Connect with us

Gaziemir

İZBAN’da kitap okurken fotoğraflanan genç kitap yazdı!

Published

on

Yıllar önce İZBAN’da kitap okurken fotoğrafı çekilip hakkında aşağılayıcı ifadeler kullanılan Ali Uçar, 5 yıl sonra İZBAN’da bu kez kendi yazdığı kitabı okudu.

5 Yıl önce İzmir’de toplu taşıma aracı İZBAN’da kitap okuduğu sırada bir diğer yolcu tarafından gizlice fotoğraflanıp, hakkında ayrımcı bir dille sosyal medya üzerinden paylaşım yapılan Ali Uçar yazar oldu. Kendisi hakkında küçümseyici ifadeler kullanılmasına rağmen olgunlukla verdiği cevap sonrası takdir ve destek toplayan Uçar, ilk kitabı “Kitap Dokununca Yüreğe”yi çıkardı. Ali Uçar, kendisini eleştirenlere inat kitap yazmadığını, zaten çocukluğundan beri yazar olmak istediğini ifade etti.

Ali Uçar

İzmir’de yaşayan 33 yaşındaki Ali Uçar, 5 yıl önce toplu taşıma aracı İZBAN’da Oya Bardar’ın Erguvan Kapısı isimli kitabını okuduğu sırada Uçar’ın karşısında oturan bir kadın genç adamın fotoğrafını gizlice çekti. İş elbiseleri ve ayağındaki terliğe dikkat çekerek fotoğrafı “Entel olacağım, kız tavlayacağım diye kendini yırtan İZBAN kekosu, terliklerine bayıldım” sözleri ile sosyal medyada paylaşmıştı. Paylaşımı gören Uçar, “Arkadaşlar fotoğraftaki şahıs benim ve hiç utanmıyorum. Karşımda oturmuş olan kıza veya çevremde hiç kimsenin namusuna bakmadığım için. Evet ben cebi çok zengin bir insan değilim. Hatta 6. sınıftan terkim. Annem babam ayrı. Toplumun huzurunu kaçıran soytarı olmadım. Çalmıyorum. Çalışarak kazanıyor, param yettiğince kitap almaya, kütüphaneye gitmeye çalışıyorum. Çok utanç duyuyorum böyle bir insan olduğum için. Elbisem kirli, terliğim bindiğim metroya uygun değil. İşte zihnimi kirletemiyorum. Utanıyorum. Ama her ne olursa olsun bana kitaplar böyle olmayı öğretti. İnsan olmayı. Hayvanlaşıp çevremi kirletmiyorum. Üzgünüm, utanıyorum” yazarak adeta insanlık dersi vermişti. Hayatının maddi imkansızlıklarla geçtiği öğrenilen Uçar, bu olayın ardından sosyal medyanın gündemine oturdu. Çocukluğundan beri yazar olmak istediği ve çeşitli denemeler yazdığı öğrenilen Ali Uçar, ilk kitabı “Kitap Dokununca Yüreğe”yi geçtiğimiz gün çıkardı.

“Kanser kardeşim için yazdım”

Kitabını, kanser mücadelesi veren kardeşi Cihan’a ithaf eden Uçar, “Kitabımda Ömer isminde bir gencin hikayesini anlatacağımı söylemiştim ancak kitap çıktığında kardeşim Cihan’a sürpriz olması için karakterin adını özellikle farklı söylemiştim. Kardeşim zor bir süreçten geçiyor. Kendisi lenf kanseri ile mücadele ediyor. Aynı zamanda uyku apnesi var ve kalbi delik. Ona güç ve moral vermek için kitabımı ona ithaf ettim. Kitabımda, çevresi tarafından anlaşılamamış, içinde yazma hedefi olan Cihan’ın hikayesini anlattım. Kitapta kendi hayat hikayemi anlatmadım ama benim geçmişimden bazı detaylara yer verdim. Sonunda başardığıma inanıyorum ama takdir okuyucunundur. İkinci kitabımı da yazmaya başladım ama yazma sürecini daha geniş bir zamana yaymayı planlıyorum” ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK: Egehaber

Okumaya devam et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gaziemir

Gaziemir’in taziyeevleri hizmete hazır

Published

on

İzmir’in Gaziemir ilçesinde, vatandaşların taziyelerini rahat ortamlarda kabul etmelerini sağlamak için Aktepe-Emrez ve Binbaşı Reşat Bey Mahallelerinde iki taziyeevi törenle hizmete açıldı.

