Connect with us

Yaşam

Yavrularını Kaybeden Köpek, Ağzındaki Taşı Yavrusu Sanıyor

Published

on


Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi’nde yaşayan ve bir öğrenci kulübü tarafından günlük bakımı yapılan sokak köpeklerinden biri ağzına aldığı taşları gün boyunca yanından ayırmıyor. 3 yıl önce bakımı için üniversite içerisinde Kocaeli Üniversitesi Doğa ve Hayvan Severler Kulübü tarafından oluşturulan bakım merkezine alınan “Şimşek” simli dişi köpeğin ağzının farklı noktalarında yaralar olduğu tespit edildi. Yaraların sebebini merak eden kulüp üyeleri, köpeğin sürekli ağzında taş taşıdığını ve kulübesinin içerisinde de irili ufaklı çok sayıda taşlar olduğunu tespit ettiler.

Ne kadar uğraşsalar da taşı ağzından alamadılar 

Yetkililerden konu ile ilgili bilgi alan kulüp üyeleri, köpeğin bir anda kaybettiği yavruları sebebi ile prolaktin hormonunun yükselmesinden dolayı bulduğu taşları yavru olarak benimsediğini öğrendiler. Yerleşke içerisinde diğer köpekler gibi her türlü beslenmesi ve bakımı yapılan köpeğin sürekli taşıdığı taşlar sebebi ile ağzının çeşitli bölgelerinde yaralar oluşuyor. Öğrenciler, yemek yerken bile ağzından taşı ayırmayan köpeğin iyileşmesi için çeşitli yöntemler denediklerini ancak başarılı olamadıklarını söylediler.

“Yavrularını kaybettiği için sürekli taşlara annelik yapmaya çalışıyor” 

Köpeklerin bakımı ile ilgilenen yakından ilgilendiklerini söyleyen Kocaeli Üniversitesi Doğa ve Hayvan Severler Kulübü üyelerinden Hidayet Gürbüz, “Buradaki köpeklerimize kampüsümüzün içerisindeki bazı noktalarda beleme yapıyoruz. Bunun dışında bakım alanımız var. Burada yaralı köpeklerimizi alıp bakımlarını yapıyoruz. Şimşeği de ilk defa bakım alanında gördük ve azında taşları taşıdığını fark ettik. Şimşek kampüsümüzün güzel kızlarından bir tanesi. Bakım alanına aldığımızda yaraları vardı. Bugün kulübesine baktığımızda içerisinin taşlarla dolu olduğunu gördük. Taşları almamıza izin vermiyordu. Biz alınca ağlamaya başlıyor, diğer hayvanlardan da koruyor taşları. Herhangi bir taş olması gerekmiyor. Yerde gördüğü bir taşı görüp sahipleniyor. Yemek yerken ya da su içerken kabın içerisine bırakıyor. Böyle taşın da yemek yemesini bekliyormuş gibi sanki. Ondan sonra kendi yemeğini yiyor. Yavrularını daha önceden kaybettiği için böyle olduğunu düşündük. Yavrularını kaybettiği için sürekli taşlara annelik yapmaya çalışıyor” dedi.

“Yavru bir anda yok olduğu zaman anne iç güdüsel olarak bir cismi alıp yavru yapar” 

Köpeğin yaşadığı durumun psikolojik olmadığını yavrularını kaybetmesi sonrasında yaşanan hormonel bozukluktan kaynaklandığını belirten veteriner Önder Öztürk, “Bu genellikle annelik iç güdüsünü sağlayan prolaktin hormonunun yüksek olması sebebi ile olur. Anne, yavruları doğduğunda 3-4 tanesi küçük dönemdeyken anneden bir anda ayrıldığı için bu hormon kanda yüksek seviyede olur hala. Yavru bir anda yok olduğu zaman anne iç güdüsel olarak bir cismi, oyuncağı, taşı alıp yavru yapar. Bu köpeğimizde ona yavru olarak inanmış. Aslında bu olay psikolojik olayın yanında, hormonel dengesizliğe bağlı olarak gelişir. Zamanla geçer ama geçmiyorsa hormonel destekler kullanılabilir. O zaman düşmeye başlar. Eğer düşmüyorsa beşeri ilaçlarla düşürmeye çalışırsınız” diye konuştu.

