Connect with us

Ekonomi

İzmir’de Torbalı Belediyesi Başkanı İsmail Uygur AKP’e Dönemine Ait İsrafları Duyurdu

Published

on

Torbalı, afiş, İsmail Uygur, Adnan Yaşar Görmez,

31 Mart yerel seçim sonuçlarından sonra İzmir Torbalı’da başkanlık koltuğuna oturan CHP’li Belediye Başkanı İsmail Uygur, AKP’li Adnan Yaşar Görmez dönemine ait belediyede yapılan israfları ilçe halkına duyurmaya devam ediyor.

Daha önce belediyenin borcunu ve çalışan personel sayısındaki artışı afiş yaptıran Uygur, şimdi de tanıtım, reklam, temsili ağırlama ve yemek giderleri için 13 milyon lira harcandığını gösteren afişi belediye binasına astı. AKP’li eski Başkan Adnan Yaşar Görmez, afişlerin doğruları yansıtmadığını söyledi.

Torbalı, afiş, İsmail Uygur, Adnan Yaşar Görmez,

CHP’li İsmail Uygur ilk olarak, AKP’den devraldığı belediyenin 2014-2019 yılları arasındaki borcunu ardından da belediye çalışanların sayısını gösteren afişler yaptırıp, belediye binasına astı, ilçedeki bilbordlara yerleştirdi. Uygur son olarak AKP’li belediyenin tanıtım, reklam, temsili ağırlama ve yemek giderleri için 13 milyon lira harcama yaptığını tespit etti ve üçüncü kez afiş yaptırarak bunu halka duyurdu.

Başkan Uygur’un sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım büyük yankı uyandırdı. Uygur, kendi sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda, “Şeffaf belediyecilik adına önceki dönemde sizlerin parası ile yapılan harcamaları Torbalı halkının bilgisine sunuyorum” diye yazarak üstünde “2014-2019 yılları arasında talan ile yönetilen belediyenin tanıtım, reklam, temsili ağırlama ve yemek giderlerinin toplamı; 13 trilyon TL (13 milyon TL)” yazılı bir afiş paylaştı.

Belirli aralıklarla şeffaf belediyecilik adına belgeleri tek tek açıklayacağını söyleyen Uygur, belediye gelirlerinin personel maaşlarını karşılamadığını afiş ve pankartlar yoluyla ifade ederek, belediyenin bir aylık maaş maliyetinin 5 milyon 230 bin lira olmasına rağmen, İller Bankası’ndan olan gelirin ise 2 milyon 264 bin lira olduğu açıkladı.

Kaynak: https://site-backlink.com/160ko

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Son Dakika: İzmir’de İşçiye Bin Lira Zam!

Published

on

By

maaş, İzmir, sendika,

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi İZENERJİ bünyesindeki 5 bin 80 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Bu sözleşmeye göre daha önce ortalama 2600 TL kazancı olan bir vatandaş bu zam ile birlikte 3600 TL maaş alacak. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı’nın yaptığı açıklamada zammı doğruladı. Sarı yaptığı açıklamada “Bu zamla birlikte ortalama her vatandaşa 920 TL ile 1080 TL arasında zam yapıldı. Vatandaşın ikramiyeleri de arttı” dedi. İşçiler, sözleşme töreninde ‘Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz’, ‘İnadına sendika inadına DİSK’,  sloganları attı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, yaptığı konuşmada, “31 Mart´tan bu yana, 2 Haziran ve 23 Haziran’da devam ettiğini gördüğümüz bir dip dalgası geliyor. İlk defa siyaset yukarıdan aşağı değil aşağıdan yukarı dizayn ediliyor, planlanıyor.  Bu ne demek? Kibrin, küstahlığın geride kaldığı, ötekileştirmelerin geride kaldığı, kucaklayıcı, mütevazi, samimi haktan yana, demokrasiden yana, şeffaf, hesap verebilir yönetime katılma isteğini ortaya koyan bir ses bu” dedi.

