Connect with us

Sağlık

Sesli mobil sağlık asistanına yatırım!

Published

on

Üç genç mühendisin Siemens Türkiye’de görev yaparken projelendirdiği mobil sağlık girişimi Albert Health, Next47’den yatırım alan Türkiye’deki ilk start-up oldu.

Üç genç mühendisin Siemens Türkiye’de görev yaparken projelendirdiği mobil sağlık girişimi Albert Health, Next47’den yatırım alan Türkiye’deki ilk start-up oldu.

Genç mühendisler Serdar Gemici, Serhat Uzun ve Ensar Güneşdoğdu’nun Siemens Türkiye’de çalıştıkları sırada projelendirdiği mobil sağlık uygulaması, Siemens’in global girişim kolu Next47’den destek alarak hayata geçirildi.

Siemens’in global girişim destekleme programı Next47, dünyayı daha iyi bir yere dönüştürmeye ve hayatı kolaylaştırmaya yardımcı olacak yenilikçi fikirleri desteklemeye devam ediyor. Siemens tarafından kurulan Next47, hayatı ve çalışma şekillerini değiştirecek girişimleri ortaya çıkarmayı ve onlara yatırım yapmayı amaçlıyor. Siemens çalışanları, Next47 Girişim Hızlandırma Programı’na başvurarak, yenilikçi fikirlerini geliştirmek ve pazara sunmak için uygun bir çalışma ortamına, mentorluk desteğine ve finansman olanaklarına kavuşabiliyor. Next47, kendisi de bir start-up olarak doğan Siemens AG’nin kuruluş yılı 1847’ye atıfta bulunuyor.

Siemens Türkiye’de görev yaparken, projelerini geliştirme ve pazara sunma hedefiyle Next47 Girişim Hızlandırma Programı’na başvuran genç mühendisler Serdar Gemici, Serhat Uzun ve Ensar Güneşdoğdu’nun hayata geçirdiği sesli mobil sağlık asistanı Albert Health, Siemens’in girişimcilik programı Next47’den yatırım alan Türkiye’deki ilk start-up oldu. Albert Health, aynı zamanda Paris’te gerçekleşen Techstars programında da başarı kazanarak 1 milyon TL’lik yatırım aldı.

Sağlık takibi yapmak için kullanıcı dostu uygulama

Albert Health ile sağlık takibi yapmak oldukça kolay. Uygulama indirildikten sonra kayıt olmadan hemen kullanmak mümkün. Albert, düzenli kullanılan ilaçlar için hatırlatmalar yapıp, tansiyon, şeker, nabız değerlerini kaydediyor. Bu sayede sağlık ölçümleri kayıt altında tutuluyor ve sağlık takibi yapmak kolaylaşıyor.

Albert Health’in, Yapay Zeka tabanlı algoritmalarıyla kronik hastaların hayatına değer kattığına dikkat çeken Serdar Gemici, “Hastalar, Albert ile konuşarak tedavileriyle ilgili günlük notlar tutabiliyor, ilaç hatırlatması kurabiliyor, sağlık ölçümlerini kaydedebiliyor ve tüm sağlık verilerini bir yakını ya da doktoruyla paylaşabiliyor. Ameliyat sonrası hastaların rehabilitasyon sürecini iyileştirmek amacıyla da kullanılabilen Albert ile Avrupa’da ve Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen yaşlı bakım merkezi pazarını hedefliyoruz” diyor. Gemici, Albert’ın üç yıl içinde İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinde hizmet veren, Avrupa’da 500 bin günlük aktif kullanıcısı olan bir sağlık platformu olmasını hedeflediklerinin de altını çiziyor.

Kronik hastaların ilaçlarını zamanında ve doğru dozda almalarına yardımcı olan yapay zeka tabanlı mobil uygulama Albert Health, gündelik hayatı kolaylaştırırken tedavilerin doğru yönetilmesini sağlıyor. Sesli komut özelliği sayesinde konuşarak iletişim kurmanın mümkün olduğu Albert, istenildiği takdirde sağlık bilgilerini hasta yakınları ve doktorlarla da paylaşıyor. ‘Albert Sesli Sağlık Asistanı’ mobil uygulaması Google Play Store ve App Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Kaynak : https://site-backlink.com/EbWgx

Sağlık

Öykü Arin, ilik savaşında 1 yılı geride bıraktı

Published

on

By

Antalya’da lösemi tedavisi gören 6 yaşındaki Öykü Arin Yazıcı’ya babasından yarı uyumlu nakli yapılmasının üzerinden 1 yıl geçti. Anne Eylem Şen Yazıcı, “Çok zor günler, geceler gördük. Hala zor ama umudumuz tam” dedi.

