Connect with us

Kadınca

Kadın Bakanlığımı Geliyor?

Published

on

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, partisinin Kızılcahamam kampında milletvekilleriyle yaptığı istişare toplantısında bakanlıkların bölünmesiyle alakalı bir kaç sinyal verdi.

Basına kapalı düzenlenen toplantıda Erdoğan milletvekillerinin ilettiği şikâyet ve talepleri tek tek not aldı. Toplantıda kadın-erkek kavgaları tartışıldı. Milletvekilleri “erkeklerin bu davalarda mağdur edildiğini” savunarak eşi tarafından şiddet gören erkeklerin de olduğunu belirtti. Bu eleştirilerin ardından kadınlardan yana olduğunu söyledi. Bir milletvekili, “Aile Bakanlığı kadın bakanlığına döndü” açıklamasını yaptı. Erdoğan ise bu sözlere, “Ben kadınlarla ilgili yaklaşıma katılmıyorum. Aile Bakanlığı’nın asli görevleri arasında kadın meseleleri var” yanıtını verdi. Erdoğan, “Belki bakanlık sayısı artar, bir kadın bakanlığı gelebilir” açıklamasında bulundu.

Sigaraya yeni yasaklar

Sigara yasakları da toplantının bir diğer önemli konu başlığı oldu. Erdoğan, “Sigara yasağı mücadelemiz sürecek. Yeni yasaklar da gelecek. Dünya artık sigara yasaklarına kayıyor” ifadesini kullandı. Erdoğan elektronik sigaranın da sağlığa zararlı olduğunu belirterek, “İçmeyin” dedi. Erdoğan, özel araçta sigara yasağına ilişkin de “İçmeyenin ne suçu var, çocukların ne suçu var. Pasif içici oluyorlar” yanıtı verdi. Erdoğan ayrıca, “İçinizde puro kullananlar olduğunu biliyorum. Puro kullanımı da artmış. Puroyla ilgili de vergi düzenlemesi yapacağız” dedi.

Kaynak : https://site-backlink.com/HWJ4j

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadınca

İzmir’de kadın otobüs şoförler görevde!

Published

on

By

Belediye otobüslerinde görev almak üzere girdikleri sınavları başarıyla geçen 17 kadın, direksiyon başına geçtiler.

İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre ESHOT Genel Müdürlüğüne otobüs şoförü olmak üzere başvuru yapan kadınlara ileri sürüş eğitimi verildi.

Karşılaşacakları tehlikeli durumlarla nasıl başa  çıkabileceklerini öğrenen kadınlar, ıslak ve kaygan zeminde sürüş, ani engellerden kurtulmak için doğru manevra teknikleri ve günlük araç bakımı gibi konularda sınava tabi tutuldular.

Zorlu süreci başarıyla tamamlayan 17 kadın, işbaşı yaptı. Kadın şoför sayısının ilk başta 30’a çıkarılması hedeflendi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yaşamın her alanında cinsiyetle ilgili ön yargıları yıkmayı hedeflediklerini, erkek egemen yapısıyla bilinen mesleklerle bu işe başladıklarını belirtti.

Tunç Soyer ;

“Herkes soruyor, kadınlar bu işi başarır mı, başaramaz mı ? Evet herkes ağır vasıta kullanamaz. Yetenek ve donanım gerektiren bir iş olduğu doğru. Ama bunun cinsiyetle hiçbir ilgisi yok. Bizim amacımız birkaç kişiyi vitrine çıkarıp İzmir’de ‘kadın şoförler de var’ dedirtmek değil. O zaman göstermelik bir iş yapmış olursunuz. İnanıyorum ileride çok daha fazla kadın otobüs şoförü göreve başlayacak.”

– Kızının sözleri üzerine sınava girdi

Göreve başlayan şoförlerden Fatma Nihal Buruk ise şoförlüğün çocukluk hayali olduğunu vurguladı.

 

Her sektörün zorlukları olduğunu aktaran Buruk, “Ama kendimize güveniyoruz, zorluklara göğüs germeyi biliyoruz. Ataerkil bir toplumda yaşıyoruz ama kadınlara fırsat verildiği takdirde inanın biz en zirvede oluruz. Yolcuların şoförlere bakış açılarını değiştirmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Döndü Eser de daha önce servis şoförlüğü yaptığını, eşinin de otobüs kullandığını belirterek, şunları kaydetti:

