Connect with us

Eğitim

Milli Eğitim Bakanlığından destekleme kursu alanlara soru kaynağı desteği!

Published

on

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), ücretsiz düzenlenen destekleme ve yetiştirme kurslarına giden öğrencilere kaynak desteği sağlamak için bin 140 soruluk ölçme destek paketi hazırlanarak, dijital ortamda kullanıma açıldı.

MEB, hafta sonları veya uygun olması durumunda hafta içi yapılan destekleme ve yetiştirme kurslarında öğrencilere derslerle ilgili gelişim için ücretsiz destek imkanı sunmak amacıyla bir dizi çalışma başlatıldı.

Bu kapsamda, kurslara destek için ünitelere yönelik bin 140 sorudan oluşan ölçme destek paketi hazırlanmaya başlandı. Ölçme destek paketinde 5, 6 ve 7’nci sınıf seviyelerinde Türkçe, matematik, fen bilimleri, din kültürü ve ahlak bilgisi, sosyal bilgiler ve İngilizce derslerinden sorular bulunmakta.

Derslerde 1, 2 ve 3’üncü üniteden her sınıf seviyesinde 60 soru olmak üzere 180 soru hazırlanırken İngilizce dersinden 1, 2, 3 ve 4’üncü ünitelerden her sınıfların seviyesinde 60 soru olmak üzere 240 soruluk destek paketi oluşturuldu. Soru destek paketi, bugünden itibaren Bakanlığın internet sitesinden öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına açılacak.

Dört dersten gelişim izlenecek

MEB, eğitim-öğretim yılı başında destekleme ve yetiştirme kursları yönergesinde değişiklik yapmıştı.

Yönergede en göze çarpan değişikliğe göre 5’inci sınıftan 12’nci sınıfa kadar tüm sınıf seviyelerinde Türkçe, matematik, fen bilimleri ve yabancı dil derslerinde Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından ortak sınavlar yapılacak.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, konuya ilişkin AA muhabirine açıklamada bulundu.

Bakanlık olarak bu yıl destekleme ve yetiştirme kurslarında verimliliği artırmak için önemli adımlar attıklarını bildiren Özer, şu bilgileri verdi:

“İlk olarak tüm süreçleri elektronik ortamda izleyebilmek ve veri analizi yapabilmek için Bilgi İşlem Dairesi başkanlığımız e-Kurs modülü geliştirdi ve şu anda kullanıyoruz. İkinci en önemli adım olarak bu kurslarda izleme, değerlendirme ve iyileştirmeye ağırlık vereceğiz. Bu kapsamda 5’inci sınıf seviyesinden 12’inci sınıf seviyesine kadar tüm sınıf seviyelerinde kurslarda her dönem sonunda yılda iki kez Türkçe, matematik, fen bilimleri ve yabancı dil derslerinden Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz ortak sınavlar üzerinden öğrenci başarı izlemesi (TMFY-ÖBA) yapacak. Araştırmadan elde edilen bulguları il müdürlüklerimizle paylaşacağız ve destekleme yetiştirme kurslarının verimliliğini artırmak için kullanacağız.”

Destekleme ve yetiştirme kaynağı

Mahmut Özer, MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce destekleme ve yetiştirme kurslarına öğrenci ve öğretmenlere yardımcı olmak için hazırlanan destek soru paketine ilişkin,bu açıklamarı yaptı;

“Okullarımızda öğrencilerimiz için hazırladığımız ücretsiz kursların verimliliğini artırmaya yönelik üçüncü adım olarak bazı derslerden soru destek paketi hazırladık. Bu kapsamda birinci dönem için bin 140 sorudan oluşan bir destek paketini açıkladık. Bu sorular, sadece destekleme ve yetiştirme kurslarında değil okullarımızda da kullanılabilecek. Diğer taraftan aynı uygulamayı ikinci dönemde de sürdüreceğiz. Planlaması yapıldı, çalışmalar devam ediyor. İkinci dönemin başında da bin 440 soru destek paketini öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizle paylaşacağız.”

Kaynak : https://site-backlink.com/14nzF

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitim

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrenci karnelerinin değişmesi için çalışma başlattı.

Published

on

By

Yeni karnelerde öğrencilerin 1 yıllık gelişim süreçleri de yer alacak.

 

Veliler öğrenci karnelerine baktığında çocuklarının yıl için neyi yapıp neyi yapamadıklarını da görecek.

Karneler tek sayfa olmayacak.