İzmir’de Juvenil Miyelomonositik Lösemi (JMML) teşhisi koyulan Öykü Arin Yazıcı, tedavisi için Antalya’ya getirildi. Anne Eylem Şen Yazıcı ve baba Çağdaş Yazıcı tarafından ‘Öykü Arin’e umut ol’ kampanyası başlatıldı.

Yurt içinde ve dışında binlerce kişi, Öykü’ye umut olabilmek için kök hücre bağışında bulundu. Geçen yıl 11 Nisan’da hastanede tedaviye alınan Öykü Arin’e, annesi Eylem Şen Yazıcı’dan yarı uyumlu nakil yapıldı.

Nakil olumsuz sonuçlanınca geçen 1 Haziran’da babası Çağdaş Yazıcı’dan yapılan yarı uyumlu nakilde ilik uyumu yüzde 98,5 oranında başarılı oldu. Tedavisi boyunca steril odada kalan Öykü Arin, çeşitli eğlenceler bularak vaktini geçirdi.

Taburcu olmasının ardından uzun süre evde kalarak enfeksiyon kapmamaya özen gösteren Öykü Arin, bir süre sonra kalabalık ortamlara girmeden açık havada gezdi. Corona virüsünün ülkede görülmesinin ardından risk grubunda bulunan Öykü Arin, doktorlarının uyarısıyla ailesi tarafından ev karantinasına alındı.

‘HALA UMUDUMUZ TAM’

Yarı uyumlu nakil yapıldığı için zaman zaman ilik savaşı süren Öykü Arin’e geçen günlerde kan değerlerindeki değişim nedeniyle bağışıklık tedavisi uygulandı. Öykü Arin’in sağlık durumuyla ilgili bilgilendirmede bulunan Eylem Şen Yazıcı, ilik savaşı riskinin hala devam ettiğini belirtti. Öykü Arin’e babası Çağdaş Yazıcı’dan yapılan yarı uyumlu naklin üzerinden 1 yıl geçtiğini aktaran anne Yazıcı, sosyal medya hesabından paylaşım yaptı.

 

Kaynak: Sözcü

Okumaya devam et

Sağlık

20 yaşını aşmış her kadın meme kanseri riskine karşı kontrollerini yapmalı…

Published

on

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emre Pabuçcu, meme kanseri konusunda farkındalık yaratılmasının öneminin çok büyük olduğunu çünkü bu sayede erken tanının hayat kurtardığının altını çiziyor…

Ülkemizde, yaşı fark etmeksizin her 8 kadından 1’inde meme kanseri görülebiliyor. Meme kanseri ile mücadelede farkındalığın artması daha fazla hayat kurtarılması açısından çok önemli. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emre Pabuçcu, halk arasında meme kanseri ile ilgili doğru bilinen yanlışların oldukça fazla olduğunu, bu sebeple özellikle erken tanı sağlanması için doğru kaynaklar ve doktor muayenesi ile farkındalığın artması gerektiğini belirtiyor.

KENDİ KENDİNE MUAYENE İLE ERKEN TANI HAYAT KURTARIYOR

Öncelikle halk arasında yaygın olan ancak doğruluk payı olmayan inançların giderilmesi gerekiyor. Örneğin sadece ailesinde meme kanseri hikayesi olan kadınlar değil, özellikle 20 yaşını aşmış her kadın meme kanseri riskine karşı kontrollerini aksatmadan yapmalıdır. Her ay düzenli yapılması gereken kendi kendine elle muayene olası risklerin erken teşhisi için çok önemlidir. Doç. Dr. Emre Pabuçcu meme kanseri belirtilerini ve erken teşhisin hayat kurtardığını şöyle anlatıyor: “Meme kanserini erken zamanda teşhis etmek için belirtilerini doğru şekilde bilmek gerekiyor. Meme dokusunda meydana gelen değişiklikler, memenin şeklinde, büyüklüğünde yeni oluşan farklılıklar, meme ucundaki değişimler ve en önemlisi memede yumru oluşumunun takip edilmesi gerekiyor. Belli bir yaştan sonra her kadın, kendi kendine bilinçli bir muayene yapmalı ve olası belirtilerde vakit kaybetmeden doktoruna başvurmalıdır. Memede oluşan her kitle meme kanseri olacak diye bir şey yok. Ancak olası bir riske karşı mutlaka doktor muayenesi şarttır çünkü son yıllarda da görüyoruz ki meme kanserinde erken tanı sayesinde kurtulan hayatların oldukça yüksek bir oranı var.”

