Connect with us

Kişisel Gelişim

Sosyal Medya’da anlaşıp buluştular.

Published

on

İzmir’de sosyal medyada örgütlenen ‘Doğa için temizle’ grubu Bayraklı sahilinde çöp topladı. Denizden her çeşit çöp çıkması, doğaya karşı duyarsızlığı gözler önüne serdi.

Sosyal medya üzerinden bir araya gelen ve ‘Doğa için temizle’ grubunu kuran çevre gönüllüleri, Bayraklı sahilinde temizlik yaptı.Her yaştan 30 gönüllünün katıldığı etkinlikte sahil ve denizden her çeşit çöpün çıkması dikkatleri topladı.

Grubu için konuşan Ali Berberoğlu “Sosyal medya üzerinden bir araya geldik. Farklı etkinlikler düzenliyoruz. Belediyelerle birlikte çalışıyoruz. Sahilleri denizleri temizliyoruz. Broşür dağıtıyoruz. Vatandaşlarımızı bilgilendiriyoruz. Amacımız doğayı temizlemek yarınlara güzel bir doğa bırakmatır”dedi.

Gönüllülerden Gülay Çıldırlı ise, denizden her çeşit çöp topladıklarına dikkat çekerek, “İnsanların doğa için daha anlayışlı olmasını istiyoruz. Bu çöpler denizden çıktı. Plastik, oyuncak, top gibi birçok çöp çıktı. Herkesin bilinçlenmesini istiyoruz. Denizlerimize hiçbir şey atmayalım. Herkes üzerine düşeni yapsa doğa gönüllüsü olur” dedi.

Kaynak : https://site-backlink.com/NOpWJ

 

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kişisel Gelişim

Türk startup’larına Bahreyn fırsatı!

Published

on

By

Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu, 15-19 Eylül tarihleri arasında düzenlenen ve Krallık’ta gelişen teknoloji sektörünün yeniliklerinin ve büyüme fırsatlarının tanıtıldığı Bahreyn TechWeek’te dört Türk startup’ını misafir ediyor.

Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu, 15-19 Eylül tarihleri arasında düzenlenen ve Krallık’ta gelişen teknoloji sektörünün yeniliklerinin ve büyüme fırsatlarının tanıtıldığı Bahreyn TechWeek’te dört Türk startup’ını misafir ediyor.

Bahreyn Ekonomik Kalkınma Kurulu (EDB), 15-19 Eylül tarihleri arasında düzenlenen ve Krallık’ta gelişen teknoloji sektörünün yeniliklerinin ve büyüme fırsatlarının tanıtıldığı Bahreyn TechWeek’te dört Türk startup’ını misafir edecek. Sabancı Üniversitesi ve Bahreyn EDB işbirliği ile gerçekleştirilen etkinlikte, üniversitenin teknoloji yatırım ve danışmanlık şirketi Inovent’in portföyünde yer alan Türk Start Up’larına, Bahreyn startup ekosistemini yakından tanıma ve Bahreyn’e doğru genişleme fırsatları sunuluyor.

5-19 Eylül tarihleri arasında düzenlenen ve Krallık’ta gelişen teknoloji sektörünün yeniliklerinin ve büyüme fırsatlarının tanıtıldığı Bahreyn TechWeek’te dört Türk startup’ını misafir ediyor.

 

Yapılan bilgilendirmede; startup’lar; atölye çalışmaları, şirketin Orta Doğu’daki ilk data merkezi bölgesi Bahreyn’deki tanıtımında yer aldığı AWS Zirvesi’ni de kapsayan zirve ve forumlardan oluşan farklı programlara katılacaklar. Bahreyn Fin Tech gezisi ve Krallık’ın ikonik yapılarını inceleyebilecekleri kültürel aktivitilere de katılacak olan startup’lar, teknik uzmanların ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin konuşmalarına da ev sahipliği yapacak keyifli bir Startup Day deneyimi yaşıyorlar. Önemli etkinliklerden biri de Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinin önde gelen startup hızlandırıcı firması Flat6Labs’le tanışma olacak. Bu tanışma kapsamında; tohum yatırımı, stratejik mentorluk ve ofis alanı gibi destekler konusunda destek alabilecekler ve Flat6Labs’in en başarılı projelerinin arkasında yer alan girişimcilerle iletişim kurma fırsatı yakalayacaklar.

Programa dahil olan diğer kuruluşlar; bireylere eğitim ve kişisel gelişim için finansal kaynak sağlayan Tamkeen Labour Fund; geliştiricileri her ay bilgi ve deneyimlerini paylaşmak üzere bir araya getiren Google Developers Group Manama ve Orta Doğu’nun tek IoT hub’ını sergileyecek telekomünikasyon şirketi Batelco olduğu kaydedildi.

Yapılan açıklama; EDB’nin yıl içinde daha önce duyurduğu, Bahreyn’in iş dünyası ekosistemine ve buna ek olarak 1,5 trilyon dolar değerindeki Körfez Ülkeleri Pazarı’na giriş fırsatı sunan Türk startup’lar için hızlı kurulum sürecine dayanıyor. Detayları Tech Week sırasında paylaşılacak ücretsiz destek; ikamet, vize koşulları ve Krallık’ta iş yapmak için gerekli ticari sicil işlemleri gibi kurulum hizmetlerini; finansal desteklere erişimi ve kuluçka merkezleri ve hızlandırıcılara ilişkin rehberlik hizmetlerini içeriyor.