“11 yaşında bir kızım var. Bir gün bana ‘Babam daha güçlü olduğu için otobüs kullanıyor, sen kullanamıyorsun. Demek ki kadınlar güçsüz’ dedi. Ona kadınların da her şeyi başarabileceğini göstermek için ertesi gün sürücü kursuna gittim E sınıfı ehliyet sınavlarına girdim. Şimdi diyor ki, ‘Kadın-erkek eşittir, her şeyi kadınlar da yapabilir’. Ben çocukların görerek, yaşayarak her şeyi öğrenebileceklerini düşünüyorum. Bunu göstermek için böyle bir şey yaptım ama aynı zamanda araç kullanmayı, insanların içinde olmayı seviyorum. Biz anne olarak bir çocuğu yetiştirebiliyorsak, erkeklerin yaptığı her şeyi de yapabiliriz. Erkekleri de biz yönetiyoruz zaten.

Kaynak : https://site-backlink.com/oQEP0

Okumaya devam et

Kadınca

Avrupa Komisyonu üyelerinin neredeyse yarısı kadın.

Published

on

By

İlk kez bir kadının başkanlık ettiği Avrupa Komisyonu, hiç olmadığı kadar fazla kadın üye ile göreve başlıyor.

 

İlk kez bir kadının başkanlık ettiği Avrupa Komisyonu, hiç olmadığı kadar fazla kadın üye ile göreve başlıyor. Büyük çoğunluğunu erkek üyelerin oluşturduğu komisyonda sayı artık neredeyse eşitlenmiş durumda.Alman siyasetçi Ursula von der Leyen başkanlığındaki yeni Avrupa Komisyonu’nun hiç olmadığı kadar çok kadın üyesi olacak. Komisyonda, von der Leyen ile birlikte 13 kadın ve 14 erkek görev yapacak. Daha önceki Avrupa Komisyonu 9 kadın ve 19 erkek üyeden oluşuyordu. Avrupa Komisyonu Başkanı von der Leyen bugün Brüksel’de TSİ 13.00’de yeni üyeleri ve görevlerini açıklayacak.

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Ursula von der Leyen’in Avrupa Komisyonu başkanlığına seçilmesine Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılmadığı gerekçesiyle karşı çıkan Sosyal Demokrat Parti (SPD), von der Leyen’in önerdiği yeni Komisyon üyelerini memnuniyetle karşıladı. Avrupa Parlamentosu’nun SPD’li üyesi Jens Geier, “Komisyonda hiç bu kadar çok kadın üye olmamıştı. Bunun için öncelikle Sayın von der Leyen’ı tebrik etmeliyiz” dedi.

Avrupa Komisyonu üyelerinin neredeyse yarısı kadın

Çözüm bekleyen konular

Avrupa Komisyonu’nda Avrupa Birliği‘ne (AB) üye olan her ülkenin bir temsilcisi görev yapıyor. Birleşik Krallık’ın 31 Ekim’de AB’den ayrılması öngörüldüğü için bu Komisyon’da İngiliz üye bulunmuyor. Beş yıl süre ile seçilen yeni Komisyon göreve 1 Kasım’da başlayacak.

Yeni Avrupa Komisyonu’nun önündeki önemli konulardan birini iklim değişikliği oluşturuyor. Von der Leyen, Avrupa’da karbondiyoksit salınımının azaltılması için alınacak önlemleri öngören tasarının 100 gün için hazırlanmasını hedefliyor.

Yıllardır tıkanan AB mülteci reformu da yeni Komisyon’un ele almayı planladığı konular arasında bulunuyor. Bunun yanı sıra ABD ile yaşanan ticaret savaşı, AB bütçesi ve Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılması çözüm bekleyen sorunlar arasında yer alıyor.

Son sözü Avrupa Parlamentosu söyleyecek

Avrupa Komisyonu Başkanı von der Leyen’in önerdiği isimler, gelecek haftalarda Avrupa Parlamentosu’nun ilgili komisyonları tarafından dinlenecek. Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda yeni Komisyon üyeleri onaylanmadan önce bazı isimlerde değişiklik yapılabileceği belirtiliyor.

Komisyon üyeliği için önerilen Macaristan, Polonya ve Romanya’nın temsilcilerine ilişkin tereddütler bulunduğuna dikkat çekiliyor.

Eski Macaristan Adalet Bakanı Laszlo Trocsanyi ülkede tartışma yaratan ve daha sonra geri çekilen yargı reformu planları nedeniyle eleştiriliyor. Polonyalı siyasetçi Janusz Wojciechowki hakkında sahte seyahat belgeleri sunduğu şüphesi ile Avrupa Yolsuzlukla Mücadele Ofisi tarafından açılmış bir soruşturma bulunuyor. Rumen siyasetçi Rovana Plumb da yolsuzluk yapmakla suçlanıyor.

