Connect with us

Dünya

“Şişman Kadınlar Cennete Gidemez” Deyince Linç Yedi!

Published

on

Brezilya’da geleneksel vaaz sırasında rahip “Şişman kadınlar cennete gidemez” deyince, sahneye çıkan bir kadın, rahibi aşağıya itti.

Brezilya’nın en büyük şehri Sao Paulo’daki Cachoeira Paulista belediyesinde gerçekleştirilen Efkaristiya ayinini sırasında ünlü rahip Marcelo Rossi konuşma yaparken bir kadın tarafından sahneden itildi.

Rio de Janeiro’nun basında çıkan haberlere göre, geleneksel vaaz sırasında rahip “Şişman kadınlar cennete gidemez” deyince, sahneye çıkan bir kadın, rahibi aşağı itti. 50 binden fazla kişinin bulunduğu ayindeki topluluk, bu olay karşısında şoke oldu.

Polisin 40’lı yaşlarında olduğunu söylediği, güvenliği atlatarak sahneden rahip Rossi’yi iten kadının bunu siyasi bir nedenle yapıp yapmadığı bilinmezken, Rossi olayı yara almadan atlattı. Rahip, dakikalar sonra sahneye geri dönerek vaazına devam etti.

Kaynak: https://site-backlink.com/H1oZ6

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji

Şimdi ne yapacağız: Facebook bizi ‘dinlettiğini’ itiraf etti

Published

on

By

Facebook, bir şekilde kullanıcılarını dinlediğini ve bu kayıtları başka şirketlere sattığını sonunda itiraf etti. Şimdi ne olacak?

Şimdi ne yapacağız: Facebook bizi 'dinlettiğini' itiraf etti

“Ya bu reklamlar nasıl hep…”

"Ya bu reklamlar nasıl hep..."

Uzun süredir sosyal medyada karşımıza çıkan reklamların nasıl söylediklerimizi, araştırdıklarımızı, konuştuklarımızı bu kadar isabetli takip edebiliyor, diye düşünüyorduk.

Bununla ilgili iddialardan biri de sürekli sosyal medya platformlarının bizi ‘dinlediği’ şeklindeydi.

 

“Kesin dinliyorlar”

"Kesin dinliyorlar"

Biz de tuhaf bir şekilde bunu kabullenmiştik üstelik.

“Dinliyorlarsa da dinlesinler, bu saatten sonra ne fark eder?” diye düşünüyorduk.

Ta ki, Cambridge Analytica olayının patlamasıyla ortaya çıkan “Bu platformlar bu şekillerde de kullanılabiliyormuş” tedirginliğiyle yüzleşinceye kadar.

Dinlemeseler bile bu konuda…

Dinlemeseler bile bu konuda...

Fakat onlar, dinleyip dinlememek bir yana, zaten bu tür konularda oldukça başarılı bir algoritma geliştirip kullanıcıların önüne ‘tam isabet reklamları’ koymayı başarabildi zaten.

Tüketimleriniz, paylaştıklarınız, yaptığınız tüm arama motoru aramaları, gittiğiniz her yer zaten sizin hakkınızda binlerce şey söyleyebiliyor.

Bu nedenle nokta atışı yapabiliyorlar.

Reklamları kullanıcıya ulaştırmak

Reklamları kullanıcıya ulaştırmak

Sosyal medyadaki profillerimiz, internetteki varlığımızın yanında ‘kimliğimizi’ de oluşturuyor.

Bu kimlik, içinde ilgilendiğimiz veya ilgilendirebileceğimiz onlarca şeyi barındırıyor.

Hakkımızda algoritmalarda biriken her şey, ilgilenebileceğimiz reklamları karşımıza çıkarmak için kullanılıyor.

Nesi korkutucu?

Nesi korkutucu?

Kişisel bilgilerimizin kullanılması, tüketime devam etmek için manipüle edilmemiz, düşünce biçimimizi değiştirebilecek bir güce ulaşan sosyal medya platformları ve sahte haber üretimleri nedeniyle bu faaliyetlerin tamamı dikkat çekici.

Öğrendik ki, sahiden platformlar ve şirketler bizi dinleyebiliyor üstelik.

En yakınımız olan Facebook’tan da bunu bir kez daha görmüş olduk.

