Connect with us

Yaşam

6 7 Haziran’da sokağa çıkma yasağı olacak mı? Sokağa çıkma yasağı hafta sonu uygulanacak mı?

Published

on

Corona virüs tedbirleri kapsamında ilk aşamada 30 Büyükşehir ve Zonguldak’ta uygulanmaya başlanan sokağa çıkma yasakları Mayıs ayı itibariyle gevşetilmeye başlanmış ilk olarak 7 Büyükşehir’de kaldırılan yasak sonrasında 9 Büyükşehir için daha kaldırılmıştı. Son olarak 30-31 Mayıs tarihlerinde 15 ilde uygulanan sokağa çıkma yasağının ardından bu illerde ikamet eden vatandaşlar bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki 6-7 Haziran tarihlerinde 15 ilde sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Sokağa çıkma yasakları araştırma konusu olmaya devam ediyor. 28 Mayıs’ta gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından alınan kararlar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulmuştu. Açıklanan kararlar arasında 30-31 Mayıs tarihleri arasında sokağa çıkma yasağı kararının olmaması kısa süreli mutluluğa neden olurken İçişleri Bakanlığı 15 ilde 30-31 Mayıs tarihlerinde sokağa çıkma yasağı olduğunu duyurmuştu. Alınan bu kararların ardından 1 Haziran tarihinde normalleşme süreci resmen başladı. Normalleşme sürecinin başlamasının ardından vatandaşlar 6-7 Haziran tarihinde sokağa çıkma yasağı olacak mı sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki 6-7 Haziran tarihlerinde sokağa çıkma yasağı olur mu?

6-7 HAZİRAN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

1 Haziran’da başlayan normalleşme sürecinde hafta sonları sokağa çıkma yasağı 15 ilde sürecek mi sorusu henüz netlik kazanmadı. Kararın bir iki gün içerisinde duyurulması bekleniyor.

SON KABİNE TOPLANTISINDA HANGİ KARARLAR ALINMIŞTI

Kabine toplantısında alınan yeni kararlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık 1 aydır normalleşme takviminde yer alan hususları, gelişmeleri yakından takip edip her hafta peyderpey açıkladıklarını belirterek, bu hafta itibarıyla Kabine Toplantısı’nda alınan yeni kararları ise şöyle sıraladı:

“Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran’dan itibaren tamamıyla kaldırılmıştır. Gelişmeleri takip ederek, olumsuz bir durum görmemiz halinde bazı illerimiz için bu kısıtlamayı yeniden getirebiliriz. İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli, 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacaklar. Kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı da buna uygun şekilde 1 Haziran’da açılacak. Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan ve takibi yapılan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları, kurumlarınca değerlendirilecek. Sokağa çıkma kısıtlamalarının bazılarını bir müddet daha sürdürmekte fayda görüyoruz. 65 yaş ve üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olma uygulaması devam edecek.”

Kaynak: Milliyet

Okumaya devam et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam

Mersin’de 15 Temmuz şehitleri sportif etkinliklerle anılacak

Published

on

By

Mersin’de, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında 5’i internet üzerinden 7 branşta müsabaka düzenlenecek.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, 9-15 Temmuz’da Mersin Valiliği koordinesinde internet üzerinden “e-spor Fifa20”, karate kata, satranç, oryantiring ve tekvando müsabakaları yapılacak.

Atletizm etkinlikleri kapsamında, 15 Temmuz’da Nevin Yanıt Atletizm Kompleksi’nde de “15 Temmuz Şehitlerini Anma Koşusu”, sahil şeridinde de “15 Temmuz Şehitleri Sancak Koşusu” düzenlenecek.

Erdemli Atış Poligonu’nda ise 15-18 Temmuz’da “Ateşli Silahlar Gençler 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Kupası” organize edilecek.

Kaynak: AA

Okumaya devam et

Yaşam

Hayali olan ‘Çiçek Abbas’ filmindeki minibüsü yapmak için 60 bin TL harcadı

Published

on

By

BURSA’nın İznik ilçesinde Ragıp Ablay (47), hurdalıktan aldığı aracı, 50 bin TL harcayarak, ‘Çiçek Abbas’ filmindeki minibüse benzetti. Nostaljik minibüs, ilçede ilgi odağı oldu.

Çiftçi Ragıp Ablay, hayali olan ‘Çiçek Abbas’ filmindeki minibüsün bir benzerine sahip olabilmek için harekete geçti. Filmdeki minibüsle aynı marka ve modeldeki aracı Kütahya’da bir hurdalıkta bulan Ablay, 10 bin TL karşılığında minibüsü satın aldı. Çekici yardımıyla minibüsü Bursa’ya getiren Ablay, tamir ve modifiye işlerine başladı. Yaklaşık 2 ay süren çalışmaların ardından ‘Çiçek Abbas’ filmindeki minibüsün bir benzerini yaptıran Ablay, bu işlemler için 50 bin TL harcadı. Ablay, toplamda 60 bin TL harcayarak hayaline kavuşurken, minibüs ise ilçede ilgi odağı oldu.

‘YOLDA DURDURUP ÇEKTİRİYORLAR’

Bu minibüsle gençlik hayalini gerçekleştirdiğini belirten Ragıp Ablay, “Minibüs gelin arabası olarak düğün ve benzeri törenlerde kullanılınca heyecan duyuyorum. Maksadımız eş ve dostlara yardımcı olabilmek. Arkadaşlara ilginç bir düğün hediyesi de olabilir diye düşünüyorum. Minibüs ilgi görüyor, yollarda bile durdurup fotoğraf çekenler, fotoğraf çektirenler bir hayli fazla” diye konuştu.