Kaynak : https://site-backlink.com/cvKZR

Okumaya devam et

Gündem

Boşanma Davasının Mali Sonuçlarından Maddi ve Manevi Tazminatı!

Published

on

By

Boşanma işlemi taraflar arasındaki evlilik birliğinin kanunda yazılı sebeplere dayanılarak mahkeme kararıyla sona erdirilme işlemidir. Evlilik birliğininde sona vardıran boşanmanın bit takım mali sonuçları oluşmaktadır. Boşanma davası sonucunda eşlerle ilgili mali sonuçlarından birisi de tazminat olup şartlar gerçekleşmişse boşanma nedeniyle ayrıca maddi ve manevi tazminat hükmü kabul edilebilmektedir. Boşanma davasında maddi tazminat ve manevi tazminat Türk Medeni Kanunu’nun 174. maddesinde özel olarak düzen görmüştür. Bu yazımızda TMK m.174 kapsamında maddi ve manevi tazminat genel hatları ile inceleme görmüştür.

Boşanmada Maddi Tazminat Hakkı

Boşanmada maddi tazminat işlemi Türk Medeni Kanunu m.174/1’de özel olarak düzen görmüştür. Bu şartlara göre:

“Mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenen kusursuz veya daha az kusurlu taraf, kusurlu taraftan uygun bir maddi tazminat isteyebilir.”

Boşanma Davasında Maddi Tazminat da Şartlar Nelerdir?

TMK m.174/1 hükmüne göre boşanmada maddi tazminatın şartlarını aşağıdaki gibidir;

Boşanmaya Karar Verilmiş Olmalıdır

TMK m.174/1 uyarınca maddi tazminata hükmedilebilmesi için boşanmanın gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Zira boşanmada maddi tazminat hakkı, boşanma sonucunda zedelenen menfaatler nedeniyle eşlerden birinin uğradığı zararın giderilmesi amacına hizmet olarak yerine getirilmektedir. Dolayısıyla boşanma kararı verilmiş olmadıkça boşanma nedeniyle maddi tazminat talep edilemeyecektir.

Maddi Tazminat Talep Edilmiş Olmalıdır

Boşanma davasında hakim talep olmasa dahi iştirak nafakası ve velayet konularında resen karar vermekte iken tazminat konusunda ise talep edilmesine bağlıdır. Bu nedenle medeni usul hukukundaki taleple bağlılık ilkesi uyarınca boşanma davasında maddi tazminata uygun görülebilmesi için talepte bulunulması şarttır.

Davalı Taraf Boşanma Davasında Kusurlu Görülmelidir

TMK m.174/1 hükmünde açıkça ifade edildiği üzere boşanma yüzünden menfaati zedelenen taraf lehine maddi tazminata hükmedilebilmesi için diğer tarafın boşanmada kusurunun bulunması gerekmektedir.

Maddi Tazminat Talebinde Bulunan Taraf Kusursuz veya Daha Az Kusurlu Olmalıdır

Boşanma nedeniyle menfaati zedelenen tarafın diğer taraftan maddi tazminat talep edebilmesi için boşanmaya sebebiyet veren olaylarda kusurunun bulunmamasına veya diğer tarafa oranla daha az kusurlu olmasına bağlı olmaktadır. Kanun’da açıkça kusursuz veya daha az kusurlu olunması şartı öngörüldüğünden boşanma davasında tarafların eşit kusurunun olduğu tespit edilmesi halinde eşit kusurlu eş lehine maddi tazminata hükmedilmemektedir. Yine ağır veya tam kusurlu eşin maddi tazminat talebinin de kabul edilmesi mümkün olamayacaktır. Burada önemli olan tazminat talep edenin boşanma sebebindeki kusuru olacaktır. Bir başka deyişle tazminat talep edenin kusuru ile boşanma sebebi arasındaki nedensellik bağının değerlendirilmesi gerekmektedir.