FARKINDALIK HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Hem dünyada hem de ülkemizde son yıllarda meme kanseri konusunda farkındalığı arttırmak amacıyla pek çok proje ve etkinlik düzenleniyor. Doç. Dr. Emre Pabuçcu, farkındalığın artmasıyla, meme kanserinde erken teşhis ile hastalığın atlatılma oranlarının da daha fazla olacağını belirtiyor ve ekliyor: “Meme kanserinde en önemli konu hastalığa erken tanı koyabilmek. Son zamanlarda meme kanseri farkındalığının artması için pek çok ülkede bir sürü çalışma görüyoruz. Bu çalışmalar hayati önem taşıyor çünkü her ne kadar günümüzde meme kanseri vakalarında artış görülse de, bilinçlenme ve farkındalıkla erken tanı sayesinde meme kanserini yenenlerin sayısı da artıyor.”

kayank:https://www.haberturk.com/20-yasini-asmis-her-kadin-meme-kanseri-riskine-karsi-kontrollerini-yapmali-2539313

Okumaya devam et

Sağlık

Obezite hastalarını Covid-19’dan tüp mide ameliyatı korudu

Published

on

Obezite Cerrahisi Uzmanı Op.

Dr. Tufan Ergenç, tüp mide ameliyatı geçiren obezite hastalarının büyük bölümünün korona virüs (Covid-19) salgını dönemini sağlıklı olarak geçirdiklerini söyledi. Obezite ameliyatının kronik hastalıkları da tedavi ettiğini anlatan Dr. Ergenç, bu sayede obezite hastalarında hastalığın hafif seyrettiğini belirtti.

Çin’de ortaya çıktıktan sonra tüm dünyaya yayılan Covid-19 virüsü, ülkeleri tehdit etmeye devam ederken, bilim insanları da aşı ve tedavi çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye ve yurt dışından bu güne kadar çok sayıda obezite hastasını tedavi eden Dr. Tufan Ergenç, Covid-19 virüsü ve obezite ameliyatları ilişkisini değerlendirdi.

Araştırma yapıldı

Salgından önce tüp mide ameliyatı geçiren obezite hastalarının büyük bir kısmının Covid-19 virüsüne yakalanmadığını anlatan Dr. Ergenç, “Obezite, Tip 2 diyabet, kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, kalp krizi gibi hastalıklara neden olarak hastaların hayati risklerini artırıyor. Bilimsel araştırmalar, aşırı kilolu ve obez kişilerin, ciddi komplikasyonlara maruz kalma veya grip gibi enfeksiyonlardan ölme ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Aşırı kilolu kişilerin bağışıklık sistemleri, sürekli olarak inflamasyonun hücrelere verdiği hasarı korumaya ve onarmaya çalışır. Tüm enerjisini iltihaplanmaya karşı kullanmak da, vücudun savunma sisteminin Covid-19 gibi yeni bir enfeksiyona karşı zayıf düşmesine neden olur. Tüp mide ameliyatı geçiren hastalarımızda bir araştırma yaptık. Çalışmamız, operasyonu geçiren hastalarımızda Covid-19 virüsü görülme sıklığının çok düşük olduğunu gösterdi” dedi.

Önemi daha iyi anlaşıldı

Tüp mide operasyonunun ardından hastaların diyabet, tansiyon gibi hayati risk oluşturan kronik rahatsızlıklardan kurtulduğunu aktaran Op. Dr. Tufan Ergenç, “Korona virüs hastalığı, kronik rahatsızlığı olan kişilerde daha ağır seyrediyor. Obezite ameliyatı sayesinde, hastada bulunan kronik hastalıklar da tedavi ediliyor. Bu yüzden obezite ameliyatı geçiren bireyler Covid-19 virüsü ile karşılaşsalar bile, hastalığı büyük oranda daha hafif bir seyirle atlatıyorlar. Salgın sürecinde obezite operasyonlarının önemi bir kez daha anlaşıldı” diye konuştu.

Kaynak:https://www.iha.com.tr/izmir-haberleri/obezite-hastalarini-covid-19dan-tup-mide-ameliyati-korudu-2596787/

Okumaya devam et

Son Trend'ler