 

Kaynak: DHA

Okumaya devam et

Yaşam

Kurban Bayramı yaklaşıp havalar ısınınca göçerlerin “kırkım” telaşı arttı

Published

on

By

Kurban Bayramı’nın yaklaştığı ve havaların ısındığı şu günlerde hem hayvanlarını sıcaktan korumak hem de rahatlayıp et ve süt verimlerini artırmak isteyen Doğu Anadolu’daki göçerler, koyun ve kuzularının yünlerini kırkıyor.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığı bakımından yurtta söz sahibi olan bölgede kışın ağıllarda beslenen hayvan sürüleri, göçerler tarafından karların erimesiyle zengin bitki örtüsüne sahip yüksek rakımlı yaylalara çıkarılıyor.

Ağır geçen kış mevsiminin ardından hayvanlarını mayıs gibi yaylalara çıkaran bölgedeki göçerler, şu sıralar ise hem havaların ısınması nedeniyle hayvanların sıcaktan bunalmaması hem de Kurban Bayramı öncesi rahatlayıp daha iyi kilo almaları için koyunlarının bakımını yapmaya başladı.

“Kırkım” adı verilen bu işlem sırasında hayvanlarının sadece yünlerini kırkmakla kalmayıp aynı zamanda ilaçlamasından tırnak bakımına kadar tüm gereksinimlerini yerine getiren göçerler, koyunlardan elde ettikleri yünleri de “yapağı” denilen bir araya toplama işlemi sonrası satarak az da olsa gelir elde ediyor.

Bu süreçte özellikle kurbanlıklarını sıkı bir besiye alan göçerler kırkım sırasında ise ailece zorlu bir dönem geçiriyor.

Sürülerinde zaman zaman sayıları bini bulan koyun ve kuzularını tek tek yakalayıp yere yatırıp ayaklarını bağladıktan sonra makas ile yünlerini kırkan besiciler, gebe olanları incitmemek için ise ayrı bir özen gösteriyor.

Yünleri kırkılıp gerekli bakımları yapılarak yeniden sürüye katılan koyun ve kuzular sahiplerince sıcaktan bunalmadan rahatlamış olarak tekrar meralara salınarak otlatılıyor.

Yayla ve meralarda otlatılıp irileşmeleri sağlanan koyun ve kuzulardan kurbanlık olanlar ise diğerlerinden farklı olarak çeşitli yemler verilerek irileşmeleri sağlandıktan sonra Kurban Bayramı’nda satışa sunuluyor.

Kırkım sırasında göçer ailelerin telaşı artıyor

Besiciler için oldukça meşakkatli bir iş olan ve yılda bir kez yapılan koyun kırkma sürecinde besici ailelerin tüm bireyleri adeta seferber oluyor.

Şehrin Kemah ilçesinde, hayvanlarını 2 bin 200 rakımlı Heybeli Yaylası’na çıkaran besiciler de şu sıralar eski tip el makasları ile koyunlarını kırkmanın telaşını yaşıyor.

Besici Bekir Gümüştaş (50) ve Muş Alparslan Üniversitesi Hemşirelik Bölümü 4. sınıf öğrencisi Musa Gümüştaş da besicilik yapan ailesi ile aynı telaşı yaşıyor.

“Zor olan hayvancılığı keyifli hale getirmeye çalışıyoruz”

Bekir Gümüştaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, baba mesleğini sürdürdüğünü ve kendi işini yaptığını anlattı.

Gümüştaş, koyun kırkmanın zor olması nedeniyle üniversitede okuyan oğlu Musa’nın da kendisine yardım ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Oğlum yazın gelip bize yardım ediyor. Üniversiteyi bitirmek üzere. Rabbim nasip ederse inşallah KPSS’yi de kazanacak. Oğlum yazın gelip bize yardım ediyor. Biz de burada onların okuması için uğraşıyoruz. Daha iyi gelecekleri olması için bu işleri yapıyoruz. Hayvancılık güzel iş ama zor yanları da var, keyifli hale getirmeye çalışıyoruz, daha güzel şeyler yapmak istiyoruz.”

“İşlerini hafifletmek için ailemin yardımına geldim”

Musa Gümüştaş da yaz aylarında babasına yardımcı olmak için yaylaya gelerek koyun kırkarak aile ekonomisine katkıda bulunduğunu ifade etti.

Koyun kırkmanın zorluğuna işaret eden Gümüştaş, sözlerini şöyle sürdürdü.

“Koyunları kırkıyoruz, yünlerini topluyoruz. Senede bir sefer bu işi yapıyoruz. Bu, koyunlar için yararlı oluyor, onların daha etli olmasını, daha fazla süt vermesini sağlıyor. Bu işi yapmamızın sebebi geçim kaynağımız hayvancılık. Başka işlerle uğraşmamıza gerek yok, bildiğimiz işi yapıyoruz. Ben burada yokum babam yalnız, bu işi annem ile yapıyor, işleri zor. Babam yaklaşık 2 aydır burada, en azından işlerini biraz hafifletmek maksadıyla aileme yardıma geldim.”

Gümüştaş, Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) hazırlandığını anlatarak, “Eylül ayında KPSS var ama burada da hayat zor. Havalar ısındı, koyun kırkmamız gerekiyor. Koyunlar da yünlerinden dolayı terliyor.” ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Okumaya devam et

Son Trend'ler