Dip dalganın büyüyeceğini savunan Başkan Soyer, “Türkiye, yepyeni bir Türkiye olacak. Bambaşka bir Türkiye olacak. Bu değişim başladı ve bu değişimin öncülüğünü bizler yapacağız.  Ben sizlerle gurur duyuyorum. Uzun bir müzakere sürecini tamamladık. Göreceksiniz önümüzdeki birkaç yıl içinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde eşit işe eşit ücreti başaracağız” diye konuştu.

Başkan Soyer, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) mağduru olduğunu belirttiği 800 işçinin sözleşmedeki maddelerden yararlanabilmeleri için ağustosta yapacakları mecliste karar alacaklarını da duyurdu. Soyer, “Sizin yüzünüz gülmüyorsa bizim yüzümüz gülmez. Bundan emin olabilirsiniz. Şimdi önümüze bakma vakti. Türkiye hep birlikte Türkiye olacak. Onun için bugünden itibaren artık geriye dönmek yok. Arkaya bakmak yok. Bundan sonra önümüze bakacağız” dedi.

Sözleşmeye ilk defa sünnet ve düğün yardımı yapılmasına yönelik maddeler de eklendi. Buna göre, işçilerin sünnet olacak çocukları için 279,80 TL oranında yardım yapılacak. Yine evlenen işçilere bir cumhuriyet altını verilecek.  Sözleşmeye göre, işçinin ölen anne veya babası için ‘ölüm yardımı’ adı altında ödenen 471 TL, 902,35 TL’ye yükseltildi. İzin harçlığı da izne çıkılan gün başına 15 TL’den 21,89 TL’ye çıkarıldı.

Kaynak: https://site-backlink.com/0nX3z

Okumaya devam et

Ekonomi

Emeklinin Kurban Bayramı İkramiyesinin Yatırılacağı Tarih!

Published

on

By

Emekli, ikramiye, bayram ikramiyesi, Kurban Bayramı,

Ramazan Bayramı’nda bin TL ikramiye alan emekliler, bu yılın ikinci bayram ikramiyesini de Kurban Bayramı öncesinde alacak.

Bayram 11 Ağustos’a denk geldiği için bayram ikramiyesinin 5-9 Ağustos tarihleri arasında hesaplara yatırılması bekleniyor.

Milyonlarca emekli bu yılda Kurban Bayramı öncesi bin lira bayram ikramiyesi alacak. Ramazan Bayramı’nda bin TL ikramiye alan emekliler, bu yılın ikinci bayram ikramiyesini de Kurban Bayramı öncesinde alacak. Yeni emeklilerde Kurban Bayram ikramiyesinden yararlanabilecek.

Emekliler bayram ikramiyesini Ağustos ayında hesaplarında görebilecekler. Bayram 11 Ağustos’a denk geldiği için bayram ikramiyesinin 5-9 Ağustos tarihleri arasında yatırılması bekleniyor. Böylelikle emekliler yılın ikinci ikramiyesini almış olacaklar. Ödemelerin kesin tarihi SGK tarafından duyurulacak.

  • SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı emeklileri,
  • Şehit yakınları ve gaziler,
  • Ölüm aylığı alanlar,
  • Vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar,
  • Geçici köy korucuları,
  • Şeref aylığı alanlar,
  • Şampiyon sporcular,
  • Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri,

Terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller ve hayatını kaybedenlerin hak sahipleri bayram ikramiyesinden faydalanabilecekler.

