Connect with us

Eğitim

Öğrencilere eğitim sigortası!

Published

on

Öğrenci geleceğine eğitim sigortası

Sigorta türleri denildiğinde ilk akla gelenler sağlık, hayat, trafik sigortası olsa da eğitim sigortasının bilinirliği artmaya başladı. Eğitim sigortası sadece kendi çocuklarını ekonomik güvence altına almak isteyen birinci dereceden anne ve babalara özel değil. Bir yakınınızın çocuğu için de kendi adınıza eğitim sigortası yaptırabilirsiniz. Eğitim sigortası yaş aralığı 18 ve 65 olarak belirtiliyor. Sigortalı çalışanlar ve serbest meslek sahipleri eğitim sigortası yaptırdıklarında sigorta için ödedikleri primleri vergi dilimi oranında gelir vergisi matrahından düşürtebiliyor. 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’na göre; mükellefin şahsına, eşine ve küçük çocuklarına ait ödeyeceği Hayat Sigortası primleri için vergi indirimi alabiliyor.

Bir yakınınızın çocuğu için de kendi adınıza eğitim sigortası yaptırılabiliyorsunuz.

EĞİTİMİN MALİYETİ HER YIL ARTIYOR
Eğitim-Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin eğitim harcamalarının veliye maliyeti araştırmasının 2018 yılı sonuçlarında devlet okulundaki bir öğrenci için, okul öncesi eğitimden ilköğretimin sonuna kadarki süreçte sadece okul ihtiyaçları için ortalama 23 bin 452 lira harcama yapılmakta. Ortaöğretim boyunca ortalama 10 bin 580 lira harcanmakta. Özel okullarda ise eğitim ücretleri büyük kentlerde yıllık 20 bin liradan başlayıp 150 bin lira seviyelerine kadar ulaşırken, diğer birçok kentte 15-30 bin lira aralığında seyrediyor. Ayıca servis, giyim ve yemek parası da bunların artısı olarak yansıyor.

Kaynak : https://site-backlink.com/l5I4p

Okumaya devam et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim

Çocuklar, tedbirlerle kreşte

Published

on

By

KORONAVİRÜS salgını sürecinde, 1 Haziran tarihi itibariyle normalleşme süreci başladı. Tüm Türkiye’de Covid-19 önlemleri nedeniyle 16 Mart’ta kapanan kreş ve gündüz bakım evleri de bu kapsamda tekrar faaliyete geçti. Çocuklar yaklaşık 3 ay ayrı kaldıkları eğitim yuvalarına geri dönerken, kurumlar ise onların sağlığını korumak için gerekli olan önlemleri aldı.Yaklaşık 3 aydır okullarından uzak kalan minik öğrenciler, bugün okullarına kavuştu.

Sabahın erken saatlerinden itibaren kimi servislerle kimi de anne ya da babasının elinden tutup çok özledikleri okul kapısından giriş yaptı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 1 Haziran’da açılan özel kreş, çocuk kulüpleri ve gündüz bakımevlerinde alınacak tedbirleri belirledi. Bu tedbirler kapsamında temizlik ve hijyen kuralları öne çıksa da artık çocukların oynadıkları oyunlardan beslenme şekillerine kadar okuldaki pek çok kural değişti. Açılış izni verilen özel kreşler, gündüz bakımevleri ve çocuk kulüplerinde, bir grupta en çok 10 çocuk bulunacak.

Girişte, ayrılırken ve gün içinde 4 saatte bir çocukların ateşi ölçülecek ve kayıt altına alınacak.ÇOCUKLARA SOSYAL MESAFE KURALIİzmir’in Gaziemir ilçesindeki özel bir kreşin kurucu müdürü Şeyma Kılınç da yeni dönem için hazırlık yaptıklarını söyleyerek “Çocuklar gibi biz de okulumuzu çok özlemişiz. 2.5 aydır eğitim veremiyorduk. Onlardan uzak kalmıştık. Şimdi serviste bir koltuk boş, bir koltuk dolu şekilde hizmet veriyoruz.