Tepkiler durmalarına neden olmuştu

Tepkiler durmalarına neden olmuştu

Daha önce Apple, Google ve Amazon’un yaptığı için tepkilerle karşılaştığı ses kayıtlarını dinleme çalışmasını Facebook’un da Messenger uygulaması üzerinden yaptığı ortaya çıktı.

Çok korkutucu ve kaygı verici.

Yeni skandal Messenger uygulamasında

Yeni skandal Messenger uygulamasında

Şirketin, Messenger uygulaması kullanarak ses kayıtları aldığını, bu ses kayıtlarının algoritmadaki kayıtlarla eşleşip eşleşmediğini öğrenebilmek için de bu işle uğraşan insanlara ve şirketlere kayıtları dağıttığı ortaya çıktı, Facebook da bunu doğruladı.

Kulaklarını telefonumuza dayamışlar

Kulaklarını telefonumuza dayamışlar

Konu, bir nevi Facebook’un telefonlarımızı dinleyip arkadaşlarına da neler konuştuğumuzu anlatması kadar mahrem ve riskli…

Messenger uygulamasının böyle riskli bir iş için kullanılması hiç hoş değil.

Gizlilik politikaları, kişisel veriler bu kadar değersiz olmamalı.

Şimdi ne olacak?

Şimdi ne olacak?

Facebook’un bu haberin ortaya çıkmasından sonra neler yapacağı ve ne şekilde kendini savunacağı tartışılıyor.

Buradan, Cambridge Analytica’nın ardından gelişen Facebook’u silme eylemi çıkar mı, çıkmaz mı göreceğiz.

Kaynak: https://site-backlink.com/7UKKd

Okumaya devam et

Teknoloji

WhatsApp için kullanıcıları sevindirecek özellik: Parmak izi ile güvenlik sistemi

Published

on

By

WhatsApp Android sürümüne gelen faydalı yeni özellik ile gündemde.

 • Sosyal medya devi Facebook’un bünyesinde bulunan popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp Android uygulamasına kullanıcılarını sevindirecek bir güncelleme yapmaya hazırlanıyor.

  Popüler uygulamaya parmak izi üzerinden güvenlik sistemi gelmiş durumda.

  Söz konusu özellik, kilitli durumda gelen çağrılara cevap vermenize de imkan tanıyor.

  Kısa süre önce çıkan 2.19.221 Android betasıyla kullanıma açılan özelliğin, yakında tüm Android kullanıcıları için aktif edileceği belirtiliyor.

  Whatsapp’ın Az Bilinen 10 Özelliği

  WHATSAPP'IN AZ BİLİNEN 10 ÖZELLİĞİ

  Peki WhatsApp’ın bütün özelliklerine hakim misiniz? İşte mutlaka bilmeniz gerek 10 WhatsApp özelliği…

  Emoji Taraması

  EMOJİ TARAMASI

  WhatsApp’ta çok fazla emoji var, evet. Bazen doğru anda doğru emoji’yi bulmak çok zor olabiliyor. Artık istediğiniz emoji’yi kelime kullanarak aramanız mümkün olacak. Ancak bu özelliği kullanmak için ‘auto correct’ özelliğinizin açık olması gerekiyor.

  Grup Sohbetlerini Sessize Alın

  GRUP SOHBETLERİNİ SESSİZE ALIN

  Çenesi düşük arkadaş gruplarınızdan veya kişilerden sıkıldığınızda, “Grup bilgisi”ni açarak, grup konuşmanızı sekiz saat, bir hafta veya bir yıl boyunca sessizleştirebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken konuşma ekranı açıkken grup veya kişi isminin yazılı olduğu tepedeki kısma dokunmanız ve açılan ekranda “sessize al” seçeneğine tıklamanız.

  Paranız Cebinizde Kalsın

  PARANIZ CEBİNİZDE KALSIN

  “Ayarlar”lardan “Veri Kullanımı”na tıklayarak, ”Medyanın otomatik olarak indirilmesi” ayarlarını değiştirebilirsiniz. “Mobil veri kullanırken” düğmesine tıklayarak, verilerin wifi’sız ortamlarda indirilmesi opsiyonunu kapatabilir, ve telefon faturanızı azaltabilirsiniz.