Kaynak: https://site-backlink.com/WMyLU

Okumaya devam et

Ekonomi

Yarından İtibaren Emeklilerin Zamlı Maaşları Hesaplara Yatmaya Başlayacak

Published

on

By

emekli, zam, maaş, Emeklilere zam,

Milyonlarca emekli ve memur emeklisi zamlı maaşlarını yarından itibaren almaya başlayacak. 20 gün sonra da bayram ikramiyeleri hesapta olacak. İşte emeklilerin zamlı maaşlarını alacağı tarihler…

12,5 milyon emekli, dul ve yetim ile 3 milyona yakın memurun alacağı zam 3 Temmuz’da enflasyonla birlikte belli olmuştu. Buna göre; SSK ve Bağkur emeklisine bu aydan itibaren yüzde 5,01 zam yansıtılacak. Zamlı maaşlar yarından itibaren emeklilik kartındaki tahsis numarasının son rakamına göre hesaplara yatmaya başlayacak. Ödemeler 28 Temmuz’a kadar sürecek.

Memur ve memur emeklisi Temmuz’da yüzde 5 zam alacaktı. Enflasyon farkıyla bu zam yüzde 6,01’e çıktı. Memurlar her ayın 15’inde maaşını çekiyor ve zamlı maaşlar dün hesaplara yattı. Memura ayrıca 1-14 Temmuz’u kapsayan fark da yatacak. Örneğin öğretmen dün 260 lira zamlı maaş aldıysa, 121 lira civarında ek bir fark daha alacak.

Memur emeklisi ise her ayın 1-5’i arasında maaş alıyor. Temmuz zammı yetişmediğinden henüz hesaba geçmedi. Bu ayın sonuna kadar yatırılması bekleniyor. Emeklilere zam ve farkın yanında Ağustos ayı içerisinde bir de bayram ikramiyesi alacak. Yılın ilk ikramiyesi 31 Mayıs’ta hesaplara yatmıştı. Kurban Bayramı 11-14 Ağustos’ta. Arife günü 10 Ağustos Cumartesi gününe denk geliyor. İkramiyenin de bu tarihten önce, 5-9 Ağustos’ta ödenmesi muhtemel.

Kaynak: https://site-backlink.com/vZDQr

Okumaya devam et

Ekonomi

Sigara ve Alkole Zam!

Published

on

By

Sigara, alkol, zam,

Sigara ve alkole zam yapıldı. Sigaranın ÖTV’si 54 kuruş, 50’lik bira 42 kuruş, 70’lik rakı ise 7,27 lira zamlanacak.

Sigara ve alkol ürünlerine sessiz sedasız Özel Tüketim Vergisi ( ÖTV) zammı geldi. Yasa ile daha önce yılda 2 kez enflasyon güncellemesi yapılacağı belirtildiği için bu kez yeni ÖTV oranlarını gösteren liste Resmi Gazete’de yayımlanmadı, Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesine konuldu. Yapılan değişiklikler ile sigaranın ÖTV’si 55 kuruş, 50 cl’lik biranın ÖTV’si 42 kuruş, 70’lik rakı 7,27 lira, 70’lik şarap 58 kuruş zamlandı.

göre, yapılan ÖTV değişikliği ile yılbaşında zam yapılan sigaranın ÖTV’si yeniden artırıldı. Sigara şirketleri yılbaşında yapılan 4 liralık ÖTV zammının 2 lirasını fiyatlarına henüz yansıtmışken bu kez 46 kuruşluk fiyat artışı daha yapmak zorunda kalacaklar.  Böylece paket başına asgari maktu vergi 5 lira 35 kuruştan 5 lira 77 kuruşa çıktı. Maktu vergi tutarı da 0,42 liradan 0,4539 liraya yükseltildi. Böylece 1 paket sigaradaki ÖTV oranı 5,79 liradan 6,24 liraya tırmandı. ÖTV üzerinden KDV de alındığı için vergi tutarı 55 kuruş arttı.