Mevcut veya Beklenen Menfaatler Boşanma Yüzünden Zedelenmiş Olacaktır

Tazminat sorumluluğundan söz edilebilmesi için mutlaka bir zararın mevcudiyeti gerekmektedir. Boşanmada tazmin edilecek maddi zarar ise mevcut veya beklenen menfaatin ihlali söz konusudur. Boşanmada maddi zararın konusunu oluşturan mevcut menfaatlerce evlilik birliğinin taraflara getirdiği yararlar olarak kabul edilir. Buna göre mevcut menfaate örnek olarak davalı tarafın evlilik birliğinin giderlerine katılması ve eşine yardımcı olması veya davalı eşin sigortasından yararlanılması göstermektedir. Beklenen menfaatler ise evlilik birliği devam etse idi ileride gerçekleşmesi beklenen ancak boşanma nedeniyle gerçekleşemeyecek olan menfaatler olmaktadır. Boşanma yüzünden kaybedilen miras hakkı buna örnek olarak gösterilebilmektedir. Elbette boşanma davası nedeni ile maddi tazminat talep edilebilmesi için tazminat talebinde bulunan tarafın zararının evlilik birliğinin sona ermesi nedeniyle ortaya çıkmış olması gerekmektedir. Yani boşanma ile zarar arasında nedensellik bağı bulunması gerekmektedir. TMK m.174/1 kapsamındaki maddi tazminat isteği boşanmanın eki niteliğinde olup boşanma davası ile birlikte ileri sürüldüğünde ayrı bir harca tabi olmayacaktır. Ancak düğün gideri istemi evlilik birliği için yapılan masraflar, mal rejimi ile ilgili istekler gibi boşanmanın eki niteliğinde olmayan maddi tazminat istemleri ise ayrıca bir harç ödenmek suretiyle ileri sürülebilmektedir.

İzmir avukatlık görevi yapan Deniz Hukuk Bürosunun paylaştığı BOŞANMANIN MALİ SUÇLARI GENEL BİLGİLERİ haberinden farklı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Boşanmada manevi tazminat TMK m.174/2 hükmü ile özel olarak düzenlenmiştir.

Boşanma Davasında Maddi Tazminatın Belirlenmesi

TMK m.174/1’e göre hükmedilecek maddi tazminat miktarı uygun olması gerekmektedir. Burada hakim uygun miktardaki maddi tazminatı tespit ederken öncelikle tazminat talebinde bulunan tarafın zedelenen menfaatlerini değerlendirecek; ayrıca tarafların ekonomik ve sosyal durumları ile kusur derecelerini de göz önünde bulunduracaktır. Tarafların mevcut ve beklenen menfaatleri belirlenirken evlilik süreleri, yaşları, ekonomik ve sosyal durumları, meslek ve çalışma koşulları, sağlık durumları, yeniden evlenme şansları gibi kriterler dikkate alınacaktır. Ayrıca hükmedilecek maddi tazminat miktarının zararın tamamını karşılaması gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Hakim maddi tazminatın toptan veya irat (dönemsel gelir) biçiminde ödenmesine karar verebilmektedir. Ancak maddi tazminatın bölünerek taksitle ödenmesine karar verilemez. TMK m.176’da belirtildiği üzere maddi tazminatın dönemsel gelir olarak ödenmesine karar verilmesi halinde dönemsel gelir alacaklısının, yeniden evlenmesi veya taraflardan birinin ölümü halinde maddi tazminat kendiliğinden kalkacaktır. Ayrıca dönemsel gelir alacaklısının evlenmeksizin fiilen başkasıyla birlikte yaşaması, haysiyetsiz hayat sürmesi veya yoksulluğunun ortadan kalkması halinde ise irat biçiminde ödenen maddi tazminat mahkeme kararı ile kaldırılmaktadır.

2. Boşanma Davasında Manevi Tazminat

Boşanmada manevi tazminat TMK m.174/2 hükmü ile özel olarak düzenlenmiştir. Buna göre:

“Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevi tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir.”

Boşanma Davasında Manevi Tazminatın Şartları Nelerdir?

Boşanmaya sebep olan olaylar nedeni ile kişilik hakkı ihlal edilen taraf lehine manevi tazminata hükmedilebilmektedir. Boşanma davasında manevi tazminatın şartları, birçok yönü ile maddi tazminat şartları ile ortaktır. Buna göre manevi tazminata hükmedilebilmesi için öncelikle boşanma kararı verilmesi, manevi tazminatın talep edilmiş olması, davalı tarafın kusurlu olması ve talepte bulunanın kusursuz veya davalıya göre daha az kusurlu olması gerekir. Şüphesiz bu şartlara ilişkin boşanmada maddi tazminat başlığı altında yaptığımız açıklamalar burada da geçerli olacaktır. Boşanma davasında manevi tazminatın, maddi tazminattan ayrım gösterdiği en önemli nokta ise zarar unsurudur. Zira maddi tazminatta zararın konusu zedelenen menfaatler iken manevi tazminatta zarar konusu ise kişilik hakkının ihlalidir.

Sizlerde detaylı bilgi almak için avukatdeniz tıklayarak ulaşabilirsiniz

 

Okumaya devam et

Son Trend'ler