  Otomatik Yüklemeleri Durdurun

  OTOMATİK YÜKLEMELERİ DURDURUN

  Telefonuzun fotoğraf galerisinde utanç verici resimler olmasını istemiyorsanız WhatsApp’ın otomatik yükleme özelliğini kapatabilirsiniz. Bunun için sohbet ayarlarında “Gelen medyayı kaydet” i kapatarak fotoğrafların ve diğer medyanın otomatik indirme işlemlerini durdurabilirsiniz.

  Referans İçin Önemli Mesajları İşaretleyin

  REFERANS İÇİN ÖNEMLİ MESAJLARI İŞARETLEYİN

  Önemli bir mesajı bulmak için yüzlerce iletiyi geriye doğru kaydırmak çok uzun sürebilir. Ama eğer o mesaja yıldızla işaretlerseniz (Yani favorilerinize kaydederseniz) hem sizin işiniz kolaylaşır, hem de mesajlaştığınız kişinin bundan haberi olmaz.

 • Bir mesaja yıldız eklemek için tek yapmanız gereken mesajın üstünü basılı tutmak ve çıkan yıldız simgesini seçmek. Daha sonra sohbetin üzerine dokunup “Yıldızlı mesajlar”ı seçerek işaretlediğiniz tüm mesajları görebilirsiniz.

  Dizüstü Whatsapp

  DİZÜSTÜ WHATSAPP

  WhatsApp’ı bilgisayardan açarak artık işyerinizde istediğiniz kadar mesajlaşmanız mümkün. Bilgisayarınızdan Web.whatsapp.com adresine girdikten sonra telefonunuzdaki WhatsApp’inizden alacağınız QR kodu ile sohbetlerinizi bilgisayar ekranına taşıyabilirsiniz.

  Grup Konuşma Taraması

  GRUP KONUŞMA TARAMASI

  Eğer daha önce bir grup konuşmasında bulunduysanız, bu konuşmalara verilen isimlerin ne kadar saçma olabileceğini biliyorsunuzdur. Artık grup konuşmalarının isimlerini aklınızda tutmanıza gerek yok. Eski bir grup konuşmasını bulmak için tek yapmanız gereken konuşmanın içinde kimlerin olduğunu hatırlamak.

  Herhangi bir konuşmada kişinin isminin üstüne tıklayarak daha önce beraber içinde bulunduğunuz bütün grup konuşmalarını görebilirsiniz.

  Favori Sohbetlerinizi Uygulamanın Tepesine Koyun

  FAVORİ SOHBETLERİNİZİ UYGULAMANIN TEPESİNE KOYUN

  Bu özellik sayesinde bir konuşmayı sohbetler listenizin en üstüne koymanız mümkün. Tek yapmanız gerek sohbete basılı tutarak, ekranda beliren ‘pin’ opsiyonunu seçmek.

  Kalın, Üstü Çizili Ve İtalik

  KALIN, ÜSTÜ ÇİZİLİ VE İTALİK

  Mesajlarınızı kalın, üstü çizili veya italik yapmak isterseniz tek yapmanız gerek yazdığınız metni seçip, araç çubuğundaki üç nokta simgesine dokunarak istediğiniz formatlamayı seçmek.

  Dakik Hesaplamalar

  DAKİK HESAPLAMALAR

  Eğer sürekli konuşmalarınızı takip etmiyorsanız, küçük tik işaretlerinin maviye dönüştüğü anı kaçırabilirsiniz. Artık gönderdiğiniz mesajı basılı tutarak çıkan “Bilgi” opsiyonunu tıklayarak bir tikin ne zaman maviye dönüştüğünü görebilirsiniz. Aynı işlemi attığınız mesajı kaydırarak da yapabilirsiniz. Bu işlem sayesinde attığınız mesajın karşı tarafa iletilip iletilmediğini ve okunup okunmadığını takip edebiliyorsunuz.

  Kaynak: https://site-backlink.com/nPdj0

Okumaya devam et

Gündem

Erdoğan, Kaz Dağları İçin Kurmaylarına Talimat Verdi!

Published

on

By

Çanakkale, Kaz Dağları, doğa katliamı,

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kaz Dağları’ndaki maden arama faaliyetlerinin manipüle edildiğini vurgulayarak, bir eksiklik varsa gereğinin yapılması için talimat verdi.

Ne olmuştu?