İzmir’in Gaziemir ilçesinde, vatandaşların taziyelerini rahat ortamlarda kabul etmelerini sağlamak için Aktepe-Emrez ve Binbaşı Reşat Bey Mahallelerinde iki taziyeevi törenle hizmete açıldı.

Gaziemir Belediyesi, Aktepe – Emrez ve Binbaşı Reşat Bey Mahallelerinde iki taziyeevi açılışı için tören düzenledi. Taziyeevleri, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda; Başkan Yardımcıları Necati Kırmaz, Deniz Dinler, Nevin Mutlu, Azime Melike Uysal, belediye meclis üyeleri ile muhtarların katıldığı törenlerle açıldı.

Başkan Arda, göreve gelmeden önce mahalle ziyaretlerinde en çok talep edilen konulardan birinin de taziyeevleri olduğunu belirterek, “Bunun önemli bir eksiklik olduğunu gördük ve göreve gelir gelmez bu konuda çalışmalara başladık. Taziye yerleri, vatandaşlarımız dayanışmasını, yardımlaşmasını, acıyı paylaşmasını sağlayan çok değerli sosyal buluşma alanları. Acılı ailelerimizin taziye kabulünde apartmanlarda ve küçük evlerde çok zorlandıklarını görüyordum. Biz de vatandaşlarımızın zor günlerinde acılarına ortak olmak ve bu rahat mekanlarda taziye kabullerini yapmaları için taziyeevleri inşasına ağırlık verdik. Çalışmalarımızın ardından Aktepe ve Emrez ile Binbaşı Reşat Bey Mahallelerimizde iki farklı taziyeevini hizmete hazır hale getirdik. Dostların, yakınların matemlerine, acılarına ortak olunacak bu iki taziyeeviyle önemli bir eksikliği de gidermiş olacağız. Taziyeevlerimiz salgın sürecinin devam etmesinden kaynaklı her ne kadar taziye amaçlı kullanıma kapalı olacak da olsa, diğer belediye hizmetlerimizin vatandaşlarımıza ulaştırılması konusunda mahallelerimizde kullanıma hazır hale getirdiğimiz bu çok amaçlı alanlarımızı önemsiyorum. O yüzden kişisel tedbirleri alarak böyle bir zamanda bu binalarımızın inşaşını tamamladık” dedi.

Sarnıç’a da taziyeevi müjdesi

Gaziemir’in farklı kültürlerden gelen insanlara ev sahipliği yaptığına ve kültürel zenginliklerin yaşatılmasının önemine değinen Başkan Halil Arda, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gaziemir, içinde birçok farklı kültürü barındıran, kültürlerin kaynaştığı güzide bir yer. Çinlilerin bir sözü var; ‘Tek bir çiçek bahar demek değildir, yüzlerce çiçek açtığında bahçelerimize bahar gelmiş demektir.’ Dünyamızda yalnızca tek bir çiçek varsa o çiçek ne kadar güzel olursa olsun, tekdüze ve sıkıcı olur. Anadolu da yıllardır yüzlerce medeniyete ev sahipliği yapmış, çok kültürlülüğün adeta sembolü haline gelmiştir. Binlerce yıllık çok kültürlüğünün buluşma noktası olan Gaziemir’imizde bu geleneklerin kalıcı olmasını sağlamak adına çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu kapsamda taziyeevlerinin yapımını da sürdüreceğiz. Bundan sonraki aşamada Sarnıç’ta bir taziyeevi projesi için çalışıyoruz. Bu alanların hem taziyeevi hem de sosyal olarak kullanılan alanlar olacağına eminim.”

KAYNAK: İHA

Okumaya devam et

Son Trendler