Okumaya devam et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Günümüzde Araba Kiralama

Published

on

Günlük, haftalık, aylık ya da talep edilen süre kadar adresinize kadar teslim anlayışı ile araç kiralama hizmetlerini almaya ne dersiniz? Şoförlü vip, lüks ve ekonomik sınıf kategorileri içerisinde düz ya da otomatik vitesli arabalarımız arasından dilediğinizi hemen seçebilir ve kiralamayı düşündüğünüz tarihe dair şimdiden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Böylece size özel ekstra indirimlerden de yararlanabilirsiniz.

Müşteri olarak kiralama yaparken mali yönden tablonuzu zor durumda bırakmamak öncelikli hedefiniz olabilir. Bunu tam olarak sağlamak adına  aradığınız ne varsa bizimle giderebilirsiniz. Kendi bünyesinde yenilikleri güncel olarak aktaran şirketimiz, il sınırlarda bulunan diğer firmalardan çok daha karlı çıkacağınız imkanları da beraberinde getirmektedir. Günlük ya da aylık olarak hiç kuşkusuz en az bedelleri ödemek yalnızca bizimle mümkündür.

Başkent ve ülkenin her neresinden gelirseniz gelin önceden aracınızı belirlemek ve de ayırmak istiyorsanız iletişim hatlarımız bunun için yeterlidir. Bunun haricinde rezerve formunu web adresimiz üzerinden doldurarak bu sürece son verebilirsiniz. Yıllık olarak bir kiralama söz konusu ise online olarak teklif alabilmeniz ve ödemelerinizi kredi kartı seçeneğiyle yapabilmeniz de olasıdır. Kişi ve şirketlerin tüm taleplerini karşılayacak potansiyelimiz ile bundan böyle en uygun fiyat aralıkları ile sektörün öncüsü konumundayız.

Seyahatleriniz için konforlu bir araba kiralamak için bizi tercih ederseniz, konforlu araç kiralama hizmetimizden güvenle yararlanabilirsiniz. En üst model şıklarını keşfedebilir ve daima memnuniyet duyacağınız tercihlerle hareket edebilirsiniz. İsterseniz bu aracı kiraladığınız zaman şoför desteğini de alabilir ve güven dolu ulaşımın sınırlarını keşfetmeyi de başaracaksınız.

Performans bakımından tatmin edici, özellikleri yönünden mutluluk duyacağınız, niteliği ile eşsiz kiralık ihtiyaçlarına bundan sonra sadece bir telefon ile hemen beklentinize çare bulabilirsiniz. Özellikle ülkenin farklı bölgelerinden geldiğiniz de önceden arabanızı ayarlayarak zorda kalmamanın benzersizliğini de elde edeceksiniz. Sitemiz, hali hazırda seçebileceğiniz filomuz hakkında da geniş bilgiler vermektedir. Donanım, artı değerler ve en güncel fiyat tarifelerini de bu şekilde görebileceksiniz.

Hukuki, aynı zamanda yasal engellere maruz kalmamak ve hemen anahtar teslim dönemini yaşamak istediğiniz de bunların mükemmel olacak tek durağınız bizden geçeceğini de göz ardı etmeyiniz. Sıfır kilometreye yakın ve araba kiralama piyasasında en çok aranılan modeller artık çatımız altında siz değerli müşterilerimizi beklemektedir. Hemen rezerve edeceğiniz araçlarımıza göz atın ve referanslarımızın görüşleri ile fikir edinin. Şirketimiz bünyesinde transfer hizmetlerinin de yeni yıla özel fiyatlarla aralıksız devam ettiğini belirtir, keyif dolu günler dileriz.

Araç kullanıcı sayısını arttırabilmek için şubelerimizden rent a car hizmeti satın alabilirsiniz. Sözleşmede belirtilmeyen kişilerin, aracı kullanmaları halinde meydana gelebilecek hasarlarda, hiçbir hasar niteliği geçerli değildir. Kiraladığınız aracı sadece sözleşme ve teslimat formunda belirtilen kişi veya  kişiler kullanabilir.  Bu şartların sağlanamaması durumunda genç Sürücü ihtimam paketi satın alarak bu paket içeriğindeki sınırlar dâhilinde kiralama yapabilirsiniz. Genç sürücü hizmet paketi azami güvence hizmetini de içermektedir. ilave Sürücü hizmet fiyatlarını rezervasyon merkezimiz ve şubelerimizden öğrenebilirsiniz.

KAYNAK: adana araba kiralama

 

Okumaya devam et

Son Trendler