Connect with us

Hayvanlar Alemi

Evde evcil hayvan beslemek çocuğa zarar verir mi?

Published

on

Kimi zaman sadık dostlarımız, kimi zaman evimizin neşesi olan evcil hayvanlar yalnızca bizi mutlu etmeye ve üzüntümüze ortak olmakla kalmaz ayrıca çocukların gelişiminde de oldukça büyük katkıda bulunurlar. Tüm evcil hayvanlar için bu durum geçerli olsa da özellikle köpeklerin çocuklarla olan iletişimi daha kuvvetlidir.

Çocuklar dışarıda gördüğü hayvanları evine almak onları kucağına alıp okşamak ve sevmek isterler. Ancak bazen de durum bunun tam tersidir. Dışarıda bir köpek ya da böcek gördüğünde korkan ve çığlık atan, çocuklarla da karşılaşmak mümkündür. Çocukların bu tepkileri ise genellikle ebeveynleri ile bağlantılıdır. Kediden ya da köpekten korkan bir annenin çocuğunun da korkması kaçınılmazdır fakat ebeveynler hayvanlardan hoşlanmasa bile çocuklar evine hayvan almak isteyebilir veya anne ve babası hayvanları çok sevse de çocuklar korku duyabilirler.

Çocuğunu bir hayvan beslemek için uygun olup olmadığından emin olmak gerekir. Sevimli hayvanların çocukların gelişimine birçok katkısı vardır. Örneğin, kardeşi ya da arkadaşı olmayan çocukların evinde bir hayvana bakıyor olması paylaşmayı öğrenmesini kolaylaştırmaya yardımcı olur. Öz güveni artar, şefkatli, sevgi dolu, duyarlı, sakin ve uyumlu olurlar. Çocukların hayvanın sorumluluğunu ve bakımını üstlenmesi (gezdirme, yemek verme, temizleme) çocukların kuralları öğrenmesini yardımcı olacaktır. Peki evde evcil hayvan beslemenin çocuğa herhangi bir zararı var mıdır? Çocuklar aynı evde yaşadığı evcil hayvanlardan zarar görür mü? İşte evde evcil hayvan beslemenin zararları…

EVDE EVCİL HAYVAN BESLEMENİN NE GİBİ ZARARLARI VARDIR?

– Evde evcil hayvan besleyenlerin mutlaka aşılarını yaptırmış olması gerekir. Aksi takdirde hayvanlarda bulunan bit, pire, parazit, bağırsak kurdu hayvan sahiplerine geçebilir.

– Enfeksiyon hastalıkları ile karşılaşılabilir.

– Alerji var ise anemi ve kaşıntı meydana gelebilir.

– Aşıları yapılmadıysa parazitleri tüyleri ile atabilir bağışıklığı zayıf olan çocuklarda göz iltihabı yaşanabilir.

 

Kaynak: Sözcü

Okumaya devam et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Köpek Merakı Yüzünden Evini Sattı Şimdi İse…

Published

on

Kars, Arpaçay, Anadolu çoban köpeği, Son Dakika, Gündem

Kars‘ın Arpaçay ilçesinde kasaplık yapan Tarkan Kaya, köpek merakı yüzünden apartmandaki evini satarak, bahçeli bir ev aldı. Evin bahçesine 4 ayrı barınak yapan Kaya, burada ürettiği Kars’ır yerli ırkı olan Anadolu çoban köpek yavrularını 10 ile 20 bin lira arasında meraklılarına satıyor.

Kars, Arpaçay, Anadolu çoban köpeği, Son Dakika, Gündem

Köpek Merakı Yüzünden Evini Sattı Şimdi İse…

Kars’ın Arpaçay ilçesinde yaşayan evli ve 2 çocuk babası Tarkan Kaya, köpek merakı sebebiyle Kars merkezdeki apartman dairesini sattı. Satıştan elde ettiği parayla Arpaçay ilçesinde bahçeli bir ev alan Tarkan Kaya, köpekleri için 4 ayrı barınak yaptı. Başta Kars Anadolu Çoban Köpeği cinsi olmak üzere değişik türde köpek yetiştiren Tarkan Kaya, yem ihtiyacını da kasap dükkanındaki artıkları kullanarak karşılıyor. Evinin bahçesinde yetiştirdiği köpek yavrularını Türkiye’nin dört bir yanından gelen meraklılara satan Kaya, ‘Berez’ ismini verdiği köpeğiyle yakından ilgileniyor.

Kars Anadolu Çoban Köpeği cinsi olan 85 kilo ağırlığında ayağa kalktığında 1,5 metreyi geçen boyu olan Berez’e 30 bin lira üzerinde bir değer belirleyen Kaya, “Berez’i çok seviyorum bunu yedirmeden ben asla kendim yemek yemem. Rahat da etmem. İlla ki bu köpek yiyecek sonra ben yemek yiyeceğim. Cinsi Kafkasa dayanan Kars Anadolu Çoban Köpeğidir. Kafkas ırkı kıllı olur ama bu da Kars’ımızın eski damarlarındandır. Şu anda bunların hatırı için hiçbir yere çıkamıyorum. Buraya gelip gitmem zor oluyordu. Bunlardan ayrı kalamadığım için evimi satıp bunların yanına geldim. Köpeklerimi özlediğim için Arpaçay ilçe merkezinde arsası olan bir ev satın aldım. Buraya da barınaklar yaptım. Böylelikle köpeklerime daha iyi bakabiliyorum” dedi.

“BU KÖPEK TEK BAŞINA SÜRÜYÜ KORUR”

Şu anda 2 erkek 3 dişi toplam 5 adet köpeğinin olduğunu, bunlardan yavru alıp üretim yaptığını ifade eden Tarkan Kaya, “Türkiye’nin birçok yerine yavru gönderiyoruz. Bu köpekler insana asla zarar vermezler. Ama tehlikeli bir durumu da her şekilde sezerler. Bunlar sürü köpeğidir. Koyunculuk, büyükbaş hayvancılık, dağ, bayırda oldukça başarılılar. Özellikle de yabani hayvanlar konusunda güzel bir güvencedirler. Bir çoban olmadığında bile bu köpek tek başına sürüyü korur. Bunlar bizim can yoldaşlarımızdır. Bunlar benim için çok şey ifade ediyor. İki günlük bir yol bile gitsem bu köpek beni asla satmaz ve bu yolda açlıktan öleceğini bilse bile peşimden gelir. Yani benim için çoğu insandan ileridir. Bu köpekler çok sadıktır” diye konuştu.

‘BEREZ’İN OĞLU ‘RAMO’

Tarkan Kaya, “Berez 25-30 bin TL civarında alıcı buldu. Ama ben bu fiyata satmadım. Yani Berez’in değeri benim için çok farklıdır. Bir araba bile verseler satmam. Berez’in oğlu Ramo’nun değeri ise 10 bin TL’dir. Şu anda yaşı küçük olduğu için kendini tam belli etmiyor. Allah nasip ederse seneye tam bir ağır siklet olacak. Kendim zaten kasap olduğum için bunlara tamamıyla et yediriyorum” dedi.

‘ASİ’NİN YAVRULARI 10 BİN TL’DEN ALICI BULUYOR

Barınakta beslediği Asi isimli köpeğini yıllanmış şaraba benzeten Tarkan Kaya, 8 yaşındaki damızlık köpeğin doğurduğu her yavrunun fiyatının 10 bin liradan başladığını söyledi.

Kaynak:https://site-backlink.com/S2VX6

Okumaya devam et

Son Trend'ler