‘Örneğin öğrenci ezber yapabiliyor mu?’, ‘Derste söz hakkı istiyor mu?’, ‘Yüksek sesle okuyabiliyor mu?’, ‘Okuyabildiğini anlayabiliyor mu?’, ‘Bir kitabı okuyup anlatabiliyor mu?’, ‘Yazdığını ne kadar hızlı yazabiliyor mu?’ gibi değerlendirmeler karnelerde yer alacak.

Kaynak : https://site-backlink.com/eDvVf

Okumaya devam et

Eğitim

MEB’ Okullara yüksek hızlı internet getirecek.

Published

on

By

MEB ve GSM operatörleri arasında gerçekleşen anlaşma ile Türkiye genelindeki 3 bin 374 okula yüksek bant genişliği ve hızlı internet erişim hizmeti getirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve GSM operatörleri arasında yapılan anlaşmayla, Türkiye genelindeki 3 bin 374 okula yüksek kapasiteli ve hızlı internet erişim hizmeti sunulacak. Bakanlık tarafından internet erişimi olmayan okul kalmaması, düşük kalitede hizmet alan okulların erişim kalitesinin yükseltilmesi ve bu okullar için sürecin daha yönetilebilir hale getirilmesi hedefiyle yürütülen çalışmalara bir yenisi eklenmiş oldu.Bu durumda MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) ile GSM operatörleri arasında ‘Geniş Bant İnternete Erişim Hizmet Alımı’ sözleşmeleri imzalandı. Bakanlığın GSM operatörleriyle yaptığı bu anlaşmayla kablolu internet erişim imkânı olmadığı için uydu erişimi kullanan 3 bin 374 okula daha nitelikli, yüksek kapasiteli, hızlı ve yönetilebilir internet erişim hizmeti sunulmuş olacak.

Okullar artık yüksek hızlı internet ile içeriklere daha hızlı ulaşabilecek.
Turkcell ve Vodafone ile yapılan bu anlaşma ile FATİH projesinin ana hedeflerinden olan öğretmen ve öğrencilerin en doğru ve en güncel bilgiye erişimini hızlandırmak amaçlanıyor. İşbirliğiyle okulların erişim hizmetlerinin iyileştirilmesi ve GSM şebekesi kapsamında bulunanlara da GSM mobil şebekesi üzerinden erişim hizmeti sağlanması hedefleniyor. Okullar, 36 aylık süreyi kapsayan sözleşmeler çerçevesinde yüksek nitelikli video, ses, resim gibi eğitim içeriklerine ulaşabilecek. Ayrıca internet erişiminin sağlanmasında aksaklık yaşanan okullara bu hizmet sunulacak.

Kaynak : https://site-backlink.com/ISbC6

Okumaya devam et

Eğitim

Öğrencilere eğitim sigortası!

Published

on

By

Öğrenci geleceğine eğitim sigortası

Sigorta türleri denildiğinde ilk akla gelenler sağlık, hayat, trafik sigortası olsa da eğitim sigortasının bilinirliği artmaya başladı. Eğitim sigortası sadece kendi çocuklarını ekonomik güvence altına almak isteyen birinci dereceden anne ve babalara özel değil. Bir yakınınızın çocuğu için de kendi adınıza eğitim sigortası yaptırabilirsiniz. Eğitim sigortası yaş aralığı 18 ve 65 olarak belirtiliyor. Sigortalı çalışanlar ve serbest meslek sahipleri eğitim sigortası yaptırdıklarında sigorta için ödedikleri primleri vergi dilimi oranında gelir vergisi matrahından düşürtebiliyor. 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’na göre; mükellefin şahsına, eşine ve küçük çocuklarına ait ödeyeceği Hayat Sigortası primleri için vergi indirimi alabiliyor.

Bir yakınınızın çocuğu için de kendi adınıza eğitim sigortası yaptırılabiliyorsunuz.

EĞİTİMİN MALİYETİ HER YIL ARTIYOR
Eğitim-Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin eğitim harcamalarının veliye maliyeti araştırmasının 2018 yılı sonuçlarında devlet okulundaki bir öğrenci için, okul öncesi eğitimden ilköğretimin sonuna kadarki süreçte sadece okul ihtiyaçları için ortalama 23 bin 452 lira harcama yapılmakta. Ortaöğretim boyunca ortalama 10 bin 580 lira harcanmakta. Özel okullarda ise eğitim ücretleri büyük kentlerde yıllık 20 bin liradan başlayıp 150 bin lira seviyelerine kadar ulaşırken, diğer birçok kentte 15-30 bin lira aralığında seyrediyor. Ayıca servis, giyim ve yemek parası da bunların artısı olarak yansıyor.

Kaynak : https://site-backlink.com/l5I4p

Okumaya devam et

Son Trend'ler