45 bin ağacın kesilebileceğini belirten ÇED (çevresel etki değerlendirmesi) raporuna rağmen Kanadalı şirket Alamos Gold’un faaliyetler için 195 bin ağaç kestiği öne sürülmüştü. Tarım ve Orman Bakanlığı, bu sayının 13 bin 400 olduğunu açıklamıştı. Bakanlık ayrıca arama faaliyetlerinin Kaz Dağları‘na 40 kilometre uzaklıktaki Kirazlı Balaban Tepesi’nde olduğunu, çalışmaların tamamlanmasının ardından sahanın yeniden ağaçlandırılacağını açıklamıştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından yapılan açıklama da “Altın dahil, madenlerin aranması ve çıkarılması süreçlerinde doğal ortamda siyanür ya da türev bir madde kullanılmamaktadır” ifadeler yer almıştı.

Kaz Dağları’nda doğa katliamı olduğunu savunan vatandaşlar da Türkiye’nin birçok yerinden Çanakkale‘ye giderek eylem gerçekleştirmişti.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, tartışmalara sebep olan Kaz Dağları konusunda kurmaylarına talimat verdi. Burada bir manipülasyon olduğunun altını çizen Erdoğan, bu olayın takipçisi olacağını söyleyerek, bir eksiklik varsa gereğinin yapılmasını istedi.

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre; Erdoğan, AK Parti MYK toplantısında Kaz Dağları’nda yaşananlara değindi.

Bu madene ruhsatın 2001 yılında CHP’li belediye tarafından verildiğinin belirtilmesinin ardından Erdoğan “Bu konu neden buraya kadar geldi? Bunun bizimle ne alakası var? Anlayabilmiş değilim. Daha o zaman AK Parti bile kurulmamıştı. Birileri bu olayı manipüle ediyor” dedi.

Erdoğan, Kaz Dağları çevresini daha önce gezdiğini söyleyerek yakın zamanda oraya tekrar gideceğini kaydetti. Bu arada toplantıda AK Parti’nin 18. kuruluş yıl dönümü kutlamaları da gündeme geldi. 14 Ağustos’tun Kurban Bayramı’na denk gelmesi sebebiyle kutlamaların bir hafta ertelenmesine karar verildi.

Kaynak: https://site-backlink.com/TEiP6

Okumaya devam et

Gündem

Uyuşturucu Çetesini Yakalatan Muhtarın Bir Oğlu Daha Öldürüldü

Published

on

By

Delil Yurtçu, Diyarbakır, uyuşturucu çetesi,

Diyarbakır’da uyuşturucu çetesini yakalatan muhtarın 4 ay önce öldürülen oğlundan sonra diğer oğlunu da öldürdüler.

Diyarbakır‘da, iddiaya göre uyuşturucu çetesi üyelerini yakalatıp, tutuklatan ve 4 ay önce oğlu Delil Yurtçu‘yu (29) silahlı saldırı sonucu kaybettiği için tehdit edildiğini ileri sürüp evinden taşınan Fatih Mahallesi Muhtarı Davut Yurtçu’nun diğer oğlu Ferhat Yurtçu (32) da öldürüldü. İki grup arasındaki kavgada 5 kişi de yaralandı.

Olay, akşam saatlerinde Özdemir Mahallesi’nde meydana geldi. Kamışlı Bulvarı üzerinde bulunan hurdacı pazarında karşılaşan iki grup arasında bilinmeyen nedenle başlayan tartışma,kısa silahlı kavgaya dönüştü. Pompalı tüfek ve tabancaların kullandığı kavgada 6 kişi yaralandı. Yurtçu’nun cesedi otopsi için morga konulurken, olay yerinde inceleme yapan polis, kavgaya karışıp, kaçtığı belirtilen kişileri yakalamak için çalışma başlattı.

Silahlı kavgada hayatını kaybeden Ferhat Yurtçu’nun, merkez Bağlar ilçesinin Fatih mahallesine son seçimlerde yeniden muhtar seçilen 5 çocuk babası Davut Yurtçu’nun oğlu olduğu belirlendi.  2 çocuk babası olan oğlu Delil’in, uyuşturucu çetesi tarafından öldürüldüğünü ileri süren Davut Yurtçu, tehdit edildikleri gerekçesiyle güvenlik amacıyla evini taşımıştı.