Kaynak : https://site-backlink.com/r69U7

 

Okumaya devam et

Eğitim

İş Hukukunun Konusu ve Temel İlkeleri

Published

on

By

İş Hukukunun Konusu

Çalışanları, bağımlı çalışanlar” ve bağımsız çalışanlar” olarak iki gruba ayırabiliriz. İş hukuku ise bağımlı çalışanlardan sadece işçileri ele almakta ve bunların işverenlerle olan ilişkilerini düzenlemektedir. Bağımsız çalışanlar ise iş hukukunun kapsamına girmemektedir. Bağımlı olarak çalışanlar grubuna işçilerden başka memurlar girmekte ve bunların durumu ise idare hukukunda düzenleme altına alınmıştır Bu bağlamda, iş hukuku, “bağımlı çalışma olgusunu düzenleyen özel bir hukuk dalı” olarak kabul edilebilir. Buradaki bağımlı çalışmadan kastedilen, başkasının iş organizasyonuna katılarak ve başkasınca belirlenen bir şekilde işgörmedir.

İşçinin işverene olan bağımlılığı dikkate alındığında, iş hukukunun işçiler gibi işverenler açısından da ele alınması gerekmektedir. Ancak, işveren işçi çalıştırması halinde iş hukukunun konusuna girecektir.

İş hukukunda yoğun bir devlet müdahalesi yaşanmaktadır. İş hukukunun önemli bir niteliği sadece işçi-işveren değil, işçi-işveren-devlet ilişkilerinin düzenlenmesinde de kendini göstermesidir.

Haberin devamını ve detaylarını izmir avukat, web sitesini www.avukatdeniz.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

İş hukukunda yoğun bir devlet müdahalesi yaşanmaktadır. İş hukukunun önemli bir niteliği sadece işçi-işveren değil, işçi-işveren-devlet ilişkilerinin düzenlenmesinde de kendini göstermesidir. İşçi ile işveren arasındaki çalışma barışının kurulmasında devletin rolü ve müdahalesi, bunlarla devlet arasındaki hukuki ilişkilerin kurulmasına yol açmış ve devlet de zaman zaman getirdiği işçi yararına nispi normlar ile iş hukukunun içinde yer almıştır. Ancak çalışma hayatında devlet, sadece emredici hukuk kuralları koyan, iş ve işçi bulma görevini yapan, uyuşmazlıkları çözen ve çalışma hayatını denetleyen bir kuvvet olmayıp aynı zamanda bilfiil işveren olarak da işçi ve işveren yanında üçüncü bir taraf gibi yer almaktadır.

Ayrıca iş hukuku yalnızca iş sözleşmesinin tarafları arasındaki ilişkiyi düzenlemez. Bu tarafların herbirinin üye olabildiği örgütler de iş hukukuna konu olmaktadır. Bu bağlamda iş hukuku, iş sözleşmesine bağlı olarak çalışanlarla, çalıştıranlar ve bunların örgütleri ile devlet arasındaki ilişkileri düzenleyen kurallar bütünüdür.

Bu bağlamda iş hukukunu bireysel iş hukuku” ve toplu iş hukuku” olarak iki alt kategoride ele almak mümkündür.

Bireysel İş Hukuku

Bireysel iş hukuku, tek işçiyle tek işveren arasındaki ferden kurulan iş ilişkilerini konu alır. Bu bağlamda, işçi ve işveren arasındaki iş ilişkisinin kurulması, son bulması, son bulmasının sonuçları, işçi ve işverenin birbirine karşı olan borçları bireysel iş hukukunun kapsamına girmektedir.

Ülkemizde bireysel iş hukuku alanındaki temel kanunlar; “4857 sayılı İş Kanunu”, “5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun” ve “854 sayılı Deniz İş Kanunu’dur”.

kaynak: https://www.avukatdeniz.com/genel/is-hukukunun-konusu-ve-temel-ilkeleri/

Okumaya devam et

Kişisel Gelişim

İkinci bahar dansı…!

Published

on

By

İkinci bahar dansı

Yenımahalle Belediyesi’nin Yenimahalle Kapalı Pazar Yeri ve Sosyal Tesisi, Karşıyaka, Gazi Mahallesi, Ata Mahallesi ve Şentepe bölgesinde 50 yaş üstü vatandaşlara yönelik olarak hizmet vermek amacıyla açılan İkinci Bahar Dayanışma Merkezleri, Yenimahallelilerin kişisel gelişimlerini sağlamak ve boş vakitlerini yararlı geçirmeleri için çalışmalarına durmaksızın devam ediyor.

İkinci bahar dansı

İkinci bahar dansı…!

 

Yenimahalle Sosyal Tesisi ve Pazar Yeri içerisinde bulunan İkinci Bahar Kültür ve Dayanışma Merkezi’nde, üyelerin ve kursiyerlerin birlikteliğini ve motivasyonunu, kişisel gelişimlerini sağlamak amacıyla zeybek eğitimi veriliyor. Çarşamba günleri 11.00- 12.00 saatleri arası, Halk Dansları Eğitmeni Ramazan Akdağcık tarafından verilen Zeybek eğitimine, 30’a yakın Yenimahalleli katıldı. Akdağcık dans eğitiminin kişisel gelişimdeki önemine dikkat çekerek, belirli yaş üstü insanlarda ortaya çıkan alzheimer ve parkinson gibi birçok hastalığın oluşumunda önleyici etkiye sahip olduğunu belirtti.

Kaynak: Sabah

Okumaya devam et

Son Trend'ler