Üç sayılı listede yapılan değişiklik ile biranın ÖTV’si 1,7694 liradan 1,9125 liraya çıktı. Biranın vergisi hesaplanırken bu tutar biranın alkol oranına bölünüyor. Yani yüzde 5 ile çarpılıyor. KDV de eklendiğinde vergi 42 kuruş artarak 5,21 liradan 5,64 liraya tırmanıyor. Şarapta ise 1 litrenin ÖTV’si 8,69 liradan 9,40 liraya çıkarıldı. Böylece 70 cl’lik şarabın vergisi KDV ile birlikte 7,18 liradan 7,77 liraya ulaştı. 70’lik rakıda ise ÖTV ve fiyat yüksek olduğu için artış daha yüksek oldu. Rakı, Cin, votka ve viski gibi ürünlerde ÖTV 241,73 lira yerine 261,28 oldu. Bu artış litre ve tam alkolün fiyatı olduğu için rakam örneğin yüzde 45 olan rakının alkol derecesi ve 70 cl’ye bölündüğünde toplam vergi KDV ile birlikte 89,8 lira yerine 97,12 lira oldu.

Sigara, alkol, zam,

Kaynak: https://site-backlink.com/uUvi6

Okumaya devam et

Ekonomi

İzmir’de Karşıyaka Bostanlı Migros Ve Katlı Otopark İhalesi Sonuçlandı!

Published

on

By

ihale, Karşıyaka, Bostanlı , İzmir, katlı otopark,

İzmir Büyükşehir Belediyesi Karşıyaka ilçesi Bostanlı Mahallesi’nde bulunan Migros ve katlı otopark için ihaleye çıkmıştı. O ihale sonuçlandı

Karşıyaka’nın Bostanlı Mahallesi’nde bulunan ve mülkiyeti İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Migros ve katlı otopark için ihale kararı alınmıştı.

Süpermarket ve otopark için verilen ihale kararını içeren ilanda tahmini bedelin 3 milyon 700 bin TL olduğu aktarılmıştı. 10 yıllığına kiralanacak taşınmaz için 13 Haziran Perşembe günü ihale yapılacağı ilan edilmişti.

Gerçekleşen ihalenin sonu belli oldu. Buna göre Migros Ticaret A.Ş.’nin 4 milyon 60 bin TL’lik tekli Büyükşehir Belediyesi tarafından uygun görüldü.

Kaynak: https://site-backlink.com/WOUbT

Okumaya devam et

Ekonomi

Soğanın Kilogramı 9 Liradan 1 Liraya Düştü

Published

on

By

fiyat, patates , soğan, yerel seçimler öncesi , kuru soğan,

Yerel seçimler öncesinde fiyatı ile gündemden düşmeyen soğanın ateşi söndü. 9 liraya kadar çıkan kuru soğanın kilogramı 1 liradan alıcı buluyor.

Batman’ın Sason ilçesinde, yerel seçimler öncesi kilogramı 9 liradan satılan kuru soğan, seçimlerin ardından 1 liraya satılmaya başlandı.

Soğanın bilinçli olarak stoklanması ve fiyatların artırılmasının direk olarak zararı vatandaşa yansıdığını belirten vatandaşlar, “Bilinçli olarak stoklanarak satışa sunulmayan soğan ve patates fiyatları seçim öncesi her geçen gün artırılırken, seçimin bitmesiyle beraber hızlı bir şekilde düşmesi bir rastlantı değildir. Yapılan bu eylem doğrudan ülkenin ekonomisine darbe vurmak amacı taşımaktadır. Ülkemizin ekonomisine darbe vurmak isteyen kendini bilmez vatan hainlerinin bilmesi gereken bir şey var, bu gemide sizlerde varsınız, bu gemi su alırsa sizlerde boğulursunuz. Bir soğan üzerinden politika yürütenler vatandaşın tokadını yemeye mahkumdur. Bizler bu günlere kolay gelmedik. Bizleri Patates, soğan ile dize getirmeyi düşünenlerin zararı onların ödediğini şimdi daha iyi görüyoruz” dedi.

Pazarda soğanlarla birlikte domates ve diğer sebze ürünlerinde de fiyatların düşmesi vatandaşı rahatlattı.

Kaynak: https://site-backlink.com/m6kMb

Okumaya devam et

Son Trend'ler