Kaynak: https://site-backlink.com/LBAC6

Okumaya devam et

Seyahat

Vizesiz İlk Uçuş Gerçekleşti!

Published

on

By

vize muafiyeti, vizesiz seyahat, vize,

Dışişleri Bakanlığının Rusya ile Türkiye arasındaki vize uygulamasının kaldırıldığını duyurmasının ardından ilk vizesiz uçuş Rusya’ya gerçekleştirildi.

Dışişleri Bakanlığı, 12 Mayıs 2010 tarihinde Rusya Federasyonu ile imzalanan vize muafiyetine ilişkin anlaşmanın 7 Ağustos 2019 tarihi itibariyle kısmen tekrar yürürlüğe girdiğini açıkladı. Yapılan duyuru sonrası bugün havalimanlarından hizmet ve hususi pasaport sahibi olan Türk vatandaşları da Rusya’ya vize almadan uçuşlar gerçekleştirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hizmet ve hususi pasaporta sahip Türk vatandaşlarının Rusya’ya girişi için vize ve görevlendirme şartı aranması uygulamasına 25 Temmuz’da imzaladığı bir kararnameyle son verirken, vizesiz seyahat bugünden itibaren başladı.

Yapılan duyuru sonrası bugün havalimanlarından hizmet ve hususi pasaport sahibi olan Türk vatandaşları da Rusya’ya vize almadan uçuşlar gerçekleştirdi.

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu dün yaptığı açıklamaya göre hizmet pasaportu ve hususi pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile uluslararası taşımacılık yapan profesyonel şoförler, giriş tarihini müteakip 30 gün süreyle Rusya’ya vizesiz seyahat edebilecekler. Rusya İstanbul Başkonsolosluğu’nun konuyla ilgili duyurusu şöyle:

“Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’nın 25.07.2019 tarih ve 357 sayılı kararı uyarınca, hizmet pasaportu ve hususi pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile uluslararası taşımacılık yapan profesyonel şoförler 07.08.2019 tarihinden itibaren, giriş tarihini müteakip 30 gün süreyle vizesiz seyahat edebileceklerdir. Bununla birlikte, ikamet süresi her 180 gün içinde 90 günü aşmayacaktır”

Kaynak: https://site-backlink.com/xh2ty

Okumaya devam et

Dünya

Tartıştığı Adamı Kılıçla Vahşice Öldürdüğü Anlar Kamerada…

Published

on

By

Almanya, kılıç, kılıçla öldürdü

Almanya’da gözü dönmüş bir şüpheli, sokak ortasında tartıştığı 36 yaşındaki Kazak kökenli bir Alman vatandaşını kılıçla öldürdü. O anlar cep telefonu kamerasına yansıdı.

Almanya‘da sokak ortasında iki adam henüz bilinmeyen bir nedenden dolayı tartıştı. Tartışma sonrası eline kılıç alan adam, tartıştığı 36 yaşındaki Kazak kökenli bir Alman vatandaşını vahşice öldürdü. O anlar amatör kameralarca kaydedildi.

Almanya’nın Stuttgart şehrinde yaşayan 36 yaşındaki Kazak kökenli bir Alman vatandaşı, dün akşamüstü tartıştığı bir kişi tarafından kılıçla öldürdü. Görgü tanıkları, bir tartışma sırasında meydana gelen saldırının ardından polisi aradı. Saldırıya uğrayan 36 yaşındaki adam, tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Korkunç saldırıyı gerçekleştiren şüpheli olay yerinden bisikletiyle uzaklaştı. Cinayet şüphelisi, kısa süren bir kovalamacanın sonunda polis tarafından yakalanarak etkisiz hale getirildi. Yakalanan şüphelinin sorgusu bugün gerçekleştirilecek.

Polisten gelen ilk açıklamada cinayet silahının kılıç olduğu doğrulanırken, kurbanın öğleden sonra geç saatlerde kamuya açık bir sokakta saldırıya uğradığını söyledi.

Birkaç büyük otomobil üreticisi de dahil olmak üzere merkezde bulunan birkaç büyük Alman firması ile oldukça zengin olan Stuttgart, Almanya’nın en güvenli şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Kaynak: https://site-backlink.com/fRL15

Okumaya devam et

Son Trend'ler