El dezenfektanlarımız var. Çocukları içeri alırken ateşlerini ölçtük, onların notunu aldık, ellerini dezenfekte ettik. Mesafe kurallarına uyarak personelin de ateşi ölçüldü. Yedek kıyafetlerle gelip burada üstlerini değiştirdiler. Çıkarken yine değişecekler. Aileleri bilgilendiriyoruz, en ufak bir rahatsızlıklarında çocuklarını okula göndermemelerini istiyoruz. Özellikle ateş varsa, grip gibi bulaşıcı hastalık varsa okula gelmesinler” diye konuştu.‘KLİMA KULLANMIYORUZ, SIK SIK HAVALANDIRIYORUZ’Çocukları el ele tutuşmamaları konusunda da öğütlediklerini ifade eden Kılınç, şunları söyledi:”Çocukların gün boyu maskeyle durması çok zor ama elimizden geldiği kadar maskeli kalmalarını sağlıyoruz. Beslenmeleri için gıda mühendisi ile çalışıyoruz.

Bağışıklıklarını daha güçlü tutabilecek sebze ve meyvelere ağırlık verdik. Velilerden de kuruyemiş tarzı yiyecekler göndermelerini istiyoruz. Yemek listemizi bu konuyla ilgili daha da güçlendirmemiz gerekiyor. İnşallah sağlıklı günler bizi bekler. Sınıflarımızda mümkün olduğunca cam ve pencere açmaya çalışıyoruz.

Havalar ısınsa da klima kullanmıyoruz. Bakanlığın da talimatı bu doğrultuda.”Öğretmen Eda Özbek de çocuklar gibi öğretmenlerin de oldukça heyecanlı olduğunu belirterek “Çok mutluyuz. Okulumuzun ilk gününde tüm heyecanımızla başladık. Çocuklar şu an oyun oynuyor. Oynadığımız oyuncakları akşam tekrar dezenfekte edip ertesi güne hazırlıyoruz” dedi

Kaynak: Hürriyet

 

Okumaya devam et

Eğitim

İlk akademik hedef: LGS

Published

on

By

Eryazıcı, sınavın bir kazanç-kayıp ilişkisi olmadığının altını çizerek, “Uzun bir hazırlık sürecinin sonuna yaklaşıyoruz. Kovid-19 pandemi nedeniyle, uzaktan eğitimle konuların tümüyle kavranması için pratik değerlendirme yaparak hazırlıkların tamamlanması gerekir” dedi.

ÖZ DENETİM KOLAYLAŞTIR Eryazıcı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın birinci dönem konularıyla sınırlandırdığı sınavda, öğrencilerin öz denetiminin kolaylaştığına söyledi. Süre yönetimi ve eksik kazanımların konu bazlı çoklu denemelerle tamamlanması gerektiğini ifade eden Melek Eryazıcı, yeni nesil soruların mantık-muhakeme becerilerini geliştirmek için iyi bir fırsat olduğunu ve bu amaçla öğrencilerin soru analizi yapmalarının çok önem taşıdığını belirtti. Listelendirilmiş ünite içeriklerinin ve MEB tarafından yayınlanan örnek soruların hedef kazanımı destekleyeceğinin kaydeden Eryazıcı, odaklanma süresine de dikkat çekti.

Kaynak: SonDakika

Okumaya devam et

Eğitim

ÖSYM Koronavirüs Nedeni İle 9 Sınavın Tarihini Erteledi!

Published

on

ÖSYM, Türkiye, Gündem, Son Dakika, Eğitim, MEB, Milli Eğitim Bakanlığı

ÖSYM, koronavirüs önlemleri kapsamında 2020 sınav takviminde güncelleme yaptı, 9 sınavın tarihini erteledi.

ÖSYM, Türkiye, Gündem, Son Dakika, Eğitim, MEB, Milli Eğitim Bakanlığı

ÖSYM Koronavirüs Nedeni İle 9 Sınavın Tarihini Erteledi!

29 Mart’ta yapılacağı duyurulan Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (MSÜ) 3 Mayıs’ta düzenlenecek

12 Nisan’da yapılması planlanan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS/1), 17 Mayıs’ta gerçekleştirilecek.�

26 Nisan’da yapılması planlanan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) 20 Eylül’de düzenlenecek.

3 Mayıs’ta yapılması planlanan (ALES/1) 10 Mayıs’ta, 20 Eylül’de yapılması planlanan (ALES/2) 16 Ağustos’ta düzenlenecek.

 

 

Kaynak:https://www.cnnturk.com/turkiye/son-dakika-osym-9-sinavin-tarihini-erteledi

Okumaya devam et

Son Trend'ler