UKOME) belirlediği fiyatlara uymayan bazı özel servis firmaları, özellikle birden fazla öğrencisi bulunan aileleri büyük sıkıntıya uğratıyor. Karşıyaka ilçesinde yaşayan ve bir özel okulun 2’nci sınıf öğrencisi Kerim İncesu (8), 16 yaşındaki lise öğrencisi ikizler Ege Lal ve Berke İncesu’nun velisi, Doktor Aylin İncesu da servis ücretleri nedeniyle mağduriyet yaşayan ailelerden biri oldu.

Servis belirlerken herhangi bir alternatifleri olmadığını söyleyen anne Aylin İncesu, okulun hangi firmayla anlaştıysa o servisi seçmek zorunda olduklarını belirterek, “Her yıl, özel servislerin de il bazında UKOME kararlarına uyması gerektiğini öğrendim. Buna göre kilometre başına ve çocuk sayısına göre servis ücretleri belirleniyor. Ama bu rakamlarla benim ödediğim miktar arasında tam bir uçurum olduğunu fark ettim” dedi. İncesu 3 çocuktan doğan mağduriyetinin 8 bin 294 lira olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

“Ben geçen yıl birinci çocuk için senelik 6 bin 450 lira servis ücreti ödedim. İkinci ve üçüncü kardeşe ise yüzde 5’er indirim yapıldı. Onlar için de 6 bin 120’şer lira ödedim. Ama UKOME’nin kararına göre birinci çocuğa servis ücreti olarak 3 bin 750, ikinci çocuğa yüzde 10 indirimden 3 bin 360 lira ödemem lazım. Üçüncü çocuğa da 3 bin 300 lira ödemem lazım. Arada muazzam bir fark var. 3 Kasım 2019’da İl Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdum. 10 Aralık 2019 tarihinde sonuçlandı. Uyuşmazlık bedeli 8 bin 294 lira olarak belirlendi. Bu miktarın firma tarafından bana ödenmesi gerekiyor. Daha önce kız kardeşim ilçeye başvurup parasını aldı. Firma bu parayı ödemek zorunda. Tüketici hakem heyeti benim haklı olduğumu gördü.”

Kaynak: https://site-backlink.com/1PdFG

Okumaya devam et

İzmir Haber

Büşra’nın Gözleri Artık Başkasında Hayat Bulacak

Published

on

Buca, Büşra, İzmir, İzmir Adli Tıp Kurumu, Göz Nakli

İZMİR’İN Buca ilçesinde, iki ay önce boşandığı eşi Orkun Çevik tarafından sokak ortasında darp edildikten sonra pompalı tüfekle vurularak hayatını kaybeden 22 yaşındaki Büşra Yabaşkul’un korneaları bağışlandı. Genç kadının annesi Zuhal İnce, İzmir Adli Tıp Kurumu’nda fenalık geçirirken, zanlının en ağır cezayı almasını istedi. Kızının ölümüne sebep olan Çevik ile evliliklerine hiçbir zaman onay vermediğini belirten acılı anne, “Benin nefesimi kesti. Çocuğumu kopardı benden. Torunum bana annesini sorduğunda ne cevap vereceğim? Gençler, anne ve babalarını dinlesin. Ceza verenler de kendilerini benim yerime koysun” diye konuştu.

BABASI ANNESİNİ ÖLDÜRMÜŞ

KADIN Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, Büşra Yabaşkul’un 2020’de öldürülen 11. kadın cinayeti olarak kayıtlara geçtiğini kaydetti. Öte yandan, Orkun Çevik’in annesi Deniz Çevik’in de yılalr önce babası Ferdi Çevik tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı. Eşini öldüren Ferdi Çevik’in cezaevinde olduğu, Orkun Çevik’in de bu nedenle kızına Deniz adını koyduğu öğrenildi.

Kaynak: https://site-backlink.com/wDp8k

Okumaya devam et

İzmir Haber

Avni Anıl Bayraklı’da Anıldı

Published

on

Türk Sanat Müziği, Bayraklı, Bayraklı Belediyesi, Avni Anıl, Avni Anıl Kimdir,

Türk Sanat Müziği bestekarı Avni Anıl, Bayraklı’da düzenlenen etkinlikte anıldı. Bayraklı Belediyesi Türk Sanat Müziği koristlerinin sahne aldığı anma konserinde ünlü bestekarın eserleri seslendirildi.

 

Bayraklı Belediyesi Postacılar İsmet İnönü Kültür Merkezi’ndeki etkinlik Avni Anıl’ın hayatını anlatan video gösterimi ile başladı. Şef Dr. Halil Altınköprü yönetimindeki Bayraklı Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu, performansıyla beğeni kazandı. Kulakların pasını silen koristler, solo seslendirdikleri eserlerle de profesyonelleri aratmadı. Katılımın yoğun olduğu konserde salonu dolduran izleyiciler etkinlik sonunda koristleri uzun süre ayakta alkışladı. Bayraklı Belediye Başkan Yardımcısı Murat Koçak, etkinlik sonunda koro adına Şef Dr. Halil Altınköprü’ye çiçek takdim etti.

Avni Anıl Kimdir?

Türk Sanat Müziği, Bayraklı, Bayraklı Belediyesi, Avni Anıl, Avni Anıl Kimdir,

Besteci Avni Anıl, 23 Nisan 1928 tarihinde İstanbul’un Üsküdar Selimiye semtinde dünyaya geldi. İlk beste denemelerine Üsküdar Mûsıkî Derneği’nde başlayan Anıl, 1967 yılında Anıl Yayın Ajansı’nı kurdu, Dünya Gazetesi’nin sanat sayfasını yönetti. 1969 yılında “Musıkî ve Nota” dergisini çıkardı. “Musıkî Sözlüğü” adı altında dört ciltlik eserinde musıkî tarihi için önemli hatıralar yayımladı. 1972 yılında İzmir Radyosu’nda 10 yıl müzik yayın şefliği yaptı. 120’yi aşkın eseri olan besteciye, 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca Devlet Sanatçısı ünvanı verildi.

Okumaya devam et